Cover 158 man

Geometrie kola: základy

Geometrie sice není první věcí, na kterou bychom při výběru kola mysleli, nicméně určitě bychom jí měli věnovat pozornost, neboť značně ovlivňuje odezvu, pohodlí i ovladatelnost. Úhel hlavové trubky, délka horní rámové trubky, výška středové osy nebo tzv. hodnota “reach a stack” – to vše má dopad na rozložení váhy jezdce, odezvu kola v zatáčkách, držení rovnováhy při rychlé jízdě, ale také na pohodlí a plynulost jízdy. Pojďme se na všechny tyto body podívat podrobněji:

Úhel hlavové trubky

image 2

Měří sklon hlavové trubky, která spojuje řídítka s vidlicí. Čím je úhel větší, tím bude přední část kola rychlejší a lehčí, ale zároveň také méně stabilní a jízda nebude tak pohodlná. Širší úhel se skvěle hodí pro jízdy v technickém terénu a na závody. Pokud je naopak úhel menší, kolo pak bude stabilnější a pohodlnější, nicméně ztratí něco na mrštnosti a odezvě. Užší úhel je ideální pro poklidnější způsob jízdy. 

Silniční kola mívají úhel zhruba 70-73°, aby mohl cyklista dobře manipulovat s řídítky, snadno zrychlovat a plynule jezdit do kopců. Sjezdová kola pak mívají úhel kolem 63°, díky čemuž poskytují stabilitu při sjezdech a na technických trailech, aby nedocházelo k přepadávání přes řídítka.

Délka hlavové trubky

image 10

Délka již zmíněné hlavové trubky bude mít značný dopad na hodnotu “stacku”, ke kterému se ještě později vrátíme. Delší hlavová trubka bude mít za následek vyšší řídítka, a tím i uvolněnější držení těla na kole. To je u vytrvalostních silničních kol poměrně důležitá vlastnost. Oproti tomu časovkářská kola mívají kvůli aerodynamice o poznání menší trubky.

Délku hlavové trubky nelze zmenšit, ale jde ji prodloužit přidáním spacerů (podložek) na vidlici. To se sice nedoporučuje, ale je to možné, pokud trubka nebyla předtím zkrácena.

Velikost stopy a předsazení vidlice

image 5

Obě hodnoty spolu navzájem souvisí:

Stopa je vzdálenost mezi osou řízení a bodem, kde se přední kolo dotýká země. Tuto vzdálenost určuje úhel hlavové trubky a její délka.   

Předsazení (offset) vidlice je vzdálenost mezi středem předního kola a osou řízení. Předsazení lze využít jak ke zkrácení, tak k prodloužení délky stopy, aniž by bylo nutné měnit úhel osy řízení. Rovněž jej lze využít k úpravě velikosti rozvoru (vzdálenost mezi osami obou kol). Větší předsazení zkracuje stopu a naopak.

Obě hodnoty ovlivňují odezvu kola a jeho ovladatelnost. Širší stopa zvyšuje stabilitu kola při vysokých rychlostech, ale zhoršuje jeho ovladatelnost při pomalejší jízdě. Oproti tomu menší rozteč kol zlepšuje mrštnost a svižnost přední části kola, nicméně může negativně ovlivnit stabilitu při vyšších rychlostech.

Délka horní rámové trubky

image 4

Tato hodnota je vymezena vzdáleností mezi hlavovou trubkou a sedlovou trubkou. Lze ji vnímat dvěma různými způsoby: jednak jako skutečnou délku horní rámové trubky, ale také jako tzv. efektivní délku hlavové trubky, což je vodorovná osa vedoucí od vrchní části hlavové trubky k horní části sedlové trubky. První způsob vnímání byl častější před nástupem zešikmených hlavových trubek, nicméně dnes používá spíše ten druhý.

Obecně vzato lze říct, že kolo s kratší horní rámovou trubkou bude mrštnější a lépe se s ním bude manévrovat, zatímco kolo s delší hlavovou trubkou bude stabilnější a pohodlnější při delších projížďkách.

Reach

image 3

Tzv. “reach” znamená vodorovnou vzdálenost mezi středovou osou (ve svislé linii) a vrchní částí hlavové trubky. Jeho hodnota ovlivňuje vzdálenost mezi sedlem a řídítky, a tím i pozici jezdce. Obecně lze říct, že čím delší reach, tím roztaženější a nižší pozice. Kratší reach naopak způsobí vzpřímenější a pevnější posez. 

Stack

Stack odkazuje na výšku rámu kola a měří se od středové osy k hlavové trubce. Jde tedy o měření stejných bodů jako u hodnoty reach, tentokrát ovšem svisle. Jde o skutečnou výšku rámu, přičemž vyšší stack znamená vzpřímenější pozici jezdce, zatímco nižší stack zvyšuje aerodynamiku posezu.

image 9

Jak už jsme zmiňovali v odstavci o délce hlavové trubky, stack lze zvýšit pomocí spacerů (podložek) na vidlici, případně zmenšit snížením představce.

Úhel sedlové trubky

image 8

Tento úhel měří sklon od sedlové trubky k zemi. Čím větší je, tím bude šlapání obratnější a efektivnější a zároveň dojde k předsunutějšímu držení těla, což je užitečné zejména při stoupáních. Menší úhel naopak posune těžiště jezdce víc dozadu, což oceníte především při dlouhých vyjížďkách. Navíc tím zvýšíte stabilitu a ovladatelnost kola při sjezdech.

Rozvor

image 7

Rozvor je vzdálenost mezi osami předního a zadního kola. Hodně ovlivňuje stabilitu a ovladatelnost bicyklu. Menší vzdálenost vede k obratnějšímu a snazšímu manévrování, ale zároveň hrozí nestabilita při vyšších rychlostech. Větší vzdálenost mezi osami naopak zaručuje pohodlí a stabilitu, což pozitivně ovlivní rychlost a kontrolu nad kolem při jízdě po nerovných tratích. Může se však zhoršit ovladatelnost. 

Délka řetězové vzpěry

Jde o vzdálenost mezi osou zadního kola a středovou osou. Kratší řetězová vzpěra zvyšuje efektivitu šlapání, neboť zlepšuje přenos energie. Kromě toho se díky většímu zatížení zadního kola zlepšuje jeho trakce. Díky tomu se zlepší odezva i akcelerace kola, které bude mrštnější a rovněž se bude lépe ovládat při stoupáních a na rovině.


Delší řetězová vzpěra naopak zlepší stabilitu a kontrolu nad kolem při sjezdech, a navíc bude kolo lépe tlumit nárazy, což povede k pohodlnější jízdě.

Výška středové osy

Jde o vzdálenost mezi středovou osou a zemí. Ovlivňuje zejména stabilitu kola a jeho odezvu v zatáčkách či při vyhýbání se překážkám. Rovněž ale hraje důležitou roli v tom, kde bude umístěno těžiště jezdce a jak účinné bude šlapání.

image 6

Menší výška zlepšuje stabilitu jezdce, a to zejména v zatáčkách. Vyšší vzdálenost naopak stabilitu kola zhoršuje. 

Na závěr můžeme říct, že geometrie hraje klíčovou roli při ovládání kola a jeho reakci na pohyby. Dnes jsme se zabývali základními termíny, které jsou shodné pro všechna kola, ale mějte na paměti, že existují i jiné druhy geometrií. Například některá silniční kola jsou navržena spíše pro závodění, kdežto jiná se hodí pro poklidnější způsob jízdy. U horských kol je to podobné; tam jsou zase některé modely určeny ke sjezdům, zatímco jiné jsou poněkud univerzálnější (například trailová kola). 

Při výběru kola byste si tak měli položit otázku, na co ho budete používat a po jakém terénu budete jezdit, ale rovněž byste měli brát v úvahu i své osobní preference. Pakliže se stále nemůžete rozhodnout, vyhledejte radu odborníka a vyzkoušejte si různé modely, abyste zjistili, co doopravdy chcete. U velikosti kola koukejte především na hodnoty stack a reach. Ostatní rozměry geometrie jsou při výběru vhodného kola druhotné. 

Obecně řečeno, geometrie kola by měla být natolik vyvážená, aby poskytovala kombinaci dobré stability, snadného ovládání a pohodlí. Je však třeba myslet na to, že některé disciplíny vyžadují speciální geometrii. Navíc je prakticky nemožné najít dokonalé kolo pro každý povrch a do všech podmínek.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články