mantenimiento a09f3aa1 efb3 45da 80ef e1c882e2bcc7

Jak čistit a udržovat jízdní kolo

V tomto průvodci základní údržbou s videonávody jsme pro vás dali dohromady 6 základních rad pro začínající cyklisty i pro ty, kteří již nějakou tu dobu jezdí, abyste se mohli o své kolo starat a udržovat ho stále v nejlepší kondici. Zde je 6 věcí, které byste měli vždy dělat:

 1. Udržujte své kolo čisté, suché a namazané.
 2. Zkontrolujte šrouby, vruty a další komponenty
 3. Naučte se seřizovat převody.
 4. Zkontrolujte tlak v pneumatikách a jejich stav.
 5. Zkontrolujte brzdy
 6. Nasazujte a sundávejte pedály

Než začneme, dovolte nám dvě varování:

 • Být sám sobě mechanikem vyžaduje vlastnit základní nářadí.
 • Některé opravy je lepší svěřit prověřenému servisu. Bude vás to sice stát více peněz, ale ušetří vám to čas a bolesti hlavy.

Udržujte své kolo čisté, suché a namazané.

Prodloužíte tím životnost svých komponentů a svého kola a navíc ušetříte čas, problémy a peníze z dlouhodobého hlediska.

Pro ty, kteří mají zahrádku, přinášíme podrobný návod na čištění kola od Calvina Jonese, hlavního mechanika značky Park Tool:

Nováčci si mohou myslet: opravdu potřebuji tolik věcí k čištění kola na dvoře? Ne. Zkraťme to na minimum: 

 • Silikonové rukavice pro ochranu rukou.
 • Horká voda s přípravkem na mytí nádobí.
 • Odmašťovač na převodovku.
 • Houba na čištění rámu a kol.
 • Kartáč na převodovku.
 • Použité nádoby na vodu k postříkání kola a nanášení odmašťovače pomocí kartáče. 
 • Použité utěrky, stará trička nebo papír na osušení kola.

Pokud nemáte zahradu:

 • Vlhčené ubrousky, není-li kolo příliš znečištěné.
 • Chcete-li převodovku vyčistit a odmastit, zajděte do automyčky. Naneste odmašťovací prostředek, nechte ho působit a pomocí hadice ho celý opláchněte.
 • Řetěz můžete vyčistit také doma, pokud zakryjete podlahu a stěny a použijete čistič řetězu. Zde je video, jak na to:

 • Pokud je kolo velmi znečištěné (bláto, špína, prach), odvezte ho ihned do myčky.

TIP: Nepřibližujte vysokotlakou hadici příliš blízko kolu, protože tyto hadice jsou určeny pro automobily.

Vlhkost je nebezpečnější než špína, proto se ujistěte, že dobře vysušíte části, kde jsou ložiska, která se otáčejí, a šrouby.

TIP: Po umytí kola jej uchopte za řídítka, zvedněte do vzpřímené polohy na zadním kole a poskakujte, abyste oklepali část vody a usnadnili sušení. 

Po zaschnutí kola naneste na řetěz tenkou vrstvu maziva. Nenanášejte ho příliš mnoho a po 15 minutách přebytečné mazivo odstraňte kouskem papíru, protože na mastném řetězu snadno ulpívají nečistoty.

Zkontrolujte šrouby, vruty a všechny součásti

Důležité je zkontrolovat, zda jsou šrouby a vruty v dobrém stavu. Ujistěte se, že nejsou žádné vůle nebo uvolněné části a že je každý šroub řádně dotažen. Prvním nářadím, který by si měl každý cyklista/mechanik pořídit, je kvalitní momentový klíč, který zajistí, aby byly všechny součásti dobře dotaženy.

Všechny součásti by se měly pravidelně kontrolovat, aby se zjistily problémy nebo nebezpečné opotřebení. Příspěvek, ve kterém vysvětlujeme, na co se zaměřit při koupi ojetého kola, je vynikajícím návodem, jak důkladně zkontrolovat všechny součásti kola. Například u indoorového trenažéru se mohou řídítka poškodit potem a vlhkostí prosakující skrz pásku.

Zkontrolujte stav řetězu a zjistěte, zda je třeba jej vyměnit. Hodně natažený řetěz se opotřebovává, čímž může dojít k opotřebení řetězového kolečka a kazety a možná budete muset vyměnit celé hnací ústrojí. To znamená více starostí a větší výdaje. Zde jsou tři videa, která vám ukáží, jak zkontrolovat, zda je řetěz v pořádku, jak ho vyměnit a opravit v případě, že se přetrhne:

Naučte se seřizovat převody

Ve skutečnosti je to jednodušší, než to vypadá, jen to musíte zkusit. 

Zde je několik návodů Parka Toola, které vysvětlují, jak seřizovat přední a zadní přehazovačku, základy jejich fungování a nástroje potřebné k seřízení (v popisu videa):

Někdy je nefunkčnost převodovky způsobena špatným stavem kabelů nebo kabelových skříní. Časem se na koncovkách a uvnitř pouzder může hromadit vlhkost a nečistoty, které mohou bránit správnému posunu kabelu. Jejich výměna vyžaduje náhradní díly, zkušenosti a několik nástrojů, takže je pravděpodobné, že se nevyplatí ji provádět svépomocí; čas a námahu si pravděpodobně ušetříte, když kolo odvezete do servisu. Každopádně zde jsou dvě videa, kde se dozvíte, jak vyměnit lanka přehazovačky na MTB a silničním kole.

Zkontrolujte tlak v pneumatikách a jejich stav

Zkontrolovat správný tlak v pneumatikách je stejně jednoduché, jako je zmáčknutí pneumatik rukou. Tímto způsobem můžete zjistit, zda v nich nedošlo k úbytku vzduchu nebo zda nejsou příliš tvrdé pro terén, po kterém se chystáme jet. 

Abychom zjistili přesný tlak, budeme potřebovat nožní nebo ruční pumpičku s manometrem. Ten nám umožní nastavit tlak podle naší hmotnosti, typu kola a pneumatiky, její šířky, terénu atd. Zde je několik online kalkulaček a aplikací pro určení ideálního personalizovaného tlaku:

Advanced online tire pressure calculator

Silca app for Android and iPhone

Another application for Android

Měli byste také zkontrolovat stav pneumatik, zda nejsou opotřebované, proříznuté nebo jinak poškozené. Pokud ano, je důležité vědět, jak se pneumatika a duše odmontují a namontují, abyste mohli opotřebovanou pneumatiku vyměnit za novou a opravit průraz na cestě. Zde je video návod: 

Zkontrolujte brzdy

Schopnost včas zastavit je stejně důležitá jako rychlá jízda. Proto musí být brzdy v dobrém stavu, což vyžaduje běžnou kontrolu při každém čištění kola a také předtím, než se vydáme na novou trasu.

U ráfkových i kotoučových brzd musíme zkontrolovat, zda brzdové páky aktivují brzdy a zda se po uvolnění vracejí do své polohy a přestávají způsobovat tření. Pokud brzdovou páku nestáhnete a slyšíte nepříjemný zvuk tření brzd, musíte je seřídit.

Brzdové destičky ráfků a kotoučových brzd se opotřebovávají. Chcete-li zjistit, zda je třeba brzdové destičky ráfkových brzd vyměnit, podívejte se na čáru v horní části destičky nebo na povrch destičky. Pokud je zcela plochá a ztratila svůj bezpečnostní vzor, měly by být destičky vyměněny. 

U kotoučových brzd můžete buď vyjmout destičky a zkontrolovat jejich stav, nebo je zkontrolovat bez vyjmutí, abyste zjistili, zda jsou opotřebované. 

Bike Pad 02 9874 medium

Tyto dva playlisty obsahují spoustu videonávodů pro různé typy ráfkových a kotoučových brzd, jak je rozpoznat, jak vyměnit lanka nebo olej, brzdové destičky u ráfkových nebo kotoučových brzd, brzdové třmeny, jak vše nainstalovat nebo seřídit a také potřebné nářadí:

Jak rozmontovat a namontovat pedály na kolo

Zdá se to poměrně triviální, ale má to háček a při nesprávném postupu můžete poškodit kliku nebo závit pedálu. Někteří zkušení cyklisté musí stále zjišťovat, jakým způsobem díly povolovat a utahovat, a správný směr získávají metodou pokusu a omylu. 

Je třeba dodržovat určitá opatření, aby páka byla ve správné poloze a aby nedošlo k zasažení nebo zaseknutí zubů řetězových koleček do rukou nebo paží. 

Obrázek vydá za tisíc slov, a proto vám přinášíme video, na kterém Calvin Jones vysvětluje celý proces, což je užitečnější než jakékoli vysvětlování, které vám můžeme poskytnout:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články