Cover 164

Nejextravagantnější týmové dresy v historii Tour de France

Některé cyklistické dresy jsou opravdu mistrovskými kousky, co se týče designu, zatímco jiné… se tolik nepovedly. Dnes jsme si pro vás připravili takový zábavný seznam dresů, které patří v historii Tour de France k těm nejbizarnějším, nejextravagantnějším či prostě nejošklivějším vůbec. Namasírujte si bránice a připravte se na trochu módní kritiky. Je možné, že se vám některý z prezentovaných stylů bude líbit, možná jste se dokonce sami podobně oblékali. Pravdou ale zůstává, že svět módy se neustále mění, přičemž některé designy stárnou lépe než jiné. Přesto nejspíš nehrozí, že by se následující kousky staly klasikou, jako například cyklistický dres La Vie Claire.

Castorama 1990-1994

q62ufjwH5 KpOb12 khxHZv4XreB0f9EfPx9l3G86GBnIflk TixOLsOwr4cKIYoZ0A0r2fxh9hpS4Piwf006he

Tento tým působil až do roku 1995, nicméně dresy, které jeho jezdci daný rok nosili, v žádném případě nereprezentovaly styl, jenž je tolik zpopularizoval. Zaměstnanci francouzské společnosti Castorama, která se specializovala na stavebnictví, dekorace a zahradnictví, nosili modré kombinézy, pod nimiž měli modro-bílé pruhované triko. A vzhledem k tomu, že se jednalo o hlavního sponzora tohoto týmu, měl očividně slovo i při rozhodování o cyklistických dresech. Tým však nešlo přehlédnout i z jiného důvodu – v jeho řadách se tehdy nacházeli francouzští mistři cyklistiky, mezi nimiž nechyběli ani Laurent Fignon, Luc Leblanc či Thierry Marie. A právě Thierry Marie, známý též jako “Mr. Prologue”, se v devadesátých letech v tomto dresu hrdě předvedl na Tour, jejíž Prolog (úvodní časovku) dle očekávání vyhrál. 

Système U 1986-1989

qK1cTfPF6JrZOF xdIgxDiWpCNd7NAC1B5w gdt UM5etcHLWn rWRwXepTYWgXr483YpwwT7ixqRvwv13Mm3Q6SFM fsJuHC14fS

Sám Thierry Marie si poprvé oblékl dres týmu Système U na Tour de France v roce 1986, kdy rovněž vyhrál prolog. Nešlo o pouhou náhodu, neboť oba týmy, Système U i Castorama, měly stejnou strukturu. Sdílely barvy týmu Renault – Elf, jen s o něco méně černými prvky, odlišným designem a postranním sponzorským logem. Výsledek se však nezapsal do historie týmu takovou měrou, jakou by si zasloužil.

Toshiba 1990-1991

XjG5u2oIC9mDuvoYEDugnZa6Y9hXSBXHLtpCEdDtoVJAg0czWPKESy86OU2pV 7CWdlHmpDuQzOlNeEbgcURcZ5HbTJ3NTHMefx5exv8Y2TYO89aEeGjK2A ThSAlhlTUfLigYHVaZgjhiWXD9d0 ZI

Koho by napadlo, že jeden z nejoblíbenějších a nejuznávanějších cyklistických dresů tohoto sportu, který měl na svědomí tým La Vie Claire, bude nahrazen jedním z nejhorších designových kousků historie cyklistiky. Přesně to se ovšem stalo v roce 1990, kdy se tento tým oprostil od předchozího designu, jenž byl inspirován holandským umělcem Pietem Mondrianem. Pokud by se nový dres nosil s černými cyklistickými kraťasy, tak by to ještě docela šlo, nicméně daná barevná kombinace působí se všemi těmi černými pruhy dost “devadesátkově”.

Mario Cipollini – Tour de France 1999, 9. etapa

64kv484bVLG68WTm9WB flV1QWm1Z4Bcj5y0373uyBzKbaqhfjF0qoO95yn1dfHofJ yLRbRJ Po8pdMPnImBrX7mhlu

Rok 1999 byl začátkem nadvlády Lance Armstronga na Tour. Byl to však Mario Cipollini (alias Super Mario), kdo až do 9. etapy nasbíral nejvíce etapových vítězství, a sice čtyři v řadě. Hned po časovce v Metz, kde Armstrong položil základy svého prvního vítězství na Tour, se Mario Cipollini objevil v tóze, aby oslavil den narození Julia Caesara. Jeho tým Saeco-Cannondale si navíc změnil původní červené dresy na bílé se zlatými detaily. Jak Cipollinimu, tak celému týmu se pochopitelně dostalo pozornosti, po které toužili, a to dokonce i od organizátorů Tour, kteří jim udělili pokutu za použití zakázaného vybavení. Cipollini měl však během deváté etapy problémy, které vyústily v odstoupení ze závodu ještě před cílovou páskou v Sestriere.

auD7Uz3wRye2LT5z5KhzHd 7cldHCaeV7w8qjMOCTYa968CxynMrCzLdjDDTbgtVsPhHKCnyW8tXTQQXCrFsuBk7mW2bjxXFbVqXW1pdurkznF 6femrB6ALUECP6yIV OrENOJVRo23O4o2jnTZLU

Mapei – Quick Step 2002

S Lp3ylNC14HmwwvDK8 Sd1 JiwlybryIW4oFKrBcT0jRxheGUyfuAbHPKVTK Mih Tw57Ap NwkH6lcCNCpehMYk qDeU2uuHZ vOeWn563mORBDKd7fET3fGJgPHeBqmAr jUm5 G RvBDKBHViY

Jde o jeden z nejhvězdnějších týmů v historii cyklistiky, v jehož řadách se proháněli opravdové legendy, jako například Johan Museeuw, Oscar Freire, Paolo Bettini nebo Michelle Bartoli. Jeho původ sahá do Itálie, odkud pocházel i hlavní sponzor Mapei (firma vyrábějící stavební materiály), avšak později se přeměnil na tým s belgickými základy, strukturou a sponzorem (podlahářskou firmou Quick Step). Jejich cyklistické vybavení vybočovalo od samého začátku z řady a vedlo k protichůdným názorům veřejnosti. Podle nás je jejich nejméně povedeným kouskem dres z roku 2002, na rozdíl od překrásných kol Colnago C40, které tento tým používal a jež jsou dnes sběratelskými kousky

Cervélo Test Team 2009-2010

wF7ldB9lSw0cGZ4fbtqCcDXl3ACjT9VVwZ8 kALMZs7pRiVdqpTw2yfYgO4HX lAXK0wV c4i Wn1CABfo9JsEeJ7kI3FK2nQOdTTL5WRylzreGg

Bílá není zrovna nejlepší barva pro cyklistické vybavení, obzvláště pak u cyklistických kraťasů. Zvláštní je, že tento tým běžně používal černou, a to jak v roce 2009, tak 2010, což je kombinace, která nikdy nevyjde z módy a kterou mohli použít i na Tour de France. Nakonec však použili mix černé a bílé (plus odstíny šedivé v roce 2010). Nic z toho jim ale nezabránilo, aby si pro sebe urvali nějaké to vítězství. V roce 2009 vyhráli dvě etapy (Thor Hushovd a Heinrich Haussler) a v roce 2010 jednu (Thor Hushovd). Vyjet za deštivého počasí v bílém oblečení, to už chce pořádnou dávku sebevědomí… 

Milram 2009

tflnLR3I5EBG96v2YS1fisMArTBJYIZFa2V 3Hy8h417FpNs1YsFXKsDOCB06ZLaynRSX5XUiadhGwk1WFQrbLvKluPL WUM

Zavděčit se sponzorům určitým designem oblečení je jedna věc, ale nic by se nemělo přehánět. Může se vám to totiž pěkně vymknout z ruky: jen se podívejte na tým Milram (mlékárenská společnost) a jejich cyklisty, kteří jsou oblečeni jako modré krávy. Tento německý tým si to ale naštěstí před Tour rozmyslel a použil raději černé cyklistické šortky s modrými pruhy po stranách. V závodě se mu však nevedlo a nevyhrál jedinou etapu. 

Polti 1994-1997

Seznam zakončíme týmem, jehož hlavním sponzorem byla společnost Polti, italský výrobce žehliček a vysavačů. Pokud máte někdo tušení, co by mohl tento abstraktní design znázorňovat, tak nám to prosím napište do komentářů, protože my jsme absolutně bezradní. 

Tím končí náš seznam nejhorších cyklistických dresů v historii Tour de France. Doufáme, že jste se alespoň trochu pobavili, byť všichni samozřejmě dobře víme, že Tour de France je předně o něčem úplně jiném. Po dobu tří týdnů prověřuje schopnosti, výkonnost a odolnost cyklistů, což je hlavní důvod, proč se na každou Tour těšíme a bedlivě ji sledujeme. A že se tu a tam objeví nějaký ošklivý dres? No bóže, snad nás budou dresy bavit i do budoucna.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články