Cover 170 man

Elektronické řazení: Pro a proti

Je elektronické řazení lepší než mechanické? Vyplatí se do něj investovat? Potřebujete ho? To je jen zlomek otázek, které jste nám zaslali a na něž se dnes pokusíme odpovědět, abychom vám pomohli s výběrem nového kola nebo s vylepšením toho stávajícího. Níže najdete výhody a nevýhody elektronického řazení kol:

Výhody

Přesnost řazení: Elektronické přehazovačky se vyznačují vyšší přesností než tradiční mechanické řadící systémy. Tato technologie umožňuje plynulejší a rychlejší řazení bez nutnosti periodické údržby. 

Snadné použití: Elektronické osazení se zpravidla snáz obsluhuje, což ocení především začínající cyklisté nebo ti, kteří si s mechanickým řazením úplně nepadli do noty. Pro přeřazení totiž stačí – v závislosti na značce – stisknout jedno, případně dvě tlačítka. Některé jiné systémy nabízejí i automatické řazení, které tento proces ještě více usnadňuje. Dá se také řadit tak, že podržíte tlačítko, dokud nedosáhnete požadovaného převodového stupně.


Konzistence: Elektronické řazení zaručuje stejný výkon od začátku až do konce, zatímco mechanické je závislé na tom, jak pevná, uvolněná nebo opotřebovaná jsou lanka, což nakonec vede ke ztrátě rychlosti a přesnosti při přeřazování. U elektronického řazení navíc stačí zmáčknout tlačítko, kdežto mechanické občas vyžaduje trochu víc úsilí.

Minimum námahy: Přeřazování a obsluha řadících páček u mechanických řadících systémů sice nevyžaduje použití bůhvíjaké síly, ale s elektronickými systémy to jde takřka samo. Žadný cyklista pochopitelně nezažil bolest prstů kvůli přeřazování, nicméně v některých případech (cyklisté se ztrátou citu nebo síly v rukách a prstech) může být elektronické řazení opravdovou záchranou.


Přizpůsobení: Některé elektronické řadící systémy umožňují vlastní nastavení, jako je například rychlost převodu nebo konfigurace jednotlivých tlačítek. Můžete si dokonce přidat tlačítka navíc, abyste mohli řadit bez použití páček. To umožňuje jezdcům nastavit si systém přesně podle svých požadavků a potřeb.

Lepší výkon v dešti, blátě a na prašném povrchu: Cyklokros stvrdil úspěch elektronického řazení. To se okamžitě stalo základním kamenem této náročné cyklistické disciplíny, neboť při kontaktu s vodou, bahnem, prachem a nečistotami funguje mnohem lépe než mechanické řazení.

Jednodušší údržba: Vzhledem k tomu, že u elektronického řazení nedochází k opotřebení lanek, které by jinak bylo nutné pravidelně kontrolovat a seřizovat, nevyžaduje jeho údržba tolik péče. Dokonce ani není nutné tak často měnit díly. Stačí pouze sledovat stav baterie a tu a tam provést drobné úpravy pomocí tlačítek.

Kombinace s jinými elektronickými komponenty: Většinu elektronických osazení lze propojit s jinými cyklistickými komponenty, jako jsou cyklopočítače nebo systémy GPS navigací. Díky tomu se vám dostane například lepší funkčnosti a kontroly nad nabíjením baterie. Navíc vytváří údaje o používání, takže můžete sledovat, jak řadíte a jaké převody používáte.

Trendy v oboru: Velké značky na cyklistickém trhu (Shimano, Sram a Campagnolo) stále častěji volí elektronické řazení u všech svých modelů. I nadále pochopitelně nabízí kola s mechanickým řazením, nicméně jejich obliba neustále klesá. U starších modelů je navíc těžší najít náhradu za určité komponenty. Dá se říct, že cyklistický průmysl nás pomalu “nutí” přejít na elektronické osazení.


Nevýhody

Cena: Elektronická osazení bývají dražší než mechanické systémy. V současné době není úplně běžné kupovat různé komponenty samostatně, ale pokud byste tak učinili, cena by byla výrazně vyšší. To samé platí i v případě náhradních dílů, které jsou vždy dražší pro elektronické řazení.

Závislost na baterii: Elektronická osazení potřebují baterii, někdy dokonce několik baterií, aby mohly přehazovačky fungovat. Vždy je tu riziko, že vám po cestě dojde “šťáva”, pokud baterii nedobijete, takže se ji snažte udržovat neustále plně nabitou. Při skladování kola nebo jeho převozu se vám navíc může nedopatřením stát, že zmáčknete nějaké tlačítko, které systém rozběhne, což nakonec vyústí ve vybití baterie. Všechny elektronické řadící systémy mají kontrolky, které ukazují stav baterie, takže je pravidelně kontrolujte. Jak můžete vidět na videu níže, elektronické řazení Sram je vybaveno odnímatelnými a vyměnitelnými bateriemi na zadní a přední přehazovačce, což je velice praktické.


Menší odolnost proti nárazu: Elektronické řadící systémy jsou náchylnější k poruchám v důsledku nárazu nebo nehody. Při pádu či nehodě hrozí vyšší riziko poškození elektronických součástí, které sotva opravíte někde po cestě, přičemž případná oprava nebo výměna určitě nebude nejlevnější.

Závislost na elektronických komponentech: Podobně jako u mechanického řazení, ani elektronickým systémům se nevyhýbají poruchy. Hrozí problémy s bateriemi, nefunkčními komponenty nebo poškození softwaru. Pokud vám elektronické osazení vypoví službu někde na cestě, tak toho bohužel moc nezmůžete. Můžete tak maximálně zkontrolovat stav baterií, zapojení drátů a pokusit se systém restartovat. Víc se toho na cestách patrně udělat nedá.

Vyšší váha: V porovnání s mechanickým řazením podobné úrovně bývají elektronické systémy těžší, a to zejména kvůli bateriím a motoru. Dodatečná váha činí něco okolo 300 až 400 gramů, i když jsou třeba některé jiné komponenty lehčí než u mechanických systémů.


Obtížnější montáž: To platí zejména pro řadící systémy Shimano Di2 a Campagnolo EPS, pro Sram eTap AXS ani moc ne. Pokud nejste odborníkem na mechaniku a nemáte potřebné nářadí, obraťte se raději na odbornou dílnu, kde provedou instalaci a veškeré potřebné nastavení.

Malá až žádná odezva při řazení: Při řazení pomocí tlačítka se vám nedostává takové zpětné vazby jako při použití mechanického systému. Elektronické systémy jsou tak tiché a rychlé, že v podstatě ani necítíte změnu převodu, což pochopitelně neplatí pro vaše nohy. Právě proto ale někteří jezdci preferují mechanické systémy, chtějí totiž cítit ten odpor a zvuk převodu.

Problémy s kompatibilitou: Je docela možné, že elektronické řazení nebude kompatibilní s širokou škálou kol a komponentů, zejména pak u starších modelů. Při výběru elektronického systému se tedy vždy ujistěte, že je kompatibilní se všemi vašimi komponenty. 

Není jisté, kolik toho vydrží: Elektronické řazení je poměrně nové, takže úplně nevíme, jak dlouho vydrží či zda výrobci nepřestanou vyrábět komponenty a aktualizovat software. První generace Shimana Di2 se používá od roku 2010, ale dotáhne to až do roku 2030?

Když se elektronické řazení objevilo na scéně, sloužilo nejprve jako prémiová volba pro profesionály a nadšence do cyklistiky. Jednotlivé značky pak tuto technologii natolik zpopularizovaly, že značné množství kol střední a nižší třídy jí disponuje už v základní verzi. Pokud opravdu uvažujete o pořízení kola s elektronickým osazením, doporučujeme vám trochu zapátrat a přečíst si recenze na systémy, které se vám líbí. Jen tak získáte přehled o všech jejich výhodách a nevýhodách, které se u jednotlivých značek a modelů mohou značně lišit.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články