desperfectos d67ba2fb c44d 4925 90c3 256c7176fc31

4 způsoby, jak vám může kolo zničit cyklistické oblečení

V jednom z předešlých článků jsme vám dali několik tipů, jak se správně starat o své cyklistické oblečení, abyste co nejvíce prodloužili jeho životnost. Tentokrát se zaměříme na to, jak špatně udržované kolo může zničit nebo opotřebovat vaše cyklistické vybavení.

Když se zamyslíme nad tím, jakou škodu může náš dvoukolový kamarád napáchat na cyklistickém oblečení, tak nás logicky napadne, že negativně ovlivní pouze ty části oděvu, které jsou v přímém kontaktu s kolem: cyklistické kraťasy, rukavice a boty. Právě tohle vybavení totiž představuje tři zásadní kontaktní body: sedlo, řidítka a pedály. Čtěte dál a dozvíte se, jaké další části oděvu, jež cyklisté tolik milují a cení si jich, jsou vystaveny negativnímu vlivu vašeho kola.

Cyklistické kraťasy a sedlo

siroko bx squadra

Cyklistické kraťasy jsou jedinou věcí, která odděluje naše hýždě od sedla. Vnitřní vložka sedí těsně na naši kůži a elastan z vnější strany je prakticky přilepen k sedlu, takže jakékoliv špatné tření v této intimní oblasti může vést k poškození cyklistických kraťasů.

Pokud jsou na sedle švy, rýhy nebo nějaký vystouplý dekorativní vzor, tak je velice pravděpodobné, že se látka na cyklistických kraťasech, která je s těmito oblastmi v kontaktu, nakonec zničí. Míra poškození se může lišit – od lehkého žmolkování v oblastech, které jsou vystaveny pouze tlaku, až po natržení či roztržení v místech s vysokým třením, které vzniká v důsledku šlapání do pedálů. 

Když z kola spadnete, odnese to obvykle boční část sedla. Mohou se na něm vytvořit vystouplé nebo ostré plochy, za které se může elastanová tkanina vašich cyklistických kraťasů snadno zachytit.

Jakmile si tedy všimnete, že čalounění na vašem sedle praská nebo se loupe a trhá, zvažte, zda není ten správný čas ho vyměnit.

Rukavice a řidítka

Kvůli bezpečnosti a pohodlí bychom na kole měli vždy nosit rukavice. Chrání v případě pádu, a pokud jsou navíc polstrované, poskytují pohodlí při opírání rukou o řidítka. Opotřebení rukavic závisí na typu jízdního kola, úchopu i na poloze cyklisty.

guantes

Pro jezdce na horských kolech jsou velice důležité gripy na řidítkách, které jim při jízdě poskytují oporu. Míra opotřebení rukavic závisí především na materiálu, z jakého jsou gripy vyrobené, nicméně úplně mu předejít nelze.

Kvalitní lepkavé gripy napáchají na rukavicích větší škody, ale s tím se holt musíte smířit. Na MTB prostě potřebujete pořádné úchopy, abyste mohli kolo lépe ovládat. Občasná výměna rukavic je proto pořád lepší než silniční lišej od pádu.  

Čím jemnější a měkčí gripy na řidítkách, tím déle nám rukavice vydrží. Hodně ale také záleží na samotném úchopu cyklisty a pozici jeho rukou. Jak už jsme řekli, ruce jsou pro cyklistu na horském kole zcela zásadní, jelikož v nich takřka nepřetržitě svírá řidítka. To samozřejmě přispívá k rychlejšímu opotřebení rukavic na vnitřní straně mezi palcem a ukazováčkem. Ale i zbytek dlaně je při jízdě ovlivněn, zejména pak v oblasti, kde začínají prsty a kde nás obvykle bolí, když jedeme delší dobu ve špatné pozici.

U silničních kol je to však jiné, neboť se zde zásadně mění podpora a typ úchopu. Ruce nesvírají řidítka tak pevně jako na horském kole, takže je vyvíjena menší síla na gripy, což rukavice opotřebovává o poznání méně. Samozřejmě ale záleží i na tom, jak řidítka držíme a kde máme při jízdě běžně ruce.

Většina cyklistů při jízdě nejčastěji drží rohy, které mají pogumovanou plochu, takže je zcela normální, že se bezprsté rukavice na vnitřní straně mezi palcem a ukazováčkem opotřebují. Aby toho nebylo málo, u prstových rukavic trpí celá vnitřní plocha palce. Miliony let evoluce nám daly do vínku chápavé palce, díky nimž můžeme mačkat brzdu, zejména pak při slézání ze sedla. A jelikož každý cyklista pokládá ruce a prsty na brzdu jiným způsobem, opotřebení rukavic bude u každého jiné.

Horní část řidítek je dalším místem, kam běžně pokládáme ruce, ať už je svíráme nebo o ně máme dlaně pouze opřené. O své rukavice se v tomto případě bát nemusíte, jelikož je tato pozice nijak negativně neovlivňuje. To samé platí i v případě, kdy položíme ruce na ty zahnuté části pod brzdami, kterým se říká „berany“. V obou případech budou vaše rukavice relativně v bezpečí, pokud tedy vaše omotávky nejsou ze smirkového papíru.

Boty a pedály

Každému cyklistovi, který používá pedály bez řemínků, už někdy při pokusu o našlápnutí na pedál sklouzla noha, načež ho pedál udeřil do paty, což nejspíš zanechalo nepěkný šlem na botě. Všichni tu bolest známe, ale je toho víc…

orange flanders socks

Cyklistické boty se také často otírají o kliky, v některých případech dokonce o zadní řetězové vzpěry. Pokud udržujeme kadenci 90 otáček za minutu, tak za 6 hodin jízdy týdně dosáhneme 32 400 otáček. K tření o kliku sice nedochází pořád, ale časem, po mnoha našlápnutích, se kliky i vnitřní část bot vzadu na patě opotřebí. U některých cyklistů se s tímto problémem nedá nic dělat, a i když udržují správnou pozici těla a šlapou do kruhu, jak by měli, dochází u nich k nechtěnému tření. V ostatních případech však lze tento problém vyřešit návštěvou montéra kol a úpravou treter či pozice na kole.

Sbohem ponožky!

Naše oblíbené a milované cyklistické ponožky sice nejsou v přímém kontaktu s kolem, ale přesto se silně opotřebovávají, protože dochází k náhodnému a občasnému tření, až nakonec skončí flekaté, roztřepené a roztrhané.

gavia socks

Zuby na řetězových kolech – přímo v úrovni našich ponožek – jsou ostré a mohou se otírat o látku, čímž může dojít k roztržení. Pamatujte, že pokud nosíte šněrovací cyklistické boty, tkaničky by měly být zastrčeny dovnitř, aby se nemohly zamotat do řetězových kol. Také pokud je lanko přední přehazovačky ve špatném stavu, může se zadrhnout o ponožku a roztřepit ji.

I když se otíráme o zuby řetězového kola, nemusí nutně dojít k poškození tkaniny, ale rozhodně se nevyhneme nepříjemným skvrnám. Jakákoliv ponožka, jiná než černá, skončí špinavá nebo umaštěná od řetězu, řetězových kol či pedálů. Takových skvrn si na černých ponožkách nevšimnete, nicméně na jiných barvách budou fleky viditelné po celou dobu naší jízdy, dokud se nevrátíme domů a nevypereme je. Špína v kombinaci s mazivem jde velice špatně dolů, takže doporučujeme prát ponožky v ruce za použití teplé vody a neutrálního mýdla.

I když budete vše udržovat čisté, jen stěží se vyhnete zašpiněným ponožkám, pokud se dotknou jakékoliv části hnacího ústrojí nebo pedálů. Jediné, co můžete udělat, je trénovat nasedávání a slézání z kola, našlapávání a vyšlapávání, a samozřejmě najít optimální pozici nohou v momentě, kdy zrovna nešlapete. To jsou totiž přesně ty momenty, kdy vám nejvíc hrozí ušpinění ponožek.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články