blog 209

Top tipy, jak cestovat s lyžařským a snowboardovým vybavením

Lidí, kteří bydlí v blízkosti lyžařského střediska, není moc, takže nám ostatním nezbývá nic jiného, než cestovat několik hodin, ne-li dnů, abychom si mohli užít své oblíbené zimní sporty. Pokud si vybavení nechceme půjčovat, musíme nějak převézt své lyže nebo snowboard, a k tomu ještě veškeré oblečení a doplňky, bez nichž si chvíle na sjezdovce i mimo ni nedokážeme představit. Možná vás ta představa děsí, ale věřte, že to se správným vybavením a trochou plánování nakonec zvládnete. Ať už vyrazíte autem, vlakem nebo letadlem, následující tipy vám usnadní převoz vašeho vybavení.

Cestování autem

couple taking snowboards of roof rack 2025 04 04 09 46 53 utc

Jízda vlastním autem je nejjednodušším a nejpohodlnějším řešením, ale pořád je potřeba poskládat vybavení tak, abyste ušetřili co nejvíc místa, obzvlášť nejedete-li sami. Kromě omezeného prostoru má cestování autem ještě jednu nevýhodu, a sice hodiny strávené za volantem. Pokud nejedete sami, může být v autě celkem sranda, ale i tak je delší řízení unavující.

Naše tipy:

  1. Vzhledem k tomu, že jedete do lyžařského střediska, měli byste nejprve zkontrolovat pneumatiky a mít u sebe sněhové řetězy, abyste se vyhnuli problémům.
  2. Nebojte se investovat do polstrovaného vaku na lyže či snowboard, který je ochrání před nárazy.
  3. Pořiďte si gumové rohože nebo potahy na sedadla, abyste ochránili interiér auta před vlhkým vybavením.
  4. Správné uspořádání věcí v kufru je zásadní: nejdřív tam dejte lyže či snowboard, poté boty a oblečení. 
  5. Všechny věci uvnitř kabiny auta musí být pevně zajištěny, jinak by v případě prudkého zabrzdění nebo nehody hrozilo nebezpečí. K tomu vám skvěle poslouží sítě či popruhy, jimiž náklad zafixujete.
  6. Pokud patříte mezi ty, komu se lyže se snowboardem do kufru nevejdou, použijte střešní box nebo nosič lyží – střešní box vaše věci lépe ochrání, ale také si za něj připlatíte.
  7. Rovnoměrným zatížením auta dosáhnete lepší stability a nižší spotřeby paliva.
  8. Před naložením věcí zpět do auta je pořádně vysušte, aby se vám ve voze nehromadila vlhkost.
image

Cestování vlakem

train station at summit of rigi 2024 11 03 05 33 05 utc

Vlak je opravdu praktická a ekologicky šetrná volba, a to zejména v zemích, kde jsou lyžařská střediska dobře propojená železniční sítí. Klidně ho můžete využít i pro závěrečnou část cesty, když jedete autem nebo letíte.

Naše tipy:

  1. Přečtěte si přepravní řád společnosti, se kterou cestujete, protože některé mohou nabízet přepravu zavazadel zdarma, zatímco jinde si budete muset připlatit.
  2. Opět se vyplatí investovat do polstrovaného vaku na lyže nebo snowboard, který se snáz převáží a zároveň chrání vybavení.
  3. Pro snazší pohyb po nástupišti a ve vlaku sáhněte raději po batohu než po kufru.
  4. Na nádraží se vyplatí dorazit dřív, protože prostor pro objemná zavazadla bývá omezen. Pokud navíc cestujete do turisticky oblíbeného střediska, místa k sezení mohou být rychle zaplněná.
  5. Své cennosti mějte vždy u sebe a nenechávejte je v tašce s vybavením.
image 1

Cestování letadlem

flying over snowy white mountain top view from a 2025 01 10 00 17 16 utc

Na dlouhé vzdálenosti je nejlepší letadlo, ale to je samozřejmě dražší a má jistá omezení. Rozhodně si projděte přepravní řád letecké společnosti, protože každá z nich má jiné podmínky. Na letiště jeďte s předstihem, abyste se v klidu odbavili, obzvlášť máte-li hodně zavazadel. Letecké společnosti obvykle klasifikují zavazadla následovně:

  • Zavazadla, která nejsou v ceně letenky: cestovní kufr s částí vašeho vybavení.
  • Speciální a další zavazadla, která nejsou v ceně: vak na lyže či snowboard a taška na boty.
  • Příruční zavazadlo v ceně letenky: batoh, malý kufr nebo menší taška na boty.
  • Osobní položky zahrnuté v ceně: malý batoh nebo kabelka.

Naše tipy:

  1. Z přepravního řádu společnosti se pokuste vyčíst, které položky můžete převážet bezplatně a za které se ještě doplácí. Mnoho společností považuje lyže a snowboard za sportovní vybavení, na které se vztahují zvláštní poplatky, takže zvažte, zda se vám nevyplatí půjčit si vybavení až na místě. Většina z nich má také nastavené limity pro objem speciálních zavazadel, takže dbejte na to, abyste je nepřekročili.
  2. Jakmile si projdete všechny tyto podmínky, zvažte svá zavazadla.
  3. Na drahé vybavení se vyplatí zakoupit si cestovní pojištění.
  4. Každé zavazadlo opatřete štítkem s kontaktními údaji, kdyby se náhodou ztratilo.
  5. Pokud dojde ke ztrátě nebo poničení zavazadla během letu, ihned po přistání to nahlaste u přepážky a podejte reklamaci. Máte-li cestovní pojištění, podívejte se, zda máte nárok na odškodné.
  6. Cestujete-li s lyžemi a snowboardem, používejte výhradně pevný a polstrovaný vak, případně do něj uložte část (ne všechno) vaše vybavení.
  7. Ve vacích, batozích a kufrech je potřeba vše rovnoměrně rozprostřít. I své oblečení a doplňky můžete dát do vaku na snowboard či lyže, pokud se vám tam vejdou. V případě ztráty vaku ale přijdete o všechny své věci.
  8. Na letiště je potřeba dorazit včas, protože odbavení sportovního vybavení obvykle trvá déle.
image 2

Univerzální tipy pro cestování

  1. Napište si seznam všeho, co budete potřebovat, abyste na nic nezapomněli.
  2. Vyberte si takový vak na lyže či snowboard, který bude vyhovovat vašim potřebám: pevný a odolný, pokud letíte, a lehký v případě, že cestujete autem.
  3. Dbejte na rozměry vaku, aby se vám do něj vybavení vešlo.
  4. Pro přepravu nářadí a oblečení můžete využít vak nebo batoh s extra kapsami.
  5. V případě, že vezete vak na lyže nebo snowboard, tak do něj oblečení srolujte. Do batohu a kufru je zase lepší složené prádlo.
  6. Hodně místa můžete ušetřit i tím, že menší kusy oblečení, jako jsou ponožky a rukavice, uložíte do bot.
  7. Pamatujte, že méně je více. Zabalte si pouze to nezbytné a sáhněte po lehkém oblečení, které nezabírá příliš mnoho prostoru: ponožky, funkční prádlo, bunda, kalhoty a volnočasové oblečení.
  8. Doplňky, jako jsou rukavice a ponožky, uchovávejte vždy suché a v oddělených taškách.
  9. Na cestování si vezměte pohodlnou obuv, lyžáky vytáhněte až v cíli.
  10. Podívejte se na předpověď počasí a zabalte si podle ní potřebné oblečení a vybavení.
  11. Nezapomeňte si vzít základní sadu na opravu, multiklíč a vosk na lyže. Mějte ovšem na paměti, že v příručním zavazadle tyto věci mít nemůžete.
image 3

Cestujete-li dál nebo na delší dobu, pak se rozhodně vyplatí zřídit si cestovní pojištění, které pokryje případné storno, léčebné výlohy, nouzovou evakuaci, ale i ztrátu a poničení zavazadel a vybavení. Pojištění by mělo zahrnovat i případné vrácení peněz za skipas, pokud nebudete moct lyžovat.

Kdo by raději cestoval bez obav a jen s tím nejnutnějším, může využít přepravních služeb, které zjednodušují mezinárodní cestování tím, že vám vaše vybavení dovezou z jednoho bodu do druhého, abyste nemuseli vláčet těžké bágly několika různými dopravními prostředky. 

Cestování s lyžemi a snowboardem lze zvládnout i bez stresu. Vše vám půjde lépe, když budete plánovat dopředu a dodržovat naše rady. Pak se totiž budete moct od začátku soustředit jen na to podstatné – sněhové radovánky.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články