Cover 177

Kotoučové brzdy v silniční cyklistice: Vyplatí se?

Zavedení kotoučových brzd v silniční cyklistice vzbudilo mezi profesionály vášnivou debatu. Někteří lidé dokonce věří, že jde pouze o marketingový tah ze strany cyklistického průmyslu, tedy jakési řešení neexistujícího problému, jako kdyby měl trh problém s prodejem kol, dílů a příslušenství, případně jako kdyby staré dobré ráfkové brzdy potřebovaly nahradit. Pojďme se ale podívat trochu víc do hloubky tohoto problému.

image 9

Debaty a konspirace stranou, kotoučové brzdy se uchytily. Postupem času ovládly cyklistickou scénu a staly se běžnou součástí všech možných modelů kol v nejrůznějších disciplínách. To však neznamená, že by ráfkové brzdy upadly v zapomnění, ostatně stále ještě v silniční cyklistice převažují. Nicméně nová kola s ráfkovými brzdami a případné náhradní díly se postupně budou shánět hůř a hůř. Vyplatí se ale používat kotoučové brzdy v silniční cyklistice? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody v porovnání s těmi kotoučovými? Jde vážně o nějaké spiknutí, nebo jsou jen prostou součástí vývoje? Abychom na všechny tyto otázky mohly odpovědět, pojďme se nejprve podívat na hlavní vlastnosti obou brzdných systémů.

Kotoučové vs. ráfkové brzdy

Brzdná síla. Kotoučové brzdy mají větší brzdnou sílu, což nemusí být nutně výhoda. V určitých situacích, jako například při jízdě z prudkého kopce, může být dobré plně zabrzdit jen lehkým zmáčknutím páčky. Avšak uděláte-li to příliš zbrkle, můžete si přivodit ošklivý pád. Je pak tedy mnohem snazší dostat smyk nebo přeletět přes řídítka, zvlášť pokud si na tento typ brzd teprve zvykáte. Zastavit na místě, kdykoliv potřebujete, však může být i ku prospěchu bezpečnosti. Chce to ale trénink a zkušenosti.

image 10

Obtížnost brzdění. Pochopitelně nemusíte být zrovna Hulk, abyste mohli používat ráfkové brzdy, ale pravdou je, že u kotoučových brzd stačí vyvinout menší úsilí při stlačení páčky, a ještě dosáhnete vyšší brzdné síly. To jistě oceníte v momentě, kdy máte promrzlé nebo znecitlivělé ruce, ale budou za to rády i děti a lidé s poraněním rukou či postižením horních končetin.

Výkon v mokrém a bahnitém terénu. Každý cyklista, který používá ráfkové brzdy za deště, ví, že musí při sjezdu očekávat brzdný moment s předstihem, aby zvládl vybrat zatáčku bez smyku. Pro karbonové ráfky to pak platí dvojnásob. Tento styl brzdění je v daných situacích méně efektivní, neboť voda a špína na ráfcích zpomalují zastavení kola. Tím se prodlužuje brzdná dráha, což negativně ovlivňuje bezpečnost.

Na druhou stranu kotoučové brzdy operují uprostřed kola, takže je déšť ani bahno neovlivní tolik, jako ty ráfkové. Proto je tento brzdný systém účinnější a konzistentnější při brzdění v obtížných podmínkách, ačkoliv někomu může lézt na nervy hluk, který se z něj line. 

Poškození ráfků. Jak už z názvu napovídá, ráfkové brzdy fungují tak, že na ráfky kola tlačí z boku dva brzdové špalky. To je samozřejmě opotřebovává, a to zejména v situacích, o kterých jsme mluvili v předchozím bodě.

Kotoučové brzdy jsou tohoto ušetřeny, což je samozřejmě plus, vezmeme-li v úvahu fakt, že ráfky jsou mnohem dražší než brzdový kotouč.

Širší pláště a ráfky. U ráfkových brzd jste omezeni šířkou vašich ráfků a plášťů. Před vznikem kotoučových brzd nemohli silničáři závodit na tratích, jako je Paříž-Roubaix, s plášti širšími než 28 mm, aniž by změnili celé kolo, případně přešli na konzolové brzdy.

image 11

Přechodem na kotoučové brzdy pak získáte víc místa v celém rámu a kolem vidlice, jelikož vám nebudou překážet brzdové třmeny. Díky tomu budete moct používat širší pláště a ráfky, které poskytují lepší pohodlí, přilnavost, a dokonce i určité aerodynamické výhody společně s nižším valivým odporem. Právě proto dnes můžeme na francouzských silnicích vidět tolik 30mm a 32mm plášťů.

Modulace brzd. Toto je poněkud kontroverzní téma, neboť modulace sama o sobě závisí na jezdcových rukách a prstech, a ne na brzdném systému. Proto kotoučové brzdy (zejména ty hydraulické) poskytují lepší modulaci a kontrolu nad brzděním, což však přijde vniveč, pokud používáte příliš mnoho síly a plně zmáčknete páčku. Dále je třeba vzít v úvahu fakt, že modulace je značně závislá na typu kola a brzdném systému. Někteří cyklisté navíc brzdí pozvolna, zatímco jiní pustí páčku najednou. Jde tedy o preference každého z nás, ale také zkušenosti a trénink.

Úprava. Kotouče u kotoučových brzd můžete měnit, jak se vám zlíbí, což znamená, že si můžete v závislosti na vaší váze a cyklistické disciplíně nastavit vyšší nebo nižší brzdnou sílu.

Větší kotouče generují větší sílu než ty menší. Proto se při sjezdové a horské cyklistice používají disky o rozměrech 203–220 mm, zatímco v silniční 140–160 mm. Obecně platí, že větší disk se dává na přední kolo.

image 12

Takové možnosti úprav ráfkové brzdy nenabízí. Tam bude vaším maximem výměna materiálu brzdových špalků.

Váha. Přestože jsou brzdné systémy stále lehčí, kotoučový systém váží víc než ráfkový. Proto jsou silniční kola s kotoučovými brzdami těžší než podobné modely s brzdami ráfkovými.

Montáž. K instalaci hydraulických kotoučových brzd je potřeba určitá zručnost, ale také správné nářadí.

Montáž ráfkových brzd je naopak relativně snadnou záležitostí, u které si vystačíte s běžným nářadím, jako jsou imbusové klíče a kleště na přestřižení lanek.

image 13

Údržba. Čistě pragmaticky lze říct, že jsou ráfkové brzdy snazší na údržbu než kotoučové. Zároveň jsou ale víc vystaveny špíně a bahnu, což péči o ně docela znesnadňuje.

Hydraulický kotoučový brzdový systém je sice lépe chráněn před znečištěním, ale samotné čištění a odvzdušňování vyžaduje zkušenosti odborníka.

Náklady na údržbu. Kotoučový brzdný systém, zejména ten hydraulický, stojí o hodně víc než ráfkový. K tomu navíc musíme připočíst i dražší náklady na údržbu a případnou výměnu dílů.

image 14

Hluk a tření. Ať už si vyberete jakýkoliv systém, buď se vám budou brzdové špalky třít o ráfky, nebo kotouče o písty. Přestože je vše otázkou správného seřízení, kotoučové brzdy jsou o něco náchylnější k tření. Pokud navíc pojedete z dlouhého kopce, kde musíte často a prudce brzdit, tak se vám mohou kotouče zahřát, načež se písty nevrátí do původní pozice, což bude mít za následek nepříjemné třetí, dokud kotouče opět nevychladnou. Za mokra pak mohou kotouče nepříjemně skřípat.

Který brzdný systém je lepší? To záleží na více faktorech, i když je zcela zřejmé, že kotoučové brzdy mají víc kladných než záporných stránek. Pokud ovšem budete chtít úplně nové kolo, tak zas tolik na výběr mít nebudete, neboť jak jsme už zmínili výše, výrobci na svá kola montují převážně brzdy kotoučové. Najít nový model střední nebo vyšší třídy s ráfkovými brzdami je docela oříšek, leč není to nemožné. V bazarovém zboží pak lze najít docela širokou nabídku silničních kol s ráfkovými brzdami. Důvodem je fakt, že mnoho cyklistů zprvu odmítalo kola s kotoučovými brzdami, avšak o pár let později je stejně vyměnili a ta stará prodali. Možná je ani měnit nemuseli, což platí i pro vás. Pokud totiž žijete v oblasti s rovinatým terénem a suchým podnebím, měli byste si vystačit s brzdami ráfkovými. Pro vlhké podnebí a nepravidelný terén jsou však kotoučové brzdy doslova požehnáním.

image 15

Na závěr je třeba dodat, že dohady mezi příznivci kotoučových a ráfkových brzd se odehrávají prakticky výhradně v rámci silniční cyklistiky. Pokud se ale podíváte na všechny výhody kotoučových brzd, tak zjistíte, že rozhodnutí výrobců používat takřka výhradně je, dává smysl. Nelze popírat fakt, že pro většinou cyklistů jsou kotoučové brzdy bezpečnější a pohodlnější, což je pochopitelně to hlavní. A to jak pro samotné cyklisty, tak i výrobce. Nakonec je to tedy oboustranné vítězství. Svět cyklistiky je však i nadále protkán touto debatou a nejrůznějšími konspiracemi, a to i přesto, že jsou dnes kotoučové brzdy opravdu hojně rozšířené, takže dřív nebo později upadnou veškeré pochyby v zapomnění. 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články