cover 119

Jak utylizować lub wykorzystywać zużyte części rowerowe

Jeśli jeździsz na rowerze od kilku lat i nie wyrzucasz rzeczy bezmyślnie do kosza, prawdopodobnie posiadasz wiele niepotrzebnych już części rowerowych. Być może w garażu masz nawet stary zapomniany rower, którego już nie używasz lub który uległ wypadkowi.

Wszyscy gromadzimy kasety rowerowe, łańcuchy, dętki, opony i inne części, nie wiedząc, co z nimi zrobić. Oczywiście można je po prostu wyrzucić do kosza, ale nie jest to zbyt odpowiedzialne ani przyjazne dla środowiska. Pamiętajmy, że wszystko może zyskać drugie, trzecie, a nawet czwarte życie. Używane, zużyte i/lub uszkodzone elementy mogą zostać poddane recyklingowi, a zawsze znajdzie się ktoś, kto wykorzysta to, czego my nie zużyliśmy do końca.

many different metal parts and components of the r 2022 08 01 04 40 24 utc

Zanim jednak przyjrzymy się temu, co możemy zrobić z każdym z komponentów, przypomnijmy: najbardziej ekologiczna postawa zaczyna się od właściwego użytkowania części; na przykład, dobrze napompowana opona z właściwym ciśnieniem będzie się wolniej zużywać. Kolejną rzeczą jest prawidłowe i regularne czyszczenie i serwisowanie roweru. Przedłuży to życie wszystkich części, pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć ilość odpadów. A teraz do roboty, otwórzmy pudła z używanym sprzętem i częściami rowerowymi – nadszedł czas recyklingu!

Części metalowe

damaged 2022 08 01 04 28 37 utc

Zużyte lub zepsute aluminiowe, stalowe lub tytanowe kasety, łańcuchy, obręcze, korby, kierownice, mostki, wsporniki siodła, koła i obręcze, pedały, zaciski hamulcowe, tarcze hamulcowe, ramy i widelce można stosunkowo łatwo poddać recyklingowi. 

Jeśli zawierają one elementy plastikowe, należy je najpierw usunąć, co czasami może być bardzo trudne. Następnie należy dokładnie oczyścić komponenty, a potem wrzucić je do specjalnego pojemnika na odpady metalowe w najbliższym centrum utylizacji odpadów lub zawieźć do punktu skupu złomu.

Części, które nie są używane, zepsute ani zużyte, można sprzedać lub przekazać do sklepu lub organizacji zajmującej się recyklingiem rowerów – w ten sposób zyskają one nowe życie w innym rowerze.  

Jeśli lubisz majsterkować, oto kilka pomysłów na tchnięcie drugiego życia w metalowe części od roweru: lampa wykonana z ramy, ozdoby w kształcie kwiatów z łańcuchów i kaset, otwieracz do butelek, ozdoby świąteczne i 10 innych pomysłów na produkty wykonane z łańcuchów rowerowych, wieszak ścienny na rower wykonany z kierownicy, lampa z kierownicy,wieszaki z obręczy

Opony i dętki

inner tube for bike 2021 08 26 22 35 00 utc

Zarówno opony, jak i dętki mogą i powinny być poddawane recyklingowi, jednak nie wiadomo, czy proces recyklingu tylko tych dwóch elementów na małą skalę jest skuteczny, biorąc pod uwagę niewielką ilość gumy, jaką zawierają w porównaniu z oponami z innych pojazdów.

Jednak ani opon, ani dętek nie należy po prostu wyrzucać do śmieci, ponieważ nie ulegają one łatwemu rozkładowi i zawierają toksyczne, zanieczyszczające środowisko materiały (kauczuk syntetyczny, sadzę, krzemionkę), a także nylon z opon oraz stal lub kevlar, z których wykonana jest stopka.

Istnieje kilka możliwości ich recyklingu:

  • Zanieś je do centrum utylizacji odpadów, aby dowiedzieć się, czy można je tam poddać recyklingowi.
  • Sprawdź w lokalnym sklepie rowerowym, czy posiada system zarządzania i zagospodarowania zużytych opon i dętek. Firma Schwalbe oferuje system recyklingu dętek, które można oddawać w punktach sprzedaży firmy w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech i Holandii.
  • Daj im drugie życie np. jako portfele lub paski.

Jeśli szukasz inspiracji, zobacz, co Cycle Of Good robi z dętkami otrzymanymi od swoich sklepów partnerskich. Zwykłe wyszukiwanie w Google również może dostarczyć pomysłów na wykorzystanie zużytych dętek i opon.

Problem z włóknem węglowym

carbon fibers backdrop 2022 04 19 01 52 07 utc

Włókno węglowe to doskonały materiał do budowy różnych elementów rowerów. Jest lekkie, sztywne, wytrzymałe i nie ma terminu ważności. Oznacza to, że choć z czasem może stracić nieco na sztywności, to w zasadzie jest niezniszczalne. Dzięki temu możemy używać karbonowego roweru, kierownicy lub kół przez bardzo długi czas, jednak w przypadku pęknięcia lub uszkodzenia, utylizacja staje się problemem, choć nie jest ona niemożliwa: na całym świecie istnieją firmy specjalizujące się w recyklingu włókna węglowego. Jest to kosztowny i nieprzyjazny środowisku proces, w wyniku którego powstają materiały wykorzystywane do różnych celów (choć nie do produkcji nowych rowerów). Na przykład, branże wykorzystujące duże ilości włókna węglowego, takie jak przemysł lotniczy, poddają je recyklingowi i ponownie wykorzystują w innych częściach samolotów lub w laptopach

Zacznijmy od tego, że nie możemy po prostu wyrzucić włókna węglowego do kosza i pozwolić, aby wylądowało na wysypisku śmieci. Niestety, większość centrów utylizacji odpadów i sklepów rowerowych nie posiada odpowiednich systemów zarządzania odpadami, które umożliwiałyby zbieranie i recykling włókien węglowych. W rzeczywistości do niedawna nawet sama branża rowerowa nie zajmowała się tą kwestią i obecnie bardzo niewiele marek oferuje swoim klientom możliwość oddania roweru lub jego części do utylizacji. Dlatego tak powszechne stosowanie włókna węglowego w rowerach jest niepokojące i należy jak najszybciej znaleźć rozwiązanie. Niektórzy już szukają nowych rozwiązań, a marki starają się poddawać recyklingowi włókno węglowe powstałe w procesie produkcji

Jednak zanim to nastąpi, być może nadszedł czas, aby marki wdrożyły system zarządzania wykorzystujący sklepy i inne punkty sprzedaży jako centra, do których moglibyśmy oddawać nienaprawialne części z włókna węglowego, a także pozostałe elementy wymienione w tym artykule. Rowerzyści zaś powinni dbać o swój sprzęt, naprawiając go w miarę możliwości i nigdy nie wyrzucać części rowerowych na śmietnik, ponieważ, wszystko, co wyrzucamy, musi gdzieś trafić.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły