choose helmet 05c43544 a3a6 4b11 b81d 65c305333e0a

Jak wybrać kask rowerowy?

Wybór dobrego kasku rowerowego jest niezwykle istotny. Podkreślaliśmy już, jak ważne jest jego odpowiednie dopasowanie z dwóch powodów:

  • Jest to środek bezpieczeństwa w razie wypadku lub przewrócenia się. 
  • Jest on wymagany przez prawo; w niektórych krajach noszenie kasku jest obowiązkowe do pewnego roku życia i/lub w pewnych okoliczności.  

Jeśli jeździcie na rowerze regularnie, macie jeszcze więcej powodów, aby nosić kask rowerowy:

  • Ochrona głowy i oczu (jeśli mają daszek) przed bezpośrednim działaniem promieni UV.
  • Ochrona przed zimnem, deszczem lub gradem.
  • Aerodynamika.
  • Kask w jaskrawym kolorze lub z lampką z tyłu zapewnia kolarzom lepszą widoczność na drodze.
  • Styl i estetyka. Choć na początku nie korzystano z kasków rowerowych, obecnie są one nieodłącznym elementem każdego stroju kolarskiego.

Być może ostatni punkt nie jest najistotniejszy, ale różnorodność designu w połączeniu z różnymi funkcjami oraz stylami jazdy sprawiają, że wybór kasków jest ogromny. Przyjrzyjmy się głównym modelom:

Podział kasków ze względu na rodzaj kolarstwa

Kaski do jazdy szosowej

  • Kask rowerowy szosowy. Najbardziej powszechny i uniwersalny. Może być używany do każdego rodzaju kolarstwa, z wyjątkiem ekstremalnej jazdy górskiej enduro i downhill, jak również do jazdy po mieście. Kask szosowy zapewnia dobrą wentylację i jest dość lekki. Niektóre modele posiadają przymocowaną do kasku zewnętrzną osłonę dla lepszej aerodynamiki i ochrony przed deszczem lub zimnem.

westfalia cycling lifestyle 01

  • Kask aero i semi-aero. Konstrukcja podobna do poprzednika, lecz z bardziej aerodynamicznym profilem. Jest nieco cięższy i ma mniejszą wentylację, zwłaszcza w przypadku zabudowanych kasków aero z zamkniętą skorupą. Przeznaczony do kolarstwa szosowego, duathlonu i triathlonu olimpijskiego. Profesjonaliści najczęściej korzystają z nich na płaskich odcinkach. Z uwagi na to, że nie są zbyt przewiewne, mogą być również używane zimą lub w chłodne dni. 

cycling apparel jerseys women valparola lifestyle 04

  • Kask do jazdy na czas. Przeznaczony jest do jazdy na czas w kolarstwie szosowym, długo- lub średniodystansowym triathlonie oraz kolarstwie torowym. Kaski czasowe dzielą się na modele z dłuższym lub krótszym “ogonem”, z przednim daszkiem lub bez daszka, o bardziej zaokrąglonym lub wydłużonym profilu itd.

tt helmet

Kaski do kolarstwa górskiego

  • Kask szosowy z daszkiem lub bez. Odpowiedni do jazdy rekreacyjnej lub kolarstwa górskiego cross-country. Jeśli lubisz zjazdy i styl trail country lub down country, czytaj dalej, gdyż model kasku górskiego poniżej będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.

mtb helmet

  • Kask enduro. Większy daszek i słabsza wentylacja. Mocny i wytrzymały, skupia się na ochronie tylnej części głowy i skroni. Idealny dla kolarzy enduro, trail i down country.

enduro helmet

  • Kask z odpinaną szczęką. Rozwiązanie pomiędzy kaskami enduro i full-face. Szczękę można odpiąć, aby otrzymać otwarty kask enduro typu open-face. Przeznaczony dla rowerzystów uprawiających enduro, którzy potrzebują dodatkowej ochrony.
  • Kask full-face downhill. Posiada duży daszek i nie ma odpinanej szczęki. Jest bardzo wytrzymały, ciężki i zapewnia niewielką lub zerową wentylację.

siroko h1 sedona lookbook 02

Kaski specjalne

  • Dla kobiet. Ze specjalnym wycięciem z tyłu na kucyk.

woman helmet

  • Kask miejski. Choć możemy użyć zwykłego kasku (lub nawet modelu semi-aero, jeśli chcemy szybciej dotrzeć do celu), istnieją również modele o bardziej miejskim designie, które – niczym modny dodatek – można dopasować do casualowych strojów. W tej kategorii dostępne są również modele składane. Kaski miejskie są zwykle solidne, ciężkie, zapewniają niewielką wentylację i dobrą ochronę.

urban helmet

  • Kask dla dzieci. Różni się od modeli dla dorosłych rozmiarem, kształtem i wzorami. Jest on mniejszy i bardziej wytrzymały, aby zapewnić lepszą ochronę i dopasowanie do małych główek. Posiada uwielbiane przez dzieci kolory i wzory.

helmet kids

8 istotnych kwestii – na co zwrócić uwagę przy zakupie kasku rowerowego

  • Bezpieczeństwo. Kask musi być zgodny z amerykańskimi, europejskimi lub australijskimi normami i przepisami. Dzięki temu mamy gwarancję, że przeszedł on testy uderzeniowe, odpornościowe i wytrzymałościowe. Oprócz podstawowej homologacji istnieją także kaski z dodatkowymi systemami, takimi jak MIPS, tylne lampki, geolokalizacja itp.
  • Rodzaj kolarstwa. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wybór kasku powinien być uzależniony od uprawianej przez Ciebie dyscypliny.
  • Użytkowanie. Jeżdżąc na rowerze od czasu do czasu nie potrzebujemy takiego samego sprzętu, jak ktoś, kto spędza na nim wiele godzin. Jeśli jednak chcesz, możesz śmiało wydać 1000 złotych na wysokiej klasy kask i używać go tylko w weekendy lub kupić taki za 200 złotych i jeździć w nim bez przerwy.
  • Cena. Ceny kasków rowerowych wahają się w przedziale od ok. 30 zł za prosty kask dziecięcy w hipermarkecie do nawet 2500 zł za kask downhill full-face. Różnorodność modeli w tym szerokim przedziale cenowym jest niemal nieskończona. Weź pod uwagę jego zastosowanie i rodzaj dyscypliny, a na pewno znajdziesz model, który zmieści się w Twoim budżecie.
  • Wentylacja. Jeśli dużo się pocisz lub mieszkasz w miejscu o gorącym klimacie, wybierz dobrze wentylowany kask. Sięgnij natomiast po bardziej zamkniętą skorupę, jeśli mieszkasz w zimnym regionie lub jeśli prawie nigdy się nie pocisz. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie kask z licznymi otworami wentylacyjnymi oraz czapeczka kolarska lub zimowa czapka kolarska pod kask na zimną lub deszczową pogodę.

ventilation

  • System dopasowania: paski i zapięcia. Najprostsze modele tanich kasków rowerowych posiadają tylko regulowane paski podbródkowe z klamrą. Kask z systemem tylnego dopasowania zapewnia większe bezpieczeństwo, lepszą jakość, ale oznacza też wyższą cenę. W kolarstwie górskim im bardziej dopasowany jest kask, tym lepiej.

ajuste

  • Komfort. Kask na rower musi być wygodny, szczególnie jeśli zamierzasz często go używać. Wentylacja, system dopasowania, waga i wewnętrzna wyściółka są bardzo ważne, ale kluczowy jest także wybór odpowiedniego rozmiaru i dopasowanie go zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym wpisie na naszym blogu.
  • Osobiste preferencje. Design i estetyka również mają wpływ na nasz wybór – niezależnie od tego, czy dokonuje go dziecko wybierające kask z ulubioną postacią z bajki, czy kolarz szukający modelu, który będzie pasować do jego stroju lub roweru.

Jak wybrać rozmiar kasku rowerowego

Weź miarkę krawiecką (możesz też użyć metrówki czy sznurka). Stań przed lustrem i umieść koniec miarki na środku czoła, dwa palce nad łukiem brwiowym, a następnie rozciągnij ją wokół głowy, aż do punktu rozpoczęcia pomiaru na czole. Spójrz w lustro i upewnij się, że miarka równo przylega do głowy i znajduje się nad uszami. Pomiar ten to obwód głowy w jej najszerszym miejscu i to on pozwoli Ci wybrać odpowiedni rozmiar kasku wg tabeli rozmiarów danej marki. Zawsze sprawdzaj tabele rozmiarów, gdyż rozmiary kasków nie są uniwersalne.

Wykonaj pomiar ponownie, aby upewnić się, że uzyskasz ten sam pomiar. Pamiętaj, że Twoja fryzura może mieć wpływ na wynik, zwłaszcza gdy dokonujesz pomiarów w krótkich włosach. Jeśli kupisz bardzo ciasny kask, a Twoje włosy zaczną odrastać i staną się dłuższe, będzie on za mały i niewygodny. Odwrotny przypadek (długie włosy przy pomiarze, wizyta u fryzjera, w efekcie za duży kask) nie jest zwykle problemem, gdyż każdy rozmiar kasku ma 4-5 cm marginesu, a poza tym można go dodatkowo dopasować za pomocą zapięć i systemu dopasowania.

Ponadto producenci zalecają wymianę kasków co 5 lat, nawet jeśli nie uległy one uszkodzeniu. Jeśli jednak mieliśmy wypadek lub wywrotkę się podczas jazdy, natychmiast wymieńmy kask, bez względu na to, czy widać na nim jakiekolwiek uszkodzenia zewnętrzne. Czasami nawet upadek kasku na podłogę może go uszkodzić. W trakcie podróży staraj się go dobrze zabezpieczyć lub zabierz go jako bagaż podręczny. Nigdy nie wkładaj kasku do ciasno spakowanej walizki, szczególnie podczas podróż samolotem. Może on bowiem ulec uszkodzeniu, gdy bagaż zostanie uderzony lub poddany dużemu naciskowi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły