abanicos 957033b9 9db6 4102 b0e5 db4c43748d45

Terezín: formace při silném bočním větru

Jméno jedné z cyklistických větruodolných vest Siroko – Crosswind – bude naší výmluvou, abychom mohli hovořit o jedné z nejcharakterističtějších formací v cyklistice: o terezíně. Pozoruhodný a krásný taktický pohyb při sledování z pohovky, ale opravdové mučeníčko pro cyklisty, zejména pro ty, kteří se nedostanou do rotace hlavních jezdců, jsou vystaveni veškerému větru a nakonec někdy i spadnou, když se terezín rozbije. Ale nepředbíhejme a podívejme se, odkud vítr vane.

tour qatar stage one 20150208 174321 337

Výše na obrázku vidíte dva terezíny při větru zprava. Cyklisté jsou rozmístěni přes silnici zprava doleva, aby se správně chránili před větrem. Na stejném obrázku také můžete vidět všechny tři klíčové body pro vytvoření terezínu: rovná a dlouhá silnice, silný boční vítr a především tým nebo několik závodníků, kteří se chtějí odtrhnout od pelotonu.

Nahoře se jim již podařilo rozbít terezín, takže první skupina vytváří ofenzivní terezín a druhá skupina je ve formaci obranné. První skupina chce vytvořit od druhé ještě větší odstup, zatímco druhá se snaží tuto mezeru zaplnit. V obou skupinách (u druhé to vidíme lépe) je řada jezdců, kteří se střídají v štafetách, aby jezdili na čele skupiny – nejlepší způsob, jak jet rychle a vynaložit méně úsilí. Závodníci jedou ve dvou řadách natažených přes silnici, v tomto případě se otáčejí ve směru hodinových ručiček, stoupají na chráněnou stranu a sestupují na stranu, odkud vítr přichází. Pokud by foukal vítr zleva, formace by byla zleva doprava a rotace by byla proti směru hodinových ručiček.

Tři výše uvedené klíčové prvky jsou zásadní pro vytvoření terezínu, ale velmi důležitá je také organizace, síla jezdců nebo tým, který terezín tvoří, a samozřejmě správná pozice a načasování rozchodu. Protože k rozpadu dochází, když tým nebo skupina jezdců zúží chráněnou oblast a donutí ostatní jezdce, aby se plně vystavili větru, aniž by mohli vstoupit do rotace.

Jak je chráněná oblast zúžena? Na prvním obrázku vidíme, že silnice je velmi široká, existuje dostatek prostoru pro všechny závodníky, aby se ochránili před větrem. Cyklisté v čele každé skupiny jsou umístěni dobře napravo, lemují silnici a poskytují ostatním jezdcům ochranu před větrem. Ale pokud se na prvním obrázku přední běžci pohybují doleva, zmenší chráněnou oblast.

Doha 2016

Tento snímek pochází z mistrovství světa v cyklistice, které se konalo ve městě Doha v roce 2016. Závod, kde došlo k rozpadu 177 kilometrů před cílem kvůli taktickému postupu britského týmu, který, jak vidíte na fotografii, umístil 4 jezdce dopředu a zbývající části jezdců ponechal méně než polovinu silnice, aby byli chráněni před větrem. To znamenalo, že pro všechny nebylo dost místa a mnozí byli vystaveni větru, který v tomto případě foukal zleva. Na fotografii vidíte, jak se pelotón začíná rozpadat. Pokud chcete vědět, jak příběh skončil, nebo se podívat na toto mistrovství plné větru, písku a velbloudů (protože tam opravdu nebylo mnoho diváků), tady to je.

Vysvětlení jednotlivých terezínů pouhými slovy může být docela komplikované, nejlepší jsou fotky a videa.

Toto video z Eurosportu to vysvětluje perfektně a jako příklad ukazuje bezchybnou strategii a koordinaci týmu Lotto Soudal ve třetí etapě cyklistické tour 2016 v Turecku. Belgický tým 4 cyklistů nejprve vytvořil celý terezín a poté zmenšil chráněnou oblast tak, že do rotace vstoupili pouze jezdci týmu (je vidět, že jsou zvyklí na vítr) a zbytek závodníků nechali napospas větru. Tímto způsobem vytvořili perfektní podmínky pro svého sprintera, německého cyklistu Andreho Greipela, pro možná nejjednodušší sprint celé jeho kariéry. Domnívám se, že „Gorila“ poděkovala svým týmovým kolegům za jejich práci více než kdy jindy.

Nejzajímavější a nejnáročnější na terezínu je to, že závodníci a trenéři přesně vědí, kdy mohou nastat, a že pokud fouká boční vítr a je rovná silnice, je čas, aby skupina závodníků nebo tým zahájili show. Ale i s tímto vědomím a varováním závodníků, aby zůstali ve střehu, dobře umístěni a seskupeni, se může stát cokoliv, protože silnice má svá vlastní pravidla a existuje také silové omezení jezdců. Mnoho favoritů na grand tour odpadlo a ztratilo šance na celkové vítězství, jiní otočili žebříček vzhůru nohama a terezíny byly v mnoha klasikách kamenem úrazu cyklistických závodů.

Pokud jste závodící cyklista, je pravděpodobné, že někdy budete muset čelit bočnímu větru. Není snadné jezdit v terezínu, protože to vyžaduje vše, co jsme vám právě řekli: výhodnou polohu, organizaci, koncentraci a sílu. Nemůžete ztratit pozornost ani na vteřinu, protože pokud neudržíte krok a vypadnete, jste ztraceni. Bez ohledu na vaši kondici se sami příliš daleko nedostanete. Je lepší připojit se ke druhé skupině, vytvořit terezín, začít rotovat a pokusit se uzavřít řez. Jízda musí být krátká a plynulá, musí udržovat nejvyšší možnou a konstantní rychlost. Neotáčejte se příliš silně, protože nutíte jezdce, kterému jste právě ulevili, aby více makal, aby vás dohnal a chránil se před větrem. Na druhou stranu je lepší dělat relé na hlavě, než zůstat na ocasu. Rotací získáte okamžiky „odpočinku“ a okamžiky ve vedení. Na druhé straně, na konci skupiny se můžete cítit  „pohodlně“, ale jste na hraně silnice, možná sjíždíte její okraj a jakýkoli špatný pohyb nebo omyl a zůstanete sám.

Pokud nejste závodní cyklista, pravděpodobně se vyhnete utrpení v terezínu, ale jednoho dne se možná budete muset vypořádat s větrem, největším nepřítelem cyklisty. Jet sám a čelit silnému protivětru může být noční můrou, zatímco silný boční vítr může být až nebezpečný. Bez ohledu na to, odkud vítr vane, cyklistická vesta jako model Crosswind nebo jakákoli jiná větruodolná cyklistická vesta od Siroko se stane vaším nejlepším spojencem v momentech silného větru.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články