lana merino man

Wełna merino w odzieży rowerowej: dobra z natury

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego wełna merino jest używana do produkcji skarpetek, koszulek, rowerowych podkoszulek termoaktywnych i innych części kolarskiej garderoby, oto 10 powodów, dla których to naturalne włókno jest doskonałą alternatywą dla włókien syntetycznych:

Właściwości termoregulacyjne

Utrzymuje ciepło, gdy jest zimno i chłód, gdy jest gorąco. To samo robi dla owiec, gdy nadchodzi zima lub lato.

srx pro team base layer women lifestyle estudio 05 v1

Włókna wełny z merynosów są bardzo cienkie, kręcone i falowane, dochodząc nawet do 40 fałd na cm. Tworzy to komory powietrzne, które zatrzymują ciepło ciała i tworzą barierę izolującą nas przed niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz. Wysokie pochłanianie wilgoci (aż do jednej trzeciej własnej wagi wełny) sprawdza się doskonale w niskich temperaturach, nie tylko dlatego, że utrzymuje skórę suchą, ale również dlatego, że wełna ogrzewa się w miarę wchłaniania wilgoci. To ciepło absorpcyjne powstaje w egzotermicznym procesie, w którym cząsteczki wełny i wody zderzają się, uwalniając energię.

Noszenie odzieży z wełny merynosów w lecie może wydawać się dziwnym pomysłem, ale wełna sama w sobie nie emituje ciepła. Te same komory powietrzne, które chronią nas przed zimnem, izolują również nasze ciało od wysokich temperatur. Ale przecież nasze ciało wytwarza swoje własne ciepło podczas wysiłku. Efekt chłodzący wełny merynosowej wynika z następujących dwóch właściwości:

Pochłanianie wilgoci

Higroskopijność. A co to oznacza? Z pewnością nie raz natknęliście się na torebeczki z napisem “silica gel” w pudełkach i opakowaniach. Silica gel, czyli żel krzemionkowy jest również higroskopijny, tak jak włókna wełny merynosów. Oznacza to, że wełna pochłania wilgoć z ciała, magazynuje ją zapewniając suchą powierzchnię skóry, a ponieważ jest oddychająca, odprowadza ją na zewnątrz. Kiedy na zewnątrz jest gorąco, szybko schnie, pozwalając na dalsze chłodzenie organizmu umożliwiając ciału pocenie się.

Oddychalność

W porównaniu z włóknami syntetycznymi, takimi jak poliester, wełna merynosów jest 30 razy bardziej oddychająca. Dzieje się tak, ponieważ odprowadzanie potu występuje wewnątrz włókien wełny merino, umożliwiając naturalny przepływ powietrza, podczas gdy w przypadku włókien syntetycznych zależy to od wielkości porów pomiędzy włóknami.

image 10

Właściwości antybakteryjne

Wełna merino zapobiega rozwojowi bakterii na trzy sposoby:

  • Łuskowato-spiralna budowa włókien wełny merino zapobiega osadzaniu się na nich bakterii.
  • Dzięki doskonałemu pochłanianiu wilgoci i wysokiej oddychalności, zapobiega gromadzeniu się potu na skórze.
  • Wełna merino to w zasadzie owcza sierść, składająca się głównie z białka fibrylarnego zwanego keratyną, które działa jako bariera ochronna między innymi przed mikroorganizmami.

Hydrofobowość i zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów

Bakterie są odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy. Uwielbiają gorące i wilgotne środowiska. Zgodnie z informacją powyżej, wełna merynosów zapobiega ich rozmnażaniu, a także pochłania wilgoć i jest oddychająca, więc szybciej schnie. Dlatego w odzieży i na skórze jest mniej bakterii i mniej nieprzyjemnych zapachów.

Cross section of merino fibre

Na zewnętrznej warstwie włókien wełny merino znajdują się kwasy tłuszczowe i białka, które tworzą wiązania skierowane na zewnątrz, dzięki czemu jej powierzchnia staje się hydrofobowa czyli odporna na wilgoć.

Odporna i trwała

Wełna merino nie jest doskonała. Nie jest tak mocna jak nylon, poliester czy inne włókna syntetyczne. Te z kolei oferują mniejszą oddychalność, pochłanianie potu i odporność na powstawanie brzydkich zapachów niż wełna merynosów. Żadna z nich nie jest idealna, dlatego w odzieży najczęściej spotkamy różne mieszanki powyższych tkanin. 

Jeśli chodzi o trwałość, wiele zależy od tego, jak dbamy o naszą odzież. Biorąc jednak pod uwagę, że odzież z wełny merino ogranicza tworzenie się nieprzyjemnych zapachów i trzeba ją prać rzadziej niż odzież z włókien syntetycznych, logicznie rzecz biorąc będzie nam służyć dłużej.

Wszechstronna i uniwersalna

Dzięki swoim właściwościom termoregulacyjnym może być używana o każdej porze roku, niezależnie od temperatury.

Połączenie wełny merino z innymi włóknami poprawia i wzmacnia właściwości odzieży rowerowej, czyniąc ją bardziej uniwersalną i odpowiednią dla różnych zakresów temperatur.

Wygodna

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się mieć na sobie termoaktywną podkoszulkę, koszulkę, skarpetki lub kurtkę z wełny merino, wiesz, że uczucie miękkości i ciepła, jakie dają skórze jej niezwykle cienkie i lekkie włókna, jest bezkonkurencyjne.

image 11

Dobra dla skóry

Po pierwsze, wełna merino nie powoduje swędzenia, ponieważ jest tak cienka (od 17 do 23 mikronów), że znajduje się daleko od granicy, przy której ludzkie ciało zaczyna odczuwać to drapanie czy swędzenie (25 mikronów). Gdyby tak nie było, wełna merynosów nie poprawiłaby jakości snu w porównaniu z innymi tkaninami, takimi jak bawełna czy poliester, jak stwierdzono w tym badaniu.

Jeśli chodzi o alergie, ta teoria odnosi się raczej do wełny niskiej jakości i swędzeniem oraz podrażnieniami skóry, które taka wełna powoduje. Ale “wyniki dotychczasowych badań nie wskazują na to, aby włókna wełny były alergenem wywołującym podrażnienia skóry“. Wręcz przeciwnie, wydaje się, że wszystkie wymienione do tej pory właściwości wełny sprawiają, że jest ona naturalnym środkiem przeciw egzemie i redukuje jej objawy.

Dodatkowo warto wspomnieć, że w zależności od gęstości tkaniny z wełny merino, może ona zapewnić ochronę przed promieniowaniem UV aż do 50 UPF.

Surowiec przyjazny środowisku

Bądźmy szczerzy: produkcja włókiennicza każdego rodzaju pozostawia ślad na naszej planecie, ale niektóre szkodzą jej bardziej niż inne. Włókna syntetyczne są wytwarzane z polimerów naftowych i odpowiadają za 1,35% światowego zużycia tego paliwa kopalnego. Wełna natomiast jest pozyskiwana z owczego runa, które są strzyżone raz w roku, a następnie ich runo odrasta, co sprawia, że wełna jest materiałem odnawialnym. A jeśli martwisz się o dobrostan zwierząt, spokojna głowa: strzygacze są ekspertami w swoim fachu i nie wyrządzają owcom żadnej krzywdy.

image 12

Nie będziemy kłamać i mówić, że wełna nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ w całym procesie, od hodowli owiec do momentu, gdy paczka z termoaktywnym podkoszulkiem dociera do Twoich drzwi, powstaje ślad węglowy. Zaleta wełny merino to fakt, iż jest ona w 100% biodegradowalnym materiałem wielokrotnego użytku. 

Ponieważ jest antybakteryjna i nie sprzyja powstawaniu nieprzyjemnych na zapachów, nie trzeba jej zbyt często prać, co pomaga oszczędzać energię. Ale co najważniejsze, nie generuje mikroplastiku, tak jak włókna syntetyczne, za każdym razem, gdy je pierzemy. Te maleńkie cząsteczki plastiku są wszędzie, nawet w ludzkim łożysku.

mid adult woman cycling in field with sheep new z 2021 11 17 01 49 09 utc

Na koniec jeszcze jeden fakt warty odnotowania: produkcja wełny merino zatrzymuje ludzi na obszarach wiejskich, zapobiegając wyludnianiu się i opuszczaniu wsi oraz dużych połaci ziemi, gdzie bez wypasu owiec pola stają się pożywką dla pożarów. Patrząc z punktu widzenia rowerzysty: odzież rowerowa z wełny merino pomaga dbać o naturalne krajobrazy i utrzymywać drogi i szlaki w czystości, abyśmy wszyscy mogli z nich korzystać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły