Cover 166

Druhy elektrokol: základní průvodce nákupem

Nejoblíbenějším druhem kol jsou v současné době z mnoha hledisek právě elektrokola. Experti předpovídají, že jejich popularita bude i nadále růst, a není divu. Díky značnému vylepšení technologií v oblasti baterií a motoru společně s nutkavou potřebou udržitelné a efektivní městské dopravy jsou elektrokola nejlepší spotřebitelskou volbou. Tím však seznam jejich výhod nekončí. Dá se říct, že pro svět cyklistiky představují nevídanou revoluci, neboť ji učinily dostupnější pro širší okruh lidí, kteří si tak mohou užívat její krásu, aniž by museli vynakládat nadměrné úsilí. Mohou navíc těžit z fyzických a duševních benefitů tohoto sportu. 

M26eHX5jfhz55jXHQeVpRjuZRHw07TPl3NVLGuhaD3BfFUOnlqooN54XvDKiNYQ10ywt70cknwad7zRBH0elsqfDbfxYjZJzulxVC7OYVNUzFzYskbO8W3z6AT YYDL1b6k6JgU 1MGm9YGzaA8vmc8

Vzhledem k širokému sortimentu elektrokol na trhu může být výběr toho správného docela obtížným a frustrujícím úkolem. Přestože je nemožné podívat se na jednotlivé typy do hloubky, přinášíme vám alespoň stručný seznam s klíčovými informacemi a radami, které vám s výběrem pomohou.

Druhy elektrokol

dn1z8Xs3wUNYPhnURIEggGJTmCbZ3wyHq36wKYnwnwCG5kwTJjWPZ7cm5RMWvGeLLA 7n9Gap50RxBQR9aqb5jiCX6ZweS96xY7zYR qAH0pvyZes3ZsG4QlQHFkejWeVFUAt6Cb5 uVWavb6ZGQtig

Elektrická horská kola: Jsou navržena pro terénní jízdu, takže mají pevnější kola, odpružení a další specifické vlastnosti, které vám pomohou čelit nerovným a drsným terénům. Skvěle se hodí pro milovníky horské cyklistiky, kteří by uvítali menší pomoc při šlapání.

capri berlin electric urban bike black 7v

Elektrická městská kola: Disponují pohodlnějším a ergonomičtějším designem, jakož i vzpřímenější jezdeckou pozicí. Mívají blatníky, zabudovaná světla a zadní nosič a skvěle se hodí jak pro krátké, tak středně dlouhé projížďky po městě.

O37 goq5pRAnAH5szkVS041p AMaN8xz9w1IC30AxvDZrKZcrtgu88p Z6ukMagQ4EKXo8PVsGgFs7g5871sY1uTDQwoclgdWDzPEG8oZZgrwftgCZn3RD0gR21CpGK1J TYlqzLC rVkI2oHUWvNfY

Skládací elektrokola: Dokonalá volba pro cyklisty, kteří potřebují kolo převážet nebo skladovat v malých prostorách. Rovněž se dají dobře kombinovat s jízdou v jiných dopravních prostředcích, například autobusech, vlacích, autech atd.

vGpazD9FpqNWTOd92wwMuml8g1 p2XizAOi7YjR86MIYLnr8A wHJjzXF3 wg TJCudF9zZ8rQERnfrmqiSQd6TvDV9Zhq9W1BzuofZE7OK90yFi831ZTvJko8QRmh1h iLqsSf IgqP82Sd233Uug0

Nákladní (cargo) elektrokola: Díky robustnímu rámu a obrovskému úložnému prostoru se tato kola hodí pro převážení zeleniny, pracovního vybavení, či dokonce malých dětí. Jde o ekologicky šetrnou alternativu k motorizovaným vozidlům používaným v logistice a přepravě zboží.

Dw7uF1kKx8FtOoLi4p2GEIvxnbD 61KDxdILnHvpE24nHyFWo 4Q Ne3Bu8xI5B6kaMrjxWUuxWTkncjRziq6hMs6ZBK9zZvnRmDAeTRQh3R5RmrqK2sjSaRjpmr4rFR4 7F

Elektrická silniční a gravelová kola: Tato kola byla původně navržena na silniční a gravelovou cyklistiku, abyste si jezdci mohli dopřát trochu té extra pomoci.

iYFBgSM5oxzTmZ0MgH0mqcgVFkEKvStp2AtFFdq4WgxG8pLT7hsiG GzKpfotRUdRc5o4X42QkLwDzVFs5bbylCJbc8bGAfDcToM8NCPHQbfl7 QMOYrOB1kvOGUvZz5LOdZ2nCvPYvesp5C4w1mHMA

Elektrická cestovní kola: Běžně se jim také říká trekingová kola a jde o vskutku univerzální dopravní prostředek, který se skvěle hodí pro jízdu městem, středně dlouhé projížďky, ale také silniční cyklistiku po smíšeném terénu. Mají blatníky, zadní nosič, výkonná světla a pohodlnou geometrii.

Jak vybrat vhodné elektrokolo

k0 j8fl1Cp1iuOO9oOzUAFqiiTFCnh5HcgYWycmF MOasbdG005cICEhVGWtdF3Fs 4kORziFoXfTdrHoh5WwkjRtYDQhmNs54wgvg8FUwUI3H7BznArekFES7yWyrE eVXASKUesZdvcW5VXh8j2Zw

Nejprve si ujasněte své možnosti a potřeby: Než začnete v obchodech pokukovat po elektrokolech, zeptejte se nejdřív sami sebe, jak, kde, jak často a za jakým účelem jej chcete používat. To vám pomůže ujasnit si, jaké by vaše elektrokolo mělo mít vlastnosti a technické specifikace. Dále popřemýšlejte o místě, kde žijete, a kde budete kolo skladovat a dobíjet. Na základě vašich možností si pak můžete vybrat mezi interní a externí baterií, přičemž ta externí může být buď napevno, nebo odnímatelná. Pokud bydlíte ve vyšším patře, tak by se vám mohly hodit i rozměry výtahu, abyste do něj kolo dostali.

e ySgkbes98gNgFGaidvTCvlo7ELoRNUlxK0KJOt9yitc0rYH6BS49UHs9qoosc

Rozpočet a spotřeba energie: Cena jednotlivých elektrokol se může značně lišit, a to nejen v závislosti na značce, ale také hlavních vlastnostech kola (motor a baterie) a doplňcích (světla, blatníky, nosič). Udělejte si průzkum a porovnejte všechny možnosti, které se vejdou do vašeho rozpočtu, abyste našli nejlepší poměr kvality a ceny. Nezapomínejte ani na to, že cena dobíjení se odvíjí od velikosti samotné baterie, ceny elektřiny i energetické účinnosti dobíjecího systému. Například baterie 500 Wh má kapacitu 0,5 kWh. Pakliže je cena elektřiny 0,15 eur/kWh, tak vás jedno dobití vyjde na zhruba 0,075 eur. 

HMkgbzLtybkM5Cy8 9sO Cwql46DWkKALp8lME8nbOBA5roxhBBVaeaF08wA2Ma6C j3wOKAN8xHT5LbZLwPuJJhwGZKEbsNMEI6yd8 IgFykmqB7Fm

Motor: Jedna z hlavních vlastností elektrokola. Existují dva typy motorů: nábojový a středový. Nábojové motory (především ty zadní, byť se dají najít i montované na přední kolo) vás v podstatě tlačí zezadu a máte díky nim dobrou kontrolu nad předním kolem. Na druhou stranu, středové motory zajišťují mnohem lepší rozložení váhy, ale také přirozenější šlapání do pedálů. Co se týče ceny, středové motory jsou dražší než ty nábojové.

MNET4yefIKTXtqn7kDe2qEpn7Og oIV 0Zb901wBgJFFOnOm xyZHkP poIekylp4OqCC6V8wiDE

Točivý moment motoru: Potenciál motoru vyvinout sílu, která pohání jízdní kolo vpřed. Měří se v newtonmetrech (Nm), přičemž čím vyšší číslo, tím větší má motor tah a lépe zvládá stoupání, náročný terén nebo těžký náklad.

Vr4YRk9Si13fLnsWCfBPK3CusKjdJAV4gG8eO8NgwWHaA2pU1E7nYkdLKsXTVcbahX P7lXSMZ2hFJ NqXKuooIkSCQvQMiy9yDWUmBxzXiVSvnhXK9vm8IFKzEa7Jhb8czazhbr72wUisoEg GXM4w

Kapacita baterie a dojezd: Kapacita baterie se běžně měří ve wattech či kilowattech za hodinu (Wh nebo kWh). Čím větší velikost baterie, tím víc má prostoru pro ukládání energie. Čím vyšší kapacita, tím delší pak bude dojezd elektrokola. Zde je ovšem potřeba brát v úvahu i další faktory, jako například váhu jezdce, náklad, terén, rychlost a účinnost motoru. To vše totiž ovlivňuje dojezd, tedy vzdálenost, kterou budete schopni ujet s plně nabitou baterií. 


Asistenční systémy plynu a pedálů: Existují dva hlavní systémy: jedním je běžný, manuálně spouštěný akcelerátor, zatímco ten druhý využívá senzory, které detekují rytmus, točivý moment a rychlost, a spouští se automaticky, když začneme šlapat. Některá elektrokola mají oba systémy, ale to nebývá příliš běžné. Druhý z nich je standardním způsobem ovládání elektrokol; nabízí několik úrovní asistence v závislosti na terénu a individuálních preferencích. Jiná elektrokola mívají automatické asistenční systémy šlapání, které přizpůsobují výkon motoru rychlosti a energii generované šlapáním.

HxhrpjpQPSX1fUWkifeWTAYURf3 hdfpTRPmGFadgznHeLVHITeoWoizVnG3sDbHOMVPglupulZs0qcIjVxWFV7chtvi1E5WQQyo941I2roZdmgQG1e5ZCBRWspRtgo6iMAGntnTHsWtoTxVCCQ jM8

Doplňky a komponenty: Zkontrolujte kvalitu brzd (elektrokolo je docela těžké, takže kvalitní brzdy jsou základ), převody a odpružení (pokud ho kolo má). Všechny tyto prvky jsou klíčové pro pohodlnou a bezpečnou jízdu. Dále se nezapomeňte ujistit, že má kolo zabudovaná světla, blatníky, nosič a držák telefonu či GPS.

pJBqfrPYM0Rn2c1eGZayPuOAU5SLaYGOmzYWvOGmEoJPN3fTQ6mcL 29wFjMQP1V8ae6k1Jj5j rbdP0ASaKM9K3T0IpZXMkGz1HiEPzSRyesFNotUQ Oo

Před koupí si kolo vyzkoušejte: Pokud máte tu možnost, určitě si vyzkoušejte více modelů elektrokol, než učiníte finální rozhodnutí. Jen tak budete moct posoudit, jak se vám s daným kolem jezdí, zda je pohodlné a jakou odezvu má motor.

Názory ostatních a recenze: Před koupí elektrokola vám doporučujeme pročíst si názory uživatelů a recenze, neboť ty bývají dobrým zdrojem informací ohledně kvality, výkonu a odolnosti jednotlivých modelů. Jen dávejte pozor, aby tyto recenze pocházely ze specializovaných webových stránek, cyklistických fór či sociálních sítí pro cyklisty. 

Záruční servis: Jakmile se rozhodnete pro určité kolo a jste připraveni jej koupit, zjistěte si ještě, jakou výrobce či distributor nabízí záruku. Dbejte na to, aby měli spolehlivý a pro vás dostupný systém, kdybyste náhodou potřebovali opravu, údržbu či technickou podporu. Rovněž se podívejte na délku záruky a veškeré podmínky. Mějte na paměti, že elektrokola se opotřebovávají jiným způsobem než běžná kola; mají motor, baterii, ovládací prvky a kabeláž, které jsou náchylnější k poruchám. Pokud se v mechanice moc nevyznáte, tak vám asi moc nepomůžou ani různé návody na YouTube. Rozhodně nikdy nezasahujte do motoru, protože je to jednak nelegální, ale také tím znehodnotíte záruku.

99aXUfl7lghUJFcDDvBbtzWVEnqnfCbRqtxnubN

Na závěr si pojďme shrnout klíčové body. Při koupi elektrokola je zásadní, abyste správně zhodnotili své potřeby, možnosti a rozpočet. Vybírejte z takových typů elektrokol, které vyhovují vašim preferencím, a zvláštní pozornost věnujte motoru, baterii a asistenčním systémům pedálů. Samozřejmě nezapomínejte ani na doplňky a další komponenty. V nejlepším případě byste si měli kolo před koupí vyzkoušet a pročíst si uživatelské recenze na internetu. Jen tak budete schopni najít dokonalé elektrokolo, které bude přesně vyhovovat vašim potřebám a zajistí příjemnou, efektivní a bezpečnou jízdu.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články