Cover V03

Minimální vzdálenost, maximální respekt


Cyklistika není jen sport, který si zapnete v televizi. Je to také způsob dopravy. Den co den vyjíždějí do ulic tisíce cyklistů, aby si užili volný čas nebo se dostali tam, kam zrovna potřebují. Činíme tak, i když víme, že jízda na silnici s ostatními vozidly může být velice nebezpečná, pokud nedodržujeme pravidla silničního provozu, případně chybí-li vzájemný respekt a porozumění. 

Lidé, co jezdí na kole, nejsou jen cyklisté; jsou to něčí otcové, matky, synové, dcery, přátelé a kolegové. A stejně jako ostatní účastníci provozu i my máme svá práva a povinnosti, avšak ze samotné povahy našeho dopravního prostředku jsme mnohem zranitelnější. Nechrání nás žádné okolní plechy, takže nejlepším bezpečnostním systémem je pro nás obezřetnost. Nehoda, která by způsobila maximálně tak odřený blatník u auta, může pro cyklistu znamenat modřiny a odřeniny, zlomené kosti, nebo dokonce smrt. Proto je nutné věnovat cyklistům zvláštní pozornost. Nežádáme o nic velkého a neobvyklého, jen o respekt a dodržování bezpečné vzdálenosti.

Většina z nás jsou také řidiči, takže moc dobře víme, co jízda za volantem obnáší. Dopravní zácpy, rušné silnice a neustálý pocit tísně, abychom na místo dorazili včas – to je samozřejmě stresující. Je však třeba mít paměti, že za nic z toho cyklista, který si vyjel v rámci tréninku nebo do práce, nemůže. Nevybíjejte si na něm svou frustraci. Kolik času vám zabere bezpečné předjíždění? Deset, nanejvýš třicet vteřin? Jde zkrátka o nepatrný časový úsek, který však může mít pro jezdce na kole tragické následky.

Bezpečná vzdálenost při předjíždění cyklisty není žádný novodobý rozmar, ale naprostá nezbytnost. V mnoha zemích se doporučuje dodržovat odstup minimálně 1,5 metru. Tato vzdálenost pomáhá předcházet nejen případné kolizi, ale také tlakovým vlnám od projíždějících aut a nechtěnému úderu zrcátkem. 

Jak ale poznat vzdálenost 1,5 metru? Je to o něco víc, než kolik měří běžné koště, to má totiž obvykle 1,3 metru. Vnitřek auta má na šířku většinou méně než 1,5 metru. Například šířka této matrace z IKEI je přesně 150 cm. Při rozpětí paží basketbalisty LeBrona Jamese bychom naměřili 2,13 metru. Jak tedy vidíte, jeden a půl metru je víc, než si člověk běžně představí. Proto je lepší nic nepodceňovat: raději to se vzdáleností přežeňte, než abyste jezdili moc blízko. Pokud je to možné, předjíždějte cyklisty přes protisměrný pruh.

Když odhlédneme od silničních pravidel a nařízení, tak se na silnici můžeme dostat do situací, ve kterých musí převládnout respekt. Rozhodujte se zodpovědně a važte si života i bezpečí všech účastníků provozu, bez ohledu na jimi zvolený dopravní prostředek. Silnice nejsou určeny jen pro jednu skupinu lidí, jde o sdílený prostor, v němž je důležitá vzájemná spolupráce a empatie. Respekt na silnicích samozřejmě není záležitostí jedné strany. Jak řidiči, tak cyklisté musí přesně vědět, jak se chovat, znát předpisy a uvědomovat si důležitost udržování přátelského prostředí. Silnice jsou odrazem naší společnosti, a my z nich můžeme společným úsilím udělat místo, kde budou respekt a bezpečnost na prvním místě.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články