segundamano 7d340def 62a5 4f95 be9d be2c98baedc5

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego roweru

Jeśli planujesz zakup roweru lub chcesz ulepszyć swój obecny model, poszukaj na rynku rowerów używanych. To znacznie łatwiejsze niż kupno używanego samochodu, gdyż w rowerze jest mniej elementów, które mogą okazać się wadliwe oraz masz możliwość zobaczenia i przetestowania najważniejszych elementów na miejscu, nawet jeśli nie jesteś ekspertem lub nie masz profesjonalnych narzędzi. Na końcu tego przewodnika znajdziesz również kilka porad, które pomogą Ci w poszukiwaniach i zakupie. 

Przy zakupie używanego roweru, zwróć uwagę na:

Rama i widelec

Zacznij od widelca i przejdź do ramy, sprawdzając dokładnie całą powierzchnię. Jeśli jest ona wykonana z metalu (aluminium lub stali), sprawdź, czy nie ma pęcherzyków pod farbą (są one oznaką korozji) i czy na ramie nie ma wgnieceń. W rowerach karbonowych trudno jest dostrzec pęknięcia, które mogłyby doprowadzić do złamania, ale warto sprawdzić, czy rury nie mają dziwnych wygięć.

Zwróćcie uwagę na lewą dolną rurę tylnego widelca pod łańcuchem i prawą stronę dolnego suportu. W tych miejscach łańcuch ma tendencję do uderzania, spadania i dostawania się pomiędzy tarcze zębatkowe i ramę, pozostawiając poważne ślady, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczony. 

Przesuń kierownicę w lewo i w prawo do punktu, w którym dotyka ramy, sprawdź po obu stronach, czy nie ma żadnych wgnieceń powstałych w wyniku wypadku lub upadku roweru.

Inne elementy, które należy sprawdzić to: Połączenie rury podsiodłowej z górną rurą, hak tylnej przerzutki (część łącząca przerzutkę z ramą), tylne i przednie końce widelca (haki mocowania kół do ramy i widelca) oraz spód rury dolnej (odwróć rower do góry nogami i zajrzyj pod spód, aby uniknąć niespodzianek). 

W przypadku widelców amortyzowanych w rowerach górskich należy sprawdzić, czy działają i blokują się prawidłowo, czy nie ma rys i wycieków oleju. To samo dotyczy rowerów MTB z tylną amortyzacją (modeli z pełnym zawieszeniem). W tych modelach należy również sprawdzić, czy amortyzator jest prawidłowo przymocowany do ramy oraz czy osie, na których się obraca nie grzechoczą i nie są uszkodzone, ponieważ miejsca te muszą wytrzymać duży nacisk. Sprawdź działanie zawieszenia wsiadając na rower i udając się na przejażdżkę.

Stery

Sprawdź czy w sterach nie ma luzów. W tym celu należy nacisnąć oba hamulce i kołysać rowerem w przód i w tył. Jeśli w sterach są luzy, usłyszysz dźwięk przypominający stukanie.

Nie jest to droga naprawa, ale jeśli luzy są w sterach od dłuższego czasu, mogły pozostawić ślady na widelcu lub ramie. Jest to również znak, że właściciel nie zadał sobie trudu, aby naprawić problem.

Koła

Obracając kołami sprawdź, czy są wyśrodkowane, a dźwięk wydawany przez piastę jest łagodny (nieprzypominający dźwięku młynka do kawy). Mocno zużyte koła w starszych rowerach mogą być lekko niecentryczne, ale przesunięcie większe niż 1-2 mm to już znaczący problem.

Gdy koła się obracają, sprawdź, czy nie ma tarcia w klockach lub tarczach hamulcowych. Przejedź dłońmi po szprychach, aby sprawdzić napięcie i przejedź palcem po całej długości powierzchni hamującej na obręczy, aby sprawdzić, czy jest gładka, bez zauważalnych zmian poza śladami normalnego użytkowania. Uważaj na jakiekolwiek wklęsłe lub wypukłe obszary, gdyż wskazują one na deformację lub nadmierne zużycie. Obręcze aluminiowe mają małe otwory w powierzchni hamującej, które są bardzo dobrym wskaźnikiem zużycia. Jeśli ich nie widzisz, czas na wymianę obręczy.

Należy też sprawdzić łożyska. Chwyć koło i spróbuj poruszyć nim na boki. Jeśli mocno się rusza, trzeba będzie oddać je do naprawy w warsztacie, a pamiętajmy, że tani rower, który wymaga wielu napraw, nie jest już taki tani.

Ważne jest, aby sprawdzić, czy opony nie są nadmiernie zużyte. Podobnie jak w przypadku obręczy, producenci wykonują małe otwory, które służą jako wskaźniki zużycia. Jeśli ich nie widać, oznacza to, że opona nie posłuży nam już zbyt długo. Należy również sprawdzić, czy nie ma dużych nacięć lub przetarć spowodowanych gwałtownym hamowaniem.

Napęd rowerowy

Jako że jest to grupa elementów, należy sprawdzić, jak działają jako całość, a następnie jeden po drugim i zobaczyć, gdzie może znajdować się problem lub uszkodzenie. Wsiądź na rower i zmieniaj kolejne przerzutki, aby zobaczyć, czy są sprawne i czy reagują na manetki.

Łatwo zauważyć, jeśli łańcuch jest w złym stanie, ale żeby sprawdzić, czy posłuży Ci jeszcze jakiś czas zmień przerzutkę na taką, kiedy łańcuch jest najbardziej napięty (duża tarcza i pośrednia zębatka w rowerze szosowym lub górskim z podwójną tarczą lub duża zębatka w rowerze z pojedynczą tarczą). Po wrzuceniu przerzutki chwyć łańcuch dwoma palcami, próbując zdjąć go z tarczy. Jeżeli nie jest to łatwe, łańcuch może być jeszcze używany; jeżeli łatwo się go zdejmuje, łańcuch należy wkrótce wymienić.

Aby sprawdzić stan tarcz i kasety, należy przyjrzeć się zębatkom. Ich zęby muszą mieć kształt wulkanu, bez spiczastych zakończeń. Jeśli widzisz, że bardziej przypominają zęby rekina, oznacza to, że są bardzo zużyte. Przyglądając się zębatkom, chwyć korby pedałów i obracaj je w tył, aby sprawdzić, czy działają płynnie i spróbuj poruszyć nimi na boki, aby zobaczyć, czy jest luz w osi suportu. Skorzystaj z okazji i sprawdź czy pedały nie mają luzów i obracają się prawidłowo. 

Działanie przedniej i tylnej przerzutki należy sprawdzić poprzez zmianę biegów, co już zrobiliśmy wsiadając na rower. Aby wykryć ewentualny problem, należy nacisnąć mechanizm przerzutki palcami lub pociągnąć za odpowiednie linki, które powinny poruszać się z łatwością. Stan przerzutki tylnej zdradzi historię uderzeń i upadków. Jeśli zauważysz duże rysy lub wgniecenia, rower mógł ulec wypadkowi – należy wziąć to pod uwagę i dokładnie sprawdzić ramę. Innymi oznakami upadku są otarcia po bokach siodełka, na manetkach przerzutek i hamulca oraz na bokach kierownicy.

Hamulce

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy manetki hamulców pozwalają na prawidłową kontrolę, a po zwolnieniu szybko się luzują i nie ocierają o koło. Należy zawsze dokładnie obejrzeć klocki hamulcowe, zarówno w przypadku roweru z hamulcem tarczowym (górskiego lub szosowego), jak i roweru z hamulcem obręczowym. Podobnie jak w przypadku przerzutek, również w przypadku hamulców wystarczy pociągnąć za linki hamulcowe i poruszyć rękoma szczęki hamulcowe, aby upewnić się, że wszystko jest w dobrym stanie.

Śruby i zaciski (szybkozamykacze)

Nie zapominajmy o tych wszystkich elementach, które trzymają razem części i podzespoły roweru. Trochę korozji i rdzy na śrubach nie stanowi większego zagrożenia, ale całkowicie zardzewiała śruba to już poważny problem. Przyjrzyj się im dobrze, bo jeśli są zakleszczone, mogą powodować uszkodzenia ważniejszych elementów, takich jak rama czy widelec. Jeżeli śruby mają wyrobione główki, trudno będzie poluzować lub dokręcić niektóre części roweru. Dodatkowo jest to znak, że właściciel nie dbał o rower tak bardzo, jak twierdzi. 

Na koniec należy poluzować, a następnie ponownie dokręcić zaciski piast, aby sprawdzić, czy działają prawidłowo oraz czy końcówki widelca i rama są w dobrym stanie. 

Wsiądź na rower

Radziliśmy już, jak sprawdzić zawieszenie lub przerzutki, ale nie wahaj się robić tego tyle razy, ile to konieczne. W ten sposób sprawdzisz, czy kiedy staniesz na pedałach, w sterach i w suporcie nic nie skrzypi. Upewnij się również, że rower dobrze hamuje i że rama jest w Twoim rozmiarze. 

Teraz, gdy już wiesz, na co zwracać uwagę w używanym rowerze, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w poszukiwaniach i zakupie:

Pytania do siebie i do sprzedawcy

Po pierwsze, zadaj sobie trzy proste pytania: Do czego zamierzasz używać roweru? Ile jesteś w stanie wydać? Jaki rozmiar roweru wybrać?

Zadaj właścicielowi wszelkie możliwe pytania: Jak długo był jego właścicielem? Jak długo go użytkował? Czy ma oryginalną fakturę? Kiedy rower był ostatnio serwisowany? Jakie poważniejsze naprawy były wykonywane? Czy z rowerem jest coś nie tak? Wszystkie te pytania pomogą Ci poznać zarówno sprzedawcę, jak i rower.

Sprawdź online, kup osobiście

Niezależnie od tego, czy zależy Ci na konkretnym modelu, czy po prostu szukasz roweru i znalazłeś taki, który Ci się spodobał, zajrzyj na strony internetowe, fora, sklepy, media społecznościowe i zbierz wszystkie informacje o rowerze, podzespołach i oryginalnej cenie, a także opinie użytkowników.

Jeśli to Twój pierwszy rower, nie zalecamy kupowania go przez Internet, chyba że sprzedawca jest godny zaufania (sprawdź opinie w Internecie) lub strona/aplikacja oferuje gwarancję bezpiecznego zakupu. Z pewnością uda Ci się znaleźć rower odpowiadający Twoim potrzebom w pobliżu miejsca zamieszkania, obejrzeć osobiście i sprawdzić wszystko, o czym mówiliśmy w tym poście. Jeśli nadal masz wątpliwości, umów się ze sprzedającym na spotkanie w profesjonalnym warsztacie rowerowym, aby zrobić przegląd na miejscu przed zakupem lub udaj się bezpośrednio do sklepu z używanymi rowerami.  

Wygląd to nie wszystko

Nie pozwól, aby zniszczone siodełko lub zabrudzona taśma na kierownicy zniechęciły Cię do jazdy, ponieważ można je łatwo wymienić. To samo dotyczy otarć po kablach lub śladów butach na korbach. Są to kwestie czysto kosmetyczne. Skup się na elementach konstrukcyjnych i funkcjonalnych roweru, ponieważ to one są decydującym czynnikiem, jeśli chcesz zacząć jeździć na rowerze zaraz po jego zakupie.

Zbyt piękne, aby było prawdziwe

Jeśli po zebraniu informacji natrafisz na niewiarygodną okazję, istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś jest z nią nie tak i w rezultacie kupisz rower z ukrytym problemem, kradziony lub padniesz ofiarą oszustwa. Zachowaj szczególną ostrożność, zwłaszcza kupując przez Internet.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci w zakupie używanego roweru. I pamiętaj: część pieniędzy odłóż na podstawowe wyposażenie rowerowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły