Cover 163

Bolest kolen při jízdě na kole: druhy bolesti, příčiny a řešení

Pokud při jízdě na kole pociťujete bolest v kolenou, rozhodně byste ji neměli ignorovat. V tomto článku vám pomůžeme určit, ve které části kolene se bolest nachází, co ji může způsobovat a jak jí předcházet.

kC0Ja7NSGGmcvlwk0rP2I429qAw02 25qr3m9EVSuQICACrKZpU 9TSM93fIoufbfFeD3ncNa52pGM3EOCzucF gYah

Na koleni se nachází čtyři hlavní oblasti, kde hrozí riziko bolesti či zranění: přední část, zadní část, postranní vazy a iliotibiální trakt. Všechny oblasti si v následujících řádcích rozebereme.

Bolest přední části kolene

Jde o nejrozšířenější typ bolesti, která se objevuje v oblasti čéšky i kolem ní. Obecně platí, že ji způsobuje špatná pozice jezdce na kole (výška a poloha sedla, kufry umístěné příliš vpředu…), ale rovněž může vzniknout z přetížení (nadměrný trénink, příliš těžké převody…) nebo jiných fyzických indispozic (dysmetrie končetin, zranění, slabé svalstvo…).

IA2wzir

Při sportu s vysokým dopadem je vcelku běžné, že šlacha, která spojuje čéšku s kostí pod ní, nateče. Tomuto stavu se říká patelární tendinopatie nebo též “skokanské koleno”. K léčbě obvykle stačí klidový režim, ledování, protizánětlivé léky a fyzioterapie. Pokud však bolest přetrvává, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Klidně se ale také může jednat o stav zvaný “patelofemorální syndrom”. I ten je vcelku rozšířený a dokáže vás na nějakou dobu vyřadit ze sedla, či dokonce znepříjemnit váš každodenní život. 

K léčbě a prevenci tohoto typu bolesti se doporučuje:

  • Nechat si seřídit kolo a provést biomechanickou analýzu, které odhalí skryté problémy s kolem, vybavením i vaším posedem.
  • Vyhnout se přetrénování či brzkého a nadměrného přemáhání.
  • Kdykoliv můžete, mějte nohy natažené.
  • Trénujte sval zvaný mediální hlava (vastus medialis) čtyřhlavého stehenního svalu, který pomáhá vyvažovat kolenní čéšky. 
  • Pravidelně se protahujte a masírujte, čímž urychlíte regeneraci.
  • Vyhněte se dlouhému sezení s nohama pod židlí a nevycházejte příliš mnoho schodů naráz.

Bolest zadní části kolene

Bolest zadní části kolene není tak běžná, jako ta přední, lze ji však snáz léčit. Její příčinou bývá nadměrné natažení nohy v koleni kvůli sedlu, které je umístěné buď hodně vysoko, nebo příliš vzadu. Hodně na to trpí majitelé městských fixie kol, jelikož používají zadní stehenní svaly k brzdění, což může vést k přetížení dvojhlavého stehenního svalu, zánětu a následné bolesti.

Pokud bolest neustupuje ani po seřízení kola, vyhledejte odbornou pomoc, aby se vyloučila jiná případná zranění.

Bolest boční části kolene

Za tímto problémem obvykle stojí používání kufrů, takže se může objevit během vaší vůbec první jízdy s kufry nebo těsně po ní, ale také při používání nových treter a kufrů.

6qTeWF8rK45xCcU0l1M7I5sYyZlIcSyMjdAZLaRh0cpaVtSoIvjofGxOTbSzIWI3lyqNxhFwqXe3pgqxvFs 3 aJO6DX qwe LKK UW95IKKcQbniI8gg QHfp3mzrE

Špatně namontované kufry ovlivňují Q úhel, též známý jako úhel tahu čtyřhlavého stehenního svalu. Může také docházet k nadměrné rotaci kolene, ale i přílišnému tlaku na jeden nebo oba postranní vazy.

Pokud jsou kufry příliš blízko vnitřnímu okraji bot, zvětšuje se vzdálenost mezi oběma chodidly, což vede k napínání vazů a bolesti vnitřní (mediální) strany kolena.

Případná bolest na vnější straně kolena může pocházet z iliotibiálního traktu, což je silný a fibrózní pás, který se táhne od pánve až po kolena. Pokud máte špatně umístěné kufry, v jejichž důsledku vaše chodidla směřují směrem dovnitř, může docházet k podráždění a namožení tohoto pásu. K tomu může dojít také v případě, že jsou cepíny příliš daleko od vnitřního okraje boty.


K léčbě a prevenci bolesti postranní části kolene se doporučuje:

  1. Ujistěte se, že máte správně nastavené kufry. Pokud nevíte, jak na to, vyhledejte radu odborníka, nebo ještě lépe – nechte si provést biomechanickou analýzu.
  2. Pravidelně kufry kontrolujte, zda nedochází k opotřebení. A předtím, než je vyměníte, obkreslete fixou jejich přesnou pozici. Nebojte se experimentovat s různými druhy kufrů, abyste zjistili, jaká vůle pohybu vám vyhovuje. Problémem může být jak nadměrná, tak nedostatečná vůle kufrů.
  3. Posilujte hýžďové svaly. Jejich posílení je zcela zásadní, protože obvykle bývají poměrně slabé.

Obecné rady pro úlevu od bolesti kolen a její prevenci

MU8kG6O6ItGm5pCPO3elBAxoqUzRWe5ObhXPJpL V5iGq5J42fS97VvRYzGY2uFwmUsKfFZpsYEZLIGtkl2nU53SLO4EZh6VmrkbtJm9nKMvSBEmDgRIW3KnToZhadFUYJSjwEBQj Zdw GBBwteUQU

Zde je několik doporučení, jak zamezit bolesti kolen:

  • Nechte si seřídit kolo nebo provést biomechanickou analýzu.
  • Nezvyšujte zničehonic vzdálenost, dobu tréninku nebo jeho intenzitu.
  • Nedělejte žádné náhle změny na kole a vybavení.
  • Před intenzivním tréninkem se vždy zahřejte sprinty, silovými cviky apod.
  • Nejezděte příliš dlouho na těžké převody.
  • Ujistěte se, že jsou vaše klouby v teple, když je venku zima.
  • Pravidelně protahujte všechny svalové skupiny.
  • Dopřávejte si pravidelnou fyzioterapii a masáže.
  • Posilněte střed těla a klouby na nohách – nejen kolena, ale také kyčle a kotníky.
  • Napravte jakoukoliv svalovou nerovnováhu.

Bolest kolene je mezi cyklisty poměrně rozšířená. Nicméně ve většině případů jí lze předcházet nebo léčit pomocí adekvátního vybavení, správné techniky šlapání, posílení svalů a postupného navyšování intenzity tréninku. Kolena jsou pro naše tělo velice důležitá, a stejně tak i celkové zdraví, proto je důležité věnovat pozornost jakémukoliv náznaku nepohodlí či bolesti. Pokud se něco z toho objeví, je důležité zajistit správný průběh léčby, a pokud to bude nutné, vyhledat pomoc lékaře.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články