otono c4062ced d496 4c24 87bc 356db27bad7e

10 wskazówek, aby cieszyć się jazdą na rowerze jesienią

Nawet nie myśl o odstawieniu roweru w kąt na czas jesieni, bo przegapisz jeden z najlepszych momentów na jazdę rowerem. Ta pora roku niewątpliwie jest specyficzna, ale mamy dla Was 10 prostych wskazówek, aby w pełni cieszyć się jesienną scenerią na siodełku:

  1. Pamiętaj, że dni stają się krótsze i sprawdzaj prognozę pogody. Liczba godzin słonecznych jest mniejsza, a pogoda bardzo zmienna. Śledź prognozy i pamiętaj, że do momentu zmiany czasu na zimowy słońce wschodzi później i zachodzi wcześniej.

    sunset bike

  2. Zadbaj o widoczność na drodze. Zestaw lampek rowerowych i odzież z elementami odblaskowymi wystarczą, jeśli wyjeżdżasz krótko przed świtem lub chcesz wrócić do domu przed zmrokiem. Jeśli zamierzasz jeździć rowerem w nocy, zastosuj się do naszych rad zawartych w tym wpisie, zaopatrz się w dobry zestaw lampek “aby dobrze widzieć”, miej je zawsze zamontowane na rowerze i pamiętaj o ładowaniu baterii, aby nie zabrakło Ci światła w ciemności.

    cycling apparel vests men v1 langkawi lifestyle 01

  3. Dbaj o rower. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, oto prosty przewodnik, jak czyścić i konserwować rower. Jeśli rower był używany przez całe lato, zawsze warto przeprowadzić kompleksowy przegląd w zaufanym warsztacie przed nadejściem jesieni. Możecie także zmienić opony na zimowe o lepszej przyczepności na mokrej nawierzchni i mniej narażonych na przebicia.  

    dirty bike

  4. Błotniki i/lub rower zimowy. Niektórzy rowerzyści mają drugi rower specjalnie przygotowany na jesień i zimę, aby nie musieli zakładać i zdejmować błotników lub narażać nowego roweru na działanie wody i błota. Można kupić tani model z drugiej ręki lub odpowiednio przygotować rower, który już posiadamy.

    Jeśli zamierzasz używać tylko jednego roweru i mieszkasz w rejonie, gdzie często pada, niezbędne będą dobrej jakości błotniki zamontowane na stałe. W mniej deszczowych regionach może wystarczyć przypinany, zdejmowany błotnik (tzw. ass saver), chroniący przed rozbryzgami od tylnego koła.

  5. Unikaj wilgoci. Utrzymuj powierzchnię skóry i ubrania tak suche, jak to tylko możliwe. Chroń je zarówno przed wodą z góry, jak i z dołu. Lekka, oddychająca kurtka hydrofobowa, która odprowadza pot i wilgoć wystarczy na lekki deszcz. Warto też mieć przy sobie wodoodporną kurtkę przeciwdeszczową w kieszeni na wypadek ulewnego deszczu. Czasami jednak najlepiej jest się zatrzymać, poszukać schronienia i przeczekać deszcz. Jeśli chodzi o wodę rozbryzgującą się od dołu, oprócz wspomnianych wcześniej błotników, para wodoodpornych ochraniaczy na buty lub palce pomoże utrzymać stopy w suchości.

  6. Ubierz się “na cebulkę” w odzież i akcesoria rowerowe, które łatwo zdjąć, założyć i schować do kieszeni. Na tym blogu wyjaśnialiśmy już, jak używać i łączyć różne opcje (kamizelki wiatroszczelne, rękawki kolarskie, koszulki z długim rękawem, podkoszulki rowerowe), aby dostosować się do jesiennych zmian pogody i temperatury.

  7. Wybierz okulary fotochromowe z lekko przyciemnionymi lub bezbarwnymi soczewkami. Okulary fotochromowe dostosowują się do zmian oświetlenia. Lekko przyciemniane soczewki pomogą Ci w pełni wykorzystać światło w pochmurny dzień. Przezroczyste soczewki są idealne do nocnej jazdy.

  8. Uważaj na kałuże, liście i owoce spadające z drzew. Oto kilka wskazówek jak jeździć na rowerze w deszczu lub w mokrych warunkach pogodowych. Wspaniałą rzeczą w jesiennych przejażdżkach jest to, że można się zatrzymać i napełnić kieszenie koszulki kasztanami, orzechami czy jabłkami…

    autumn forest

  9. Wyznacz cele i wyzwania. Skupienie się na wyzwaniach na nadchodzący rok to najlepszy sposób na stawienie czoła zimnej pogodzie i niewielkiej ilości godzin słonecznych. Utrata wagi, poprawa wyniku w wyścigu, przejechanie X km w ciągu roku, udział w zawodach… każdy rowerzysta obiera swoje własne cele, ważne, aby były realistyczne. Stopniowy, powolny postęp jest lepszy niż frustracja z powodu zbyt ambitnych celów.

  10. Czas na zmiany i poprawę wyników. W lecie chcemy w pełni cieszyć się dobrą pogodą i często nie zwracamy uwagi na kontuzje i bóle, które mogłyby nas zatrzymać. Jesień to dobry czas, aby:
    • Przeprowadzić badanie biomechaniczne i dokonać niezbędnych korekt, które pozwolą na bardziej komfortową jazdę lub znalezienie z wyprzedzeniem rozwiązania problemu. 
    • Skonsultować się z trenerem lub dietetykiem, który pomoże Ci udoskonalić plan treningowy i żywieniowy na nadchodzący rok. 
    • Wznowić/rozpocząć trening na siłowni lub ćwiczyć w domu, aby nabrać siły lub rozciągnąć ciało. 
    • Zacząć/wznowić jazdę na rowerze górskim. Jesienny leśny krajobraz z pewnością wart jest przesiadki na grube opony.
    • Zmierzyć się z kolarstwem przełajowym (cyclocrossem), dyscypliną idealną na jesień i zimę. Dwie z największych gwiazd dzisiejszego kolarstwa, Mathieu van der Poel i Wout van Aert, zaczynały na przełajówkach w błocie i piasku.

cyclocross

Mamy nadzieję, że te proste wskazówki pomogą Wam cieszyć się w pełni jesiennym sezonem rowerowym. W końcu, jeśli tylko nie pada, warunki do jazdy o tej porze roku są idealne. Nie jest zbyt gorąco ani zbyt zimno, krajobrazy są piękne, na trasach i szlakach jest mniej rowerzystów, świeże powietrze i światło słoneczne poprawiają nastrój, a jazda na rowerze pomaga zachować sprawność i zdrowie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły