blog 191

Jak instalovat omotávky na řídítka silničních nebo gravelových kol

Výměna omotávek na silničním nebo gravelovém kole vypadá na první pohled komplikovaně, avšak ve skutečnosti je to jednodušší než výměna nebo oprava duše, nemluvě o tom, že není třeba tolik nářadí. Vystačíte si jen se dvěma rolemi omotávek, které najdete i v Siroko obchodě, kvalitními nůžkami a izolační páskou.

crop center 30

Pakliže jste ještě omotávky nikdy neinstalovali, nikam nespěchejte a dodržujte návod v přiložených videích, jakož i následující doporučení:

 • Kolo by se při omotávání řídítek nemělo hýbat. V ideálním případě použijte stojan na opravu kol, můžete ovšem využít také vnitřní trenažér, případně kolo umístit mezi dvě židle.
 • Při sundavání starých omotávek zkontrolujte stav izolační pásky, která drží kabely na svém místě. Pokud je ve špatném stavu, tak ji nahraďte novou. Pakliže tam vůbec není, tak ji použijte; usnadníte si tak práci při omotávání.
 • Pokud staré omotávky držely na řídítkách pomocí lepidla, budete muset celou plochu důkladně vyčistit. Stačí použít utěrku a potřít místo alkoholem. Rovněž můžete použít mokrý hadr.
 • Zkontrolujte řídítka, kabely a objímky řídítek. Spatříte-li někde korozi, poškození nebo opotřebení, proveďte bližší ohledání a v případě nutnosti daný komponent vyměňte.
 • Chcete-li omotávky namotat stejným způsobem jako ty předchozí, zkraťte ty nové na stejnou délku.
 • Nyní se podívejte na oba videonávody a rozhodněte se, zda chcete začít omotávat na horní, nebo dolní straně řídítek. Při omotávání dbejte na správnou techniku.
 • Pokud omotáváte poprvé, doporučujeme nepoužívat žádné lepidlo, abyste mohli v případě nutnosti začít znovu.
 • U obou metod máte na výběr, zda použijete lepidlo, nebo ne. Pokud ano, neodlepujte papír z omotávek najednou. Odlepujte ho postupně, aby se vám omotávky nelepily na ruce, případně aby se neslepily dohromady. 
 • Díky lepícímu podkladu je omotávka pevnější, aniž byste na ni při aplikaci museli hodně tlačit, nicméně zanechává na řídítkách zbytky lepidla. Pokud však lepidlo nepoužíváte, musíte řídítka omotat opravdu pevně, aby omotávky dobře držely. Výhodou je, že takovéto omotávky nešpiní řídítka snadno se odstraňují, pokud byste například měnili řídítka nebo chtěli upravit pozici páček.
 • Při každém jednom omotání dodržujte stejnou vzdálenost a dbejte na to, aby byly omotávky pěkně napnuté a nekrabatily se.
 • Nakonec správně umístěte koncovky řídítek. Pokud se vám zdají volné, zkuste kolem nich omotat izolační pásku.

V tomto videu uvidíte klasický způsob omotávání, které se provádí od spodní strany nahoru a je zakončeno černou vinylovou izolační páskou:


Zde je alternativní verze, kde se omotává shora dolů, a to bez použití izolační pásky.


Teď už to nevypadá tak složitě, co říkáte?  Ono to také složité není, jen je potřeba být opatrný, obzvlášť jste-li začátečník. Ze začátku nepoužívejte lepidlo a zkuste si to trochu natrénovat. Dvakrát nebo třikrát řídítka omotejte a tlačte přitom na omotávku, ale zase ne moc! Až si budete věřit, že to zvládnete, použijte lepidlo. Možná si ze začátku budete připadat trochu nemotorně, ale tím se nenechte vyvést z míry. Všichni to známe. Jakmile se to naučíte, tak budete překvapeni, jak snadno si můžete vylepšit vzhled svého kola a užít si pohodlí a příjemný pocit z nové omotávky, kdykoliv se vám zamane.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články