segundamano b83ded8f 1a37 493a 818f d574afbd7cda

Na co se zaměřit při nákupu ojetého kola

Pokud plánujete koupit si kolo nebo už nějakou dobu jezdíte a chcete vylepšit nebo vyměnit to, které máte, nákup z druhé ruky je pro vás ideální řešení. Následující tipy vám ukáží, že je to mnohem jednodušší než koupit ojetý vůz, protože existuje mnohem méně dilů, které mohou být vadné a můžete je všechny vidět i vyzkoušet, dokonce i když nejste odborník nebo nemáte profesionální nářadí. Na konci postu najdete několik nápadů, které vám pomohou při hledání a nákupu.

Zde je seznam věcí, na které je vhodné se zaměřit při koupi ojetého kola:

Rám a vidlice

Začněte vidlicí, pokračujte k rámu a pečlivě zkontrolujte celý povrch. Pokud je vyroben z kovu (hliník nebo ocel), zkontrolujte, zda na něm nejsou praskliny nebo bubliny (známky koroze) a zda v rámu nejsou žádná promáčknutí. Na hliníkovém kole je těžké vidět praskliny, které by mohly vést k většímu poškození, ale stojí za to zkontrolovat, zda na trubkách nejsou žádné nežádoucí ohyby.

Věnujte pozornost levé vzpěře pod řetězem a na pravé straně spodního držáku. V těchto oblastech má řetěz tendenci narážet, spadnout a dostat se mezi převodníky a rám, a zanechat značné stopy pokud neexistuje žádná ochrana.

Otočte řídítka doleva a doprava, kde se dotýkají rámu, zkontrolujte obě strany, abyste zjistili, zda tam nejsou žádné důlky způsobené nehodou, zda kolo nespadlo, třeba když se opíralo o zeď.

Další části, které je třeba zkontrolovat: spojení trubky sedla s horní trubkou rámu, hák zadního přesmykače (část, která spojuje přesmykač s rámem), konce zadní a přední vidlice (kde se kola připevňují k rámu a vidlici) a spodní strana kola (otočte jej vzhůru nohama a dívejte se zespodu, aby později nedošlo k překvapení).

U odpružených vidlic na horských kolech zkontrolujte, zda fungují a řádně zapadají, zda na nich nejsou žádné velké škrábance a  zda někde neuniká olej. Totéž platí pro MTB se zadním odpružením (a celoodpružená MTB horská kola). U těchto modelů je také nutné zkontrolovat, zda je odpružení správně připevněno k rámu a zda náprava nebo nápravy, na nichž neustále péruje, nějak nechrastí a nejsou poškozeny, protože zejména tyto součástky musí odolávat velkému náporu. Stav odpružení zjistíte nasednutím na kolo a jízdou.

Hlavové složení

Měli byste zkontrolovat zda se v přední části řídítek nic nehýbe. K tomu je třeba zmáčknout obě brzdy a zhoupnout kolo tam a zpět. Je-li něco v nepořádku, uslyšíte klepání. Nejde o finančně náročnou opravu, ale jestli tam je závada příliš dlouho, mohlo dojít k poškození na vidlicích nebo na rámu kola. Je to také známka toho, že se vlastník o kolo dobře nestaral.

Kola

Roztočte je a ujistěte se, že jsou správně vycentrována a že zvuk, který vydává náboj kola, je plynulý (ne jako při mletí kávy). Hodně ojetá kola na starším kole mohou být mírně mimo střed, ale až více než 1–2 mm je vážný problém.

Když se kola točí, zkontrolujte, zda se brzdové destičky nebo kotouče netřou. Přejeďte rukama po výpletových paprscích, abyste zkontrolovali napnutí, přejeďte prstem po celé brzdné ploše ráfku, abyste zkontrolovali, zda je hladký a bez viditelných známek nad rámec běžného opotřebení. Pokud si všimnete nějaké vypouklé části, buďte opatrní, znamená to deformaci nebo nadměrné opotřebení. Hliníkové ráfky mají na brzdné ploše malé dírky (testovací vrypy), které jsou velmi dobrým indikátorem opotřebení. Pokud je nevidíte, je pravý čas vyměnit ráfky.

Musíme zkontrolovat ložiska. Vezměte kolo a pokuste se jím pohnout do strany. Pokud se hodně pohybuje, budete jej muset nechat opravit v dílně a pamatujte, že levné kolo, které potřebuje hodně oprav, už není tak levné.

Je důležité zkontrolovat, zda nejsou pneumatiky příliš opotřebované. Stejně jako v případě ráfků dělají výrobci malé otvory, které slouží jako indikátory opotřebení. Pokud je nevidíte, znamená to, že pneumatika už je velmi opotřebovaná. Zkontrolujte také, zda nemají velké řezy nebo plochá místa kvůli příliš silnému brždění.

Hnací ústrojí

Jelikož jde o skupinu komponent, budete muset zjistit, jak fungují jako celek, a poté je postupně zkontrolovat, abyste zjistili, kde může být problém nebo poškození. Nasedněte na kolo a začněte řadit všechny rychlostní stupně, jen tak zjistíte jestli fungují správně a dobře reagují na řazení.

Na první pohled je vidět, že řetěz není v pořádku, ale abyste zjistili jeho opravdový stav, musíte přeřadit na rychlostní stupeň, který ho co nejvíce napne (tedy: velký převodník a mezilehlé ozubené kolo na silničním nebo na horském dvojpřevodovém kole a nebo velké ozubené kolo na jednopřevodovém kole). Jakmile je zařazen rychlostní stupeň, uchopte řetěz dvěma prsty a odpojte ho od převodníku. Pokud to vyžaduje určité úsilí, znamená to, že řetěz lze stále používat; pokud se dá řetěz snadno oddělit, budete ho muset brzy vyměnit.

Chcete-li zkontrolovat stav převodníků a kazety, podívejte se na zuby. Musí mít tvar sopky, bez špičatých zakončení. Žraločí zuby poukazují na opotřebovanost. Když se podíváte na převodníky, uchopte kliky pedálů a protočte jimi (směrem dozadu), abyste zjistili, zda fungují hladce. Zkuste je také posunout do strany, abyste zjistili, zda je ve středové ose kola vůle. Když už jste dole, zkontrolujte také pedály, zda se správně otáčejí a není tam vůle.

Fungování přední a zadní přehazovačky by mělo být zkontrolováno přepnutím rychlostního stupně a to jste již dělali, když jste si sedli na kolo poprvé. Chcete-li zjistit případný problém, zatlačte na přehazovačky prsty nebo zatáhněte za odpovídající kabel a měly by se snadno pohybovat. Stav zadní přehazovačky vám nastíní všechny předešlé údery nebo pády. Pokud uvidíte velké škrábance nebo promáčknutí, nejspíš došlo k nehodě – vezměte to v úvahu a důkladně zkontrolujte rám. Další známky pádu jsou: odřeniny po stranách sedla, na řadicí páce,  brzdové páce a na konci řídítek.

Brzdy

Prvně zkontrolujte jestli se dají dobře ovládat páčkami a rychle se uvolňují a nedřou se o kolo. Vždy pořádně zkontrolujte brzdové destičky, a to jak v případě kotoučových brzd (horských nebo silničních), tak ráfkových. Stejně jako u rychlostních stupňů vám také pomůže zajistit, že je vše v dobrém stavu, pouhé zatažení za brzdová lanka a pohyb brzdových můstků rukama.

Šrouby a rychloupínáky

Nezapomeňte na ostatní drobné součástky, které spojují a drží části kola pohromadě. Trocha koroze a rzi na šroubech není zvláště nebezpečná, ale zcela zrezivělý šroub je dost zásadní problém. Dobře si je prohlédněte, když se zaseknou mohou snadno poškodit důležitější součástku, jako je rám nebo vidlice. Pokud mají šrouby poškozené hlavy, bude obtížné uvolnit nebo utáhnout součástky na kole. Navíc je to známka toho, že majitel se ke kolu nechoval vždy pěkně.

Nakonec, povolte a poté znovu utáhněte rychloupínáky kola, abyste zkontrolovali, zda fungují správně, a že konce vidlice a rám jsou v dobrém stavu.

Nasedněte na kolo

Již jsme vám poradili, abyste na kolo nasedli, abyste zkontrolovali odpružení nebo rychlostní stupně a neváhejte to udělat tolikrát, kolikrát je to nutné. Tímto způsobem můžete zkontrolovat, zda v přední části řidítek nebo ve spodní části nejsou žádné nežádoucí zvuky, když stojíte na pedálech a použijete sílu. Ujistěte se také, že kolo dobře brzdí a rám má vaši velikost.

Nyní, když víte na co se zaměřit na ojetém kole, je zde několik tipů, které vám pomohou při hledání a nákupu:

Zeptejte se sami sebe a prodávajícího

Nejdříve si ujasněte tři základní otázky: Na co budete používat kolo? Kolik chcete utratit? Jakou velikost potřebujete?

Zeptejte se majitele na případné dotazy: Jak dlouho jej vlastníte? Jak dlouho jste to kolo používali? Máte původní fakturu? Kdy bylo kolo naposledy v servisu? Jaké velké opravy jste provedli? Děje se něco s kolem při jízdě? Všechny tyto otázky vám pomohou poznat prodejce i kolo.

Hledejte online, kupujte osobně

Chcete-li konkrétní model nebo jednoduše hledáte kolo a našli jste to pravé, procházejte webové stránky, fóra, obchody, sociální sítě a shromažďujte všechny informace o kole, jeho komponentech a původní ceně a názory uživatelů, kteří měli stejný model.

Pokud je to vaše první kolo, nedoporučujeme ho kupovat online, pokud prodejce není důvěryhodný (zkontrolujte online recenze) nebo vám web / aplikace nenabízí ochranu nákupu. Určitě někde poblíž najdete kolo, které vyhovuje vašim potřebám, takže si ho můžete osobně prohlédnout a zkontrolovat vše, o čem jsme v tomto příspěvku mluvili. Pokud stále váháte, domluvte si s prodejcem schůzku v profesionální cyklistické dílně ke kontrole nebo jděte přímo do obchodu s použitými koly.

Jízdní kolo není jen o vzhledu

Nenechte se odradit opotřebovaným sedlem nebo špinavou páskou na řídítkách, protože se snadno vyměňují. Totéž platí pro stopy po odírání od kabelů nebo stopy po botách na šlapkách. Jedná se o čistě kosmetické problémy. Zaměřte se na konstrukční a funkční prvky kola, protože jsou rozhodujícím faktorem, pokud chcete začít s jízdou na kole hned, jak si ho koupíte.

Příliš dobré, aby to byla pravda

Pokud jste provedli průzkum, shromáždili informace a narazili na neuvěřitelnou nabídku, je pravděpodobné, že něco není v pořádku. Nakonec si koupíte kolo se skrytým problémem, ukradené kolo nebo, v nejhorším případě, se stanete obětí podvodu. Buďte mimořádně opatrní, zejména při nákupu online.

Doufáme, že vám tento seznam s průvodcem při nákupu ojetého kola pomůže. A nezapomeňte uložit nějaké peníze stranou, abyste si pořídili základní vybavení na cyklistiku.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články