guantes cover

Rodzaje rękawiczek rowerowych i dlaczego warto ich używać

Rękawiczki nie są niezbędne do jazdy na rowerze, ale potrzebujemy ich, jeśli chcemy ochronić dłonie podczas upadku. Dodatkowa ochrona to nie jedyna korzyść, jest wiele innych powodów, dla których każdy rowerzysta powinien nosić rękawiczki (komfort, bezpieczeństwo, amortyzacja). 

Przygotowaliśmy krótki przewodnik po rękawiczkach rowerowych, aby pomóc Wam znaleźć odpowiedni model dla każdego rodzaju jazdy i na każdą porę roku:

Rodzaje rękawiczek

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje rękawiczek:

  1. Krótkie rękawiczki kolarskie bez palców
  2. Długie rękawiczki kolarskie z tzw. pełnym palcem

Krótkie rękawiczki kolarskie bez palców

Najczęściej używany rodzaj rękawiczek, szczególnie latem lub gdy jest gorąco, ze względu na ich lekkość, komfort i oddychalność. Nadają się do każdego rodzaju kolarstwa, z wyjątkiem dyscyplin takich jak enduro i downhill, gdzie bardziej powszechne są rękawiczki z pełnym palcem. Niektórzy rowerzyści preferują również długie rękawiczki podczas uprawiania cross-country.

aero black cycling mittens feed 03 flotando

Mogą one w mniejszym lub większym stopniu chronić przed zimnem i wiatrem, ale raczej nie nadają się do jazdy w temperaturach poniżej 10°C, chyba że masz tendencję do przegrzewania się lub lubisz intensywne treningi. Wybór modeli jest ogromny i obejmuje zarówno ultralekkie, aerodynamiczne rękawiczki do jazdy na czas, które składają się wyłącznie z cienkiej warstwy materiału bez dodatkowej wkładki, jak i rękawiczki z wkładkami żelowymi, specjalnym materiałowym panelem do wycierania potu i nosa czy ochroną knykci. Najważniejsze cechy:

  • Tkaniny syntetyczne.
  • Bardzo, średnio lub luźno dopasowany krój. 

W zależności od modelu, mogą one być wyposażone w:

  • Zapięcia na rzepy na nadgarstkach.
  • Panel do wycierania potu i nosa
  • Elementy odblaskowe.
  • Żelowe wkładki na wewnętrznej stronie dłoni.
  • Elementy poprawiające przyczepność i chwyt kierownicy.
  • Paski lub kawałki materiału ułatwiające zakładanie i zdejmowanie.

Wybór odpowiedniego rozmiaru jest bardzo ważny. Zbyt duża rękawiczka nie będzie dobrze pasować do dłoni i zamiast zyskać bezpieczeństwo i komfort, możesz je stracić.

Długie rękawiczki kolarskie z tzw. pełnym palcem

Na rynku dostępna jest ogromna różnorodność długich rękawiczek, ponieważ istnieją modele do wszystkich rodzajów jazdy i na każdą porę roku, niezależnie od tego, czy jest gorąco, zimno czy deszczowo. Podzielmy zatem rękawiczki z pełnym palcem na następujące kategorie:

  1. Długie rękawiczki na lato. Używane głównie w kolarstwie górskim, są dłuższą, zakrywającą palce wersją krótkich rękawiczek.
  2. Długie rękawiczki na okres przejściowy. Oferują nieco lepszą ochronę termiczną, ponieważ zrobione są z grubszego materiału albo syntetycznej lub naturalnej tkaniny technicznej, takiej jak wełna merino..
  3. Długie rękawiczki na zimę i chłodne warunki pogodowe. Pomagają utrzymać dłonie w cieple oraz chronią przed zimnem i wiatrem. Wykonane są z takich materiałów jak Gore-Tex®, Windstopper®, PrimaLoft®, Polartec® w zależności od marki i właściwości. Mogą również zawierać wełnę merino lub elementy skórzane. Niektóre modele są dość cienkie i lekkie, podczas gdy inne przypominają bardziej rękawiczki na śnieg czy zimowe łapawice. W okolicy nadgarstka mankiet może być dłuższy, aby zimno nie przenikało przez szczelinę między kurtką a rękawiczką. Rękawiczki mogą być regulowane za pomocą zwykłego mankietu, gumki, rzepu, paska lub też nie posiadać żadnego systemu regulacji. 
  4. Długie rękawiczki na deszcz. Wykonane z różnego rodzaju technicznych membran lub neoprenu, aby uzyskać jeszcze lepsze właściwości hydrofobowe. Każdy rowerzysta chce mieć suche ręce i stopy, gdy pada deszcz, jednak w 100% wodoodporna odzież lub akcesoria są trudne do osiągnięcia w kolarstwie bez ryzyka obniżenia poziomu oddychalności. Jeśli planujesz pedałować w deszczu przez długi czas, Twoje rękawiczki prędzej czy później przemokną. W takiej sytuacji najważniejsze jest utrzymanie dłoni w cieple.

gloves01

Jeśli chodzi o długie rękawiczki, to oprócz temperatury i warunków atmosferycznych, w jakich będziemy ich używać, należy wziąć pod uwagę jeszcze dwa ważne szczegóły:

  • Wybierz odpowiedni rozmiar. Jeśli rękawiczka jest za duża, palce i dłoń w środku będą się ruszać, co wpłynie negatywnie na chwyt i przyczepność. Z kolei zbyt gruby materiał może utrudnić obsługę hamulców i zmianę przerzutek. Za mała rękawiczka może hamować odpowiednie krążenie krwi, uniemożliwiając ogrzanie dłoni.
  • Rękawiczki przystosowane do używania ekranów dotykowych. Pozwoli Ci to korzystać nie tylko ze smartfona, ale także z niektórych modeli komputerów rowerowych z ekranami dotykowymi.

Przyjrzyjmy się teraz głównym powodom, dla których należy nosić rękawiczki na rower oraz najczęstszym przyczynom, dla których wielu rowerzystów ich nie zakłada. Niektórzy kolarze zakładają je tylko przy specjalnych okazjach (zawody, imprezy sportowe, jazda w grupie) lub w określonych dyscyplinach (MTB, gravel, enduro).

Dlaczego warto nosić rękawiczki na rower

siroko srx aero race bib short lifestyle 00

  • Lepszy chwyt i kontrola kierownicy, szczególnie jeśli Twoje dłonie bardzo się pocą.
  • Pochłaniają one pot, dzięki czemu dłonie pozostają suche. Zapewnia to komfort i bezpieczeństwo, ponieważ jeśli naciśniesz manetkę hamulca wilgotnymi od potu palcami, może się ona łatwo wyślizgnąć i doprowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek. 
  • Dodatkowa amortyzacja, jeśli rękawiczki wyposażone są we wkładki np.żelowe. Mogą one także zapobiec urazom.
  • Ochrona dłoni w razie wypadku lub upadku, wyciągnięcie rąk jest bowiem naturalnym odruchem, gdy spadamy na ziemię.
  • W kolarstwie górskim długie rękawiczki stanowią warstwę ochronną, która zapobiega otarciom, skaleczeniom i zadrapaniom.
  • Używa się ich do wycierania nosa i osuszania potu z twarzy. Niektóre modele posiadają w tym celu specjalny materiałowy panel.
  • Odpowiednie rękawiczki chronią nas przed zimnem i deszczem, ponieważ podczas jazdy na rowerze nasze dłonie szybko marzną.
  • Unikamy odcisków i zrogowaceń na dłoniach, które mogą się pojawić, jeśli spędzamy na rowerze zbyt dużo czasu lub zbyt mocno trzymamy kierownicę.

Dlaczego nie warto nosić rękawiczek na rower

mvdp no gloves

  • Brak nierównej opalenizny.
  • Lepsze “czucie” kierownicy i kontakt z rowerem. Jest to temat często poruszany przez wielu zawodowców, m.in. Mathieu van der Poela.
  • Ręce w rękawiczkach pocą się i przegrzewają.
  • Rzadko kiedy pocą nam się dłonie, więc rękawiczki są zbędne.
  • Chwyty lub taśmy na kierownicę z dobrą amortyzacją.
  • Dmuchanie nosa w powietrzu.
  • Wierzenia i przesądy…

Dla jasności, nie zgadzamy się z listą powyżej, przytaczamy tylko argumenty używane przez tych, którzy odmawiają noszenia rękawiczek. Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, ale w końcu tylko Ty możesz zdecydować, czy chcesz ich używać, czy nie. Mamy tylko nadzieję, że jeśli zdecydujesz się na jazdę bez rękawiczek, nie przekonasz się, że to błąd podczas wypadku. Czasami jednak musimy uczyć się na własnych błędach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły