salud mental 78cf61c8 e131 4429 878a 2bc22877ec30

Cyklistika a problémy duševního zdraví

O zdravotních výhodách cyklistiky jsme vám již řekli v předchozím příspěvku. I když se tato korelace objevuje ve studii za studií, nezapomínejme, že korelace neznamená příčinnou souvislost. Jinými slovy: můžete jezdit na kole, cítit se dobře při ježdění i na chvíli před a po tréninku, ale některé problémy stále přetrvávají a někdy, bez ohledu na to, jak moc jezdíme, si nakonec vyberou svou daň.

Proto v tomto příspěvku budeme hovořit o vztahu mezi cyklistikou a duševním zdravím. Použijeme několik příkladů profesionálních cyklistů, jejichž příběhy, i když některé z nich měly tragické konce, nám pomohou hovořit o úzkosti, depresi, poruchách příjmu potravy a zneužívání drog.

Nejprve bychom však chtěli zdůraznit, že nejsme odborníky v této oblasti a sdílíme pouze informace k zamyšlení se nad obrovským zdravotním problémem, který stojí za pozornost. Dvě fakta, která nám pomohou uvědomit si, že bez duševního zdraví není celkové zdraví: WHO se domnívá, že v roce 2030 bude deprese hlavní příčinou morbidity na celém světě a upozorňuje, že roste užívání léků k léčbě problémů duševního zdraví již po desetiletí.

René Pottier

Případ vítěze Tour de France z roku 1906 ilustruje něco, co se děje neustále: Nepochopení problémů duševního zdraví a trpká samota v tichosti. Šest měsíců po drtivém vítězství na Tour nebyl nikdo schopen pochopit sebevraždu francouzského jezdce. V té době se v tisku uvádělo, že René měl „smůlu v lásce“. Údajně jeho manželka měla jakýsi poměr, když závodil na Tour, ale je zřejmé, že René Pottier trpěl „hlubokým vnitřním smutkem, který nic, ani sláva, nedokázala překonat“.

TDF 1905 rene pottier peugeot 2017

Co trápilo Reného Pottiera? Problémy duševního zdraví obvykle nemají jedinou příčinu, ale spíše kombinaci faktorů: genetika, sociální prostředí, traumatické zážitky, stres, užívání drog, alkohol, nenaplněná očekávání … Proto může každý trpět problémem s duševním zdravím. Proto je nutné vyhledat nebo požádat o pomoc při prvních známkách. Netrpte potichu v samotě. Vyhledejte specializovanou lékařskou pomoc a podpůrné skupiny. Existují specializovaní sportovní psychologové, kteří pomáhají sportovcům v životě i v závodech. Přesto jsme stále svědky tragických případů, jako je příběh mladé americké cyklistky Kelly Catlin.

Tom Dumoulin

Když nizozemský cyklista 23. ledna 2021 oznámil, že odstupuje ze soutěže, zaskočilo to téměř každého, ale za poslední roky se ve sportovním průmyslu situace dost změnila. Výborné je, že sportovec jasně vyjádřil svůj problém a získal podporu svých spoluhráčů a týmu. Nevýhodou je, že pro některé lidi je to stále těžké pochopit (jedna z otázek, na kterou byl tázán, je právě o tom), lidé vidí pouze privilegia elitního sportovce, ale ne tlak na splněná očekávání, že budou moci podávat maximální výkon a stále obhajovat svůj plat, k tomu ještě sociální sítě, média, sponzoři …

Tom se vrátil k závodění v roce 2021, cyklisté i my ostatní bychom si ho měli vzít za příklad, ne kvůli jeho privilegované profesionální pozici, ale kvůli tomu, že udělal něco, co by mělo být společensky považováno za normální. Když si někdo zlomí nohu, všichni to vezmou a nikdo to nepoužije k útoku. Proč to samé neplatí u problému s duševním zdravím? Bývalý profesionál Phil Gaimon to vysvětluje velmi dobře: „Jediná opravdu šílená věc je, jak dlouho lidé čekají, než se o sebe začnou starat […] Také byste nechtěli chodit se zlomenou rukou a stejně tak byste neměli ignorovat mozek.”

Existuje více cyklistů, jako je Dumoulin. Španěl Javi Moreno také skončil a vrátil se, úspěšný německý sprinter Marcel Kittel odešel do sportovního důchodu s tím, že „cyklistika je krásná, ale profesionální sport je jiný příběh“ i mladý Francouz Theo Nonnez v dubnu 2021 oznámil, že s cyklistikou končí.

Jenny Rissveds

Švédská cyklistka na horských kolech získala olympijský titul v Rio de Janeiro v roce 2016 ve věku 21 let. O několik měsíců později, v roce 2017, se Jenny Rissveds stáhla z horské cyklistiky, sociálních sítí a ze světa vůbec, aby se zaměřila na své duševní zdraví. V tomto příspěvku na Instagramu vysvětlila, že kromě deprese jí byla diagnostikována porucha příjmu potravy:  “Jediná věc, která mi běžela hlavou, bylo co nejvíce se najíst a pak rychle najít toaletu. Můj život začal vypadat jako život závisláka a asi jsem se jím i stala. […] Nějak jsem podvědomě tušila, že moje posedlost jídlem a mým tělem souvisela s mojí depresí, ale nakoplo mě až setkání na psychiatrickém oddělení.“

jenny rissveds

Posedlost váhou ovlivňuje cyklisty na všech úrovních. Problém je v tom, že jízda na kole vyžaduje hodně energie. Musíte jíst, ale nemůžete ztloustnout. Výsledkem je, že navzdory všem radám a pomoci, které profesionální sportovci dostávají, se v pelotonu vyskytují případy poruch příjmu potravy. Ben King a Janez Brajkovič trpěli bulimií a Rohan Dennis tvrdil, že ke snížení hmotnosti se přiblížil poruchám příjmu potravy. Cenou, kterou musela Catherine Marsal zaplatit za svůj nejvyšší výkon, byla osteoporóza.

Mezi dosažením optimální hmotnosti k podávání nejlepších výkonů, a touhou vážit stále méně, je tenká linie. Výše zmíněné příklady dokazují, že pokud elitní sportovec pracující s dietetiky, odborníky na výživu a trenéry může trpět poruchami příjmu potravy, pak nimi může trpět kdokoli. Jenny Rissveds dokázala zastavit  včas a našla vůli si znovu užívat života, jídla, jízdy na kole a závodění.

Frank Vandenbroucke

Bylo by od nás pokrytecké, nemluvit o užívání drog souvisejících s problémy duševního zdraví v cyklistice. Existuje spousta příkladů. Od méně známých cyklistů, jako je Jesús Manzano nebo Mauro Santambrogio, až po světoznámé jezdce včetně Bjarne Riise nebo Marca Pantaniho, kteří se všichni namočili do  podobných dopingových skandálů jako Frank Vandenbroucke. Avšak stejně jako mnoho lidí bere různé typy drog, aniž by vykazovalo problémy s duševním zdravím, mnoho cyklistů užívalo doping, aniž by to mělo takové následky. A existuje také kombinace faktorů, které jsme zmínili dříve …

fvdb

Belgický jezdec měl komplikované dětství plné rodinných problémů. Stal se profesionálem ve věku 19 let v týmu, kde řádil doping a Vandenbroucke se stal závislým na všech možných druzích látek. Takto to popsal ve své biografii: „K Stilnoct (droga na spaní) a amfetaminu jsem přidal Valium … Někdy jsem nespal ani sekundu za pět dní. Začal jsem vidět neexistující věci, lidi. Slyšel jsem někoho přicházet. Myslel si, že mě zatknou.“ V roce 2002 belgické úřady prohledaly jeho dům a našli EPO, clenbuterol a morfin. Kombinace drog, chaotického života a osobních problémů ho dovedla k pokusu o sebevraždu v roce 2007 a smrti v roce 2009, ve věku 34 let.

Zneužívání návykových látek, alkohol a drogy jsou rozbuškou k rozpuku fyzických a duševních zdravotních problémů. Zdravý, klidný životní styl a zdravá strava, pravidelné cvičení, vyhýbání se stresu a užívání toxických látek pomáhají předcházet problémům s duševním zdravím.

Cyklista odchází do důchodu

Konečně je zde něco zásadního pro profesionálního cyklistu i pro každou osobu, která ukončí svůj aktivní pracovní život.

Odchod do důchodu může být pro sportovce těžký, pokud na něj nejsou dobře připraveni. O cyklistice není tolik údajů, ale pojďme se podívat na další sporty: 40% fotbalistů Premier League a 60% hráčů NBA zkrachuje během prvních 5 let odchodu do důchodu. V NFL má 78% hráčů finanční problémy do dvou let po odchodu do důchodu. Tyto statistiky ukazují sporty s mnohem více peněz než je v cyklistice. Cyklisté by proto neměli sázet na jednu kartu. Měli by se řádně připravit na důchod, protože ten pro ně často znamená finanční, osobní a emoční ztrátu.

Je zásadní řídit sportovní kariéru a odchod do důchodu plánováním dopředu. Pracujte na tom, co si myslíte, co cítíte a co děláte, abyste našli svou vlastní cestu v budoucnosti, nikoli cestu, kterou pro vás nastavili ostatní. Mnoho cyklistů pokračuje s cyklistikou, protože rádi jezdí na kole. Někteří se cyklistice nadále věnují tak či onak, ale existují i ​​cyklisté, jako je australanka Anna Mearesová, která náhle a nedobrovolně odešla do sportovního důchodu, má různé problémy a potřebuje čas a pomoc s adaptaci na nový život.

Příklady cyklistů, které jsme uvedli v tomto článku, jsou jen špičkou ledovce, protože problémy s duševním zdravím u sportovců jsou stejně běžné jako v populaci obecně. Můžeme si myslet, že jsou privilegované, skutečné superženy a supermuži, ale na konci dne jsou to jen lidé.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články