bicicleta 63073063 39b1 44f5 a17d ec9c40854a2e

7 způsobů, kterými kolo změnilo svět

  • Kola
  • 7 min čtení

V roce 2018, pod hlavičkou OSN, byl na 3. června vyhlášen Světový den jízdních kol. Do té doby to bylo 19. dubna, na památku LSD tripu Alberta Hofmanna, který ten den jel na kole domů pod vlivem nové psychotropní látky. Pokud tehdy bylo záměrem připomenout, že kolo je „droga“, která nás dělá šťastnými, pak 19. dubna bylo skvělé datum. Ale stejně tak skvělé je 3. června a zbytek roku, protože jaký by byl náš život bez kol? Abychom vysvětlili, co kolo pro lidstvo znamenalo, podívejme se na 7 způsobů, jak kolo změnilo náš život, společnost, technologie a svět:

Cenově dostupný dopravní prostředek

Na konci 19. a na počátku 20. století se sériově vyráběné „bezpečné kolo“ stalo cenově dostupným a praktickým dopravním prostředkem pro velkou část společnosti. Používalo se k dojíždění do práce, jako pracovní nástroj a jako levný a snadný způsob cestování ve volném čase. To přineslo obrovské sociální změny, od raného cestovního ruchu až po další významnou změnu.

Jízdní kola a mysl 


Steve Jobs odkazuje na tento
článek S. S. Wilsona, který uvádí, že osoba na kole je energeticky mnohem výkonnější než osoba v autě nebo v letadle. Další výzkum ukázal, že samozřejmě existují druhy, které se pohybují efektivněji než člověk na kole. Přesto rozšířené používání jízdních kol na konci 19. a na počátku 20. století změnilo způsob, jakým lidé přemýšleli o prostoru a čase. Schopnost cestovat na dlouhé vzdálenosti za pár hodin ukončila izolaci mnoha odlehlých venkovských oblastí. Rychlý pohyb na krátké vzdálenosti zrychlil klíčové a základní procesy, jako je obyčejné doručování pošty.

Přijali jsme tyto změny a usilovali o další. Můžeme dokonce virtuálně jezdit na kole, ale co by znamenalo přijít o kolo? Jako reference může posloužit film Zloděj jízdních kol. Vrátíme-li se k příkladu Jobs, uvědomíme si, co technologie znamená, když se nám vybije baterie mobilního telefonu nebo se mi při psaní těchto řádků rozbije notebook.

Dláždění ulic a budování nových silnic

Čím více lidí používá kola, tím více a lepší infrastruktury potřebujeme. To stále platí dnes a dříve během prvního boomu. Jedním z příkladů je Hnutí Good Road, které bylo založeno v roce 1880 ve Spojených státech. Koalice mezi zemědělskými a cyklistickými organizacemi, která požádala federální vládu o investice na zlepšení venkovských silnic. Hříčkou osudu to byl příchod automobilu na počátku 20. století, který vedl prezidenta Woodrowa Wilsona k podepsání zákona Federal Aid Road Act v roce 1916. Jednalo se o první federální zákon o financování dálnic ve Spojených státech. Tím propojení kol a automobilů zdaleka nekončí.

Auta dluží velký dík jízdním kolům

Netvrdíme, že bez kola by nebyl automobil, ale musíme zmínit technologický pokrok, který byl navržen nejdříve pro kola a později použit v prvních vozech na benzín. Jedná se o pneumatiku vyvinutou skotským vynálezcem Johnem Boydem Dunlopem v roce 1887. Bez tohoto vynálezu by kola ani auta nebyla tak rychlá a pohodlná jako nyní.

Patent Motorwagen Nr.1 Benz 2

Tento tříkolový automobil se zadním motorem je Benz Patent-Motorwagen postavený v roce 1886. Je považován za první automobil na světě a má tři kola s drátěným paprskem, řetěz na kolo a diferenciál, vynálezcem byl James Starley, otcem cyklistický průmysl ve Velké Británii a strýcem John Kemp Starley, který vytvořil koncept kola, jak ho známe dnes.

První letadlo vzlétlo na dvou kolech

Každý zná bratry Wrightovy, Wilbur a Orville, jako průkopníky letectví, ale než se vydali na tuto leteckou cestu, byli na konci 19. století úspěšnými podnikateli v cyklistickém průmyslu. V roce 1892 založili v Daytonu v Ohiu obchod s dílnou, kde vyráběli, opravovali a pronajímali svá kola Van Cleve. Se svými ročními zisky 2000–3 000 $ začali zkoumat letectví a v roce 1899 mohli experimentovat se svými prvními létajícími strojem. Ve svých prvních kluzácích použili součásti jízdních kol a ve své dílně postavili aerodynamický tunel pro aerodynamické zkoušky. V roce 1909 podepsali s americkou armádou smlouvu ve výši 25 000 USD.

Koně vyrobené z oceli

vietnamese cargo bike 2

Letouny byly ve Vietnamu málo užitečné. Jednoduchá povaha jízdního kola zvítězila nad sofistikovaným letounem americké armády. Jízdní kola byla upravena a posílena, aby unesla těžkou váhu (přes 200 kg a v případech, jako jsou ocelové koně, dokonce až 600 kg) úzkými a klikatými cestami džungle. Válečný reportér Harrison Evans Salisbury před Výborem pro zahraniční vztahy Senátu v roce 1967 uvedl, že se zasloužili o severovietnamský odboj. Senátor Fulbright odpověděl: „Proč se nesoustředíme na bombardování jejich kol místo mostů? Ví o tom Pentagon?“. Možná byl senátor sarkastický, ale dnes mnoho turistů cestujících do Vietnamu jezdí na kole po jedné z těchto vojenských zásobovacích tras, „Ho Či Minově stezce“.

Emancipace ženského pohlaví

V roce 1896 řekla americká sufražetka Susan Brownell Anthony: „Kolo udělalo pro emancipaci žen více než cokoli jiného na světě“. Zažila boom na kole zblízka, ale její prohlášení bylo možná trochu přitažené za vlasy, protože pro ženy, které si kolo dovolit nemohly, se v podstatě nic zásadního nezměnilo. Jízdní kola sice zlevnila, ale kolo stálo většinu žen mzdu několik měsíců a nesmíme zapomenout, že také musely platit jídlo, pití, oblečení, obuv a pronájem. Vlevo vidíte denní mzdy ve Velké Británii v roce 1906 a vpravo cenu kola:

salario precio

Krátce před rozmachem jízdních kol vyšel v roce 1888 článek White slavery in London (Bílé otroctví v Londýně). V té době ženy pracovaly 14 hodin denně a vydělaly 4 až 8 šilinků týdně. Tyto špatné pracovní podmínky, nízké mzdy, rozdíly v platech specifické pro jednotlivé pohlaví a nedostatek volebního práva, to vše byly stížnosti, které existovaly po celá desetiletí a které by přetrvávaly i v boomu kola. Dá se říci, že kolo bylo jednoduše „ve správný čas na správném místě“ a shodou okolností se shodovalo s hlubokým bojem hnutí za práva žen. Takže místo zevšeobecňování řekněme, že jednostopá vozidla hrála emancipační a osvobozující roli pouze pro několik žen.

Kolo se však zasloužilo o změny v dámské módě. Těsné korzety a dlouhé sukně byly pryč. Populární byly pumpky a kratší, rozdělené midi sukně. Tessie Reynolds měla v roce 1893 ve věku 16 let kalhoty, košili a kabát, aby mohla jet 190 km z Brightonu do Londýna a zpět za 8 hodin a 30 minut.

Ženy také mohly jezdit na kole bez doprovodu. Konzervativci byli proti novému oblečení, svobodě a cvičení. Dokonce tvrdili, že kontakt se sedlem byl sexuálně nevhodný. Mnoho z nich však nemělo problém se ženami, které pracovaly od úsvitu do soumraku za mizerné mzdy v děsivých pracovních podmínkách.

Mnoho sufražetek jasně vidělo kolo jako osvobozující a emancipující dopravní prostředek. Pro ženy vyšší a střední třídy kolo znamenalo zvyšování a získávání povědomí o jejich osobní svobodě a zapojení se do hnutí za volební právo žen; cíl, za který se bojovalo od poloviny devatenáctého století a stal se skutečností až v prvních třech desetiletích dvacátého století.

Milujeme jízdní kola a přáli bychom si, aby všeobecné volební právo a rovnocennost žen byly dosaženy jedním šlápnutím do pedálu, ale při pohledu zpět do historie se to nezdá. Poslední fakt, který poukazuje na rovnocennost žen na pozadí cyklistiky: cyklistky se poprvé účastní olympijských her až v roce 1984.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články