rodillo 2a93330c aa60 4f6f 92ca f71d8ffc7a2a

Tipy Na Trénink S Cyklotrenažéry

Pokud plánujete koupit indoorový trenažér, nebo jste jej právě dostali jako dárek, ale nikdy jste takový trénink nezkusili, připravili jsme pro Vás několik tipů, které Vám pomohou rozhodnout, který trenažér si vybrat a jak jej začít používat:

Jaké typy indoorových trenažérů existují?

Existují tři základní typy: válce, cyklotrenažéry s přímým pohonem a cyklotrenažéry s koly.

rollers

Válce jsou nejméně běžným typem a vyžadují určité jezdecké dovednosti a také hodně soustředění. Kolo je umístěno přímo na dva nebo tři válce.

direct drive

U trenažéru s přímým pohonem je zadní kolo odstraněno, kolo se připojuje přímo k trenažéru v zadních patkách a řetěz kola pohání kazetu připojenou k trenažéru.

wheel on

A konečně, u trenažérů s oběma koly se odpor aplikuje na zadní kolo. Odpor může být magnetický, fluidní nebo kombinací obou.

Je důležité pečlivě vybírat typ senzorů a technologií používaných v cyklo trenažérech, zejména pokud plánujete procvičovat virtuální cyklistiku. Některé modely nejsou smart trenažéry a nemusí být kompatibilní s mobilními aplikacemi.

Kde nejlépe umístit váš cyklotrenažér?

Pokud máte venkovní prostor, použijte jej! Oceníte přirozené větrání, i když je to jen terasa. Pokud žádný nemáte, můžete svůj trenažér umístit poblíž okna. Pokud se jedná o uzavřený prostor, například sklad nebo suterén, použijte ventilátor.

outdoor

Před instalací v interiéru nezapomeňte na hluk a vibrace vyzařované cyklotrenažérem i hnacím ústrojím kola. Každá budova je jiná, stejně jako sousedé. Dobře si rozmyslete všechny okolnosti, abyste si vybrali správný trenažér, protože některé jsou velmi tiché, zatímco jiné mohou být docela hlučné.

Jak nastavit cyklotrenažér?

Sestava většiny modelů není vesmírná věda a výrobce ji obvykle velmi dobře vysvětluje. V některých případech není vůbec potřeba žádná větší montáž. Je však důležité přemýšlet o dalším vybavení, které budete možná potřebovat, abyste mohli začít:

Podložky. Budete se hodně potit. Trenažér a kolo položte na podložku, aby  pot neznečistil podlahu. Mnoho značek prodává speciální karimatky. Ať už si vyberete profesionální podložku nebo jednoduchou podložku, po každém tréninku budete muset setřít pot. Použití ručníků, přikrývek nebo koberců není praktické. Rohože navíc pomohou snížit přenos vibrací způsobených trenažérem.

mat indoor cycling

Pokud používáte válce, pár kol, která jen zřídka používáte – se speciálními pneumatikami pro válečky – vám přijde vhod, abyste je neopotřebovali. Pokud máte trenažér s koly, je dobré si pořídit kazetu, ráfek a pneumatiku navíc (ideálně speciální pro cyklotrenažéry). Pokud máte trenažér s přímým pohonem, budete potřebovat pouze kazetu navíc, abyste nemuseli sestavovat a rozebírat tu, kterou máte na zadním kole. Podpora předních kol není nezbytným doplňkem, ale u mnoha modelů se stala standardním prvkem, protože zlepšuje stabilitu kola.

Co na sebe na cyklotrenažér?

Záleží na tom, kde trénujete, ale je nejlepší použít staré nebo obnošené oblečení, protože se dost zpotíte, což může poškodit látky. Pokud trváte na novém oblečení, vyperte je, jakmile skončíte.

Samozřejmě byste měli nosit cyklistické kraťasy. Pokud trénujete venku a je zima, oblékněte si dres nebo bundu, můžete si ji kdykoli sundat, jakmile se zahřejete. Pokud trénujete v interiéru, můžete nosit pouze cyklistické kraťasy. Avšak pokud je zima, oblékněte si tenké funkční spodní prádlo nebo použitý dres, aby docházelo k lepšímu odvádění potu. Po výkonu, budete dost zpocení, tak se nezapomeňte rychle vysušit a teple obléknout, abyste neprochladli než se stačíte vysprchovat. Okamžitě si vyperte oblečení.

Ručník, voda, ventilátor a jídlo

Váš cyklotrenažér je nastaven a jste připraveni začít se potit. Před nasednutím na kolo si připravte ručník, kterým setřete pot a láhev vody s elektrolytem (nebo dvě, pokud bude jízda dlouhá), abyste neskončili dehydratovaní. Pokud nemáte přirozené větrání nebo pokud je místo, kde trénujete velmi horké, použijte ventilátor. Plánujete-li dlouhý trénink, připravte si nějaké jídlo, abyste se nemuseli zastavit uprostřed tréninku.

Užijte si jízdu na trenažéru!

Buďme upřímní, cyklotrenažéry používáme, protože nemůžeme jezdit na kole venku (kvůli nedostatku času nebo špatnému počasí). Kromě toho, trénink může být docela zdlouhavý, když jste stále na jednom místě, aniž byste se mohli kochat krajinou. Neváhejte tedy využít všech možných způsobů, jak se zabavit: filmy, seriály, hudba, podcasty, audioknihy, prostě cokoliv!

have fun

Pokud máte inteligentní cyklistický trenažér s technologií Ant + nebo Bluetooth nebo potřebné senzory a příslušenství na svém kole, můžete také použít virtuální cyklistické aplikace, jako jsou Zwift, Rouvy, Tacx, Bkool, TrainerRoad nebo Kinomap. Všechny z nich jsou placené aplikace, ale pokud plánujete hodně používat cyklotrenažér, stojí za to si je prohlédnout, abyste si oživili svůj cyklotrénink.

Díky tréninkovému plánu bude trénink rychlejší a hodnotnější. Existuje spousta bezplatných a placených možností. Můžete použít video cvičení z Youtube, mobilní aplikaci nebo prostě kousek papíru s časem, intenzitou a kadencí plus stopky pro sledování.

Jak dlouho je třeba trénovat?

Jedna a půl hodiny, maximálně dvě, bude víc než dost, zvláště pokud je jízda velmi intenzivní. Mějte na paměti, že jezdíte nonstop, bez semaforů, bez aut a bez sjezdových úseků. To znamená, že každou minutu na trenažéru opravdu projezdíte naplno.

Údržba kola

Mějte na paměti, že pot je plný solí, které mohou poškodit vaše kolo, takže po skončení relace očistěte a osušte řídítka, představce, kabely, trubky rámu (zejména horní vodorovnou), sedlo a sedlovku. Pokud si na řídítka umístíte stejný ručník, který používáte k osušení, zabráníte tomu, aby se pot dostal dovnitř šroubů, kabeláže, řadících pásků, pásky na řídítka nebo rukojetí.

Čištění a mazání hnacího ústrojí (řetěz, řetězová kola, převody a zadní měnič převodů) je nezbytné. Čisté a dobře promazané hnací ústrojí bude na trenažéru tišší.

U trenažéru na kole zkontrolujte, zda je tlak vzduchu mezi 100 a 110 psi. Menší tlak způsobí větší hluk a větší opotřebení.

Bez ohledu na typ trenažéru musíte být při šlápnutí do pedálu opatrní, protože při jízdě nedochází k žádnému bočnímu vyvážení, ke kterému dochází na normálním kole. Kolo je zajištěno v rámu trenažéru, takže musíte tento pohyb provádět celým tělem.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články