Cover 176

Lehká silniční kola pro rok 2023: nejlepší kousky

Kdybyste si měli vybrat kolo na horskou etapu, jaké by to bylo? Patrně to nejlehčí, že? A přesně to je naším dnešním tématem: nejlepší lehká kola pro rok 2023. S publikací tohoto článku jsme nějakou dobu otáleli, abychom vám mohli představit ty nejnovější a nejočekávanější modely na trhu. Určitě víte, jak to chodí: čím lehčí, tím lépe! Jak ovšem prohlásil slavný inženýr a mechanik Keith Bontrager: “Pevné, lehké, levné: vyberte si dvě vlastnosti” –  lehké kolo se totiž může pěkně prodražit. Náš seznam čítá modely prémiové kvality, které si spousta lidí nebude moct dovolit. Ale kdo řekl, že se nemůžeme na chvilku zasnít? Přejděme tedy bez zbytečných okolků rovnou k věci:

Cervélo r5

Na začátek tu pro vás máme jedno ze tří kol, na kterých si Jonas Vingegaard dojel pro své druhé vítězství v Tour de France: Cervélo r5 s osazením Sram Red Etap AXS. V plné výbavě se cena vyšplhá až na 13 550 eur. Velikost 54 s koly 40/44 mm, pedály a držákem na láhev váží 7,07 kg. Pokud u stejného modelu vyměníme osazení za Shimano Dura-Ace a přidáme kola o velikosti 30/37 mm, tak bude kolo nejen levnější, ale také o 240 gramů lehčí.


Colnago V4RS

Když už jsme začali s kolem, které vyhrálo Tour, tak v tom budeme pokračovat. Na tomto kole jezdí Tadej Pogačar a v plné výbavě jej v obchodě nekoupíte. Kolo disponuje exkluzivní kombinací komponentů, které byly sestaveny slovinskému týmu na míru. Má integrovaná řídítka a kola Enve 4,5 (od této značky najdeme na trhu ještě lehčí kola), destičky a brzdové kotouče od Carbon-Ti a sedlovku od španělské značky Darimo. Jde zkrátka o kolo snů, které ve velikosti 48,5 s pedály a držákem na láhev váží 6,99 kg a stojí 15 260 eur. 


Specialized S-Works sl8 a Aethos

Když už mluvíme o novinkách na trhu, zde máme úplně první a nejdůležitější kolo roku. Jde o jedno z nejvyžadovanějších kol, a sice sl8 Tarmac. Je trochu víc aerodynamické a ještě lehčí než předchozí model. Plná cena se s osazením Shimano Dura-Ace 12s zastavila na 14 000 eurech. Velikost 56 váží bez pedálů a láhve na vodu 6,62 kg. Tyto údaje lze vyčíst z webových stránek společnosti Specialized, ale vždy je dobré porovnat je s údaji z jiných zdrojů. Na následujícím videu můžete vidět velikost 52, která váží 6,63 kg.


Pokud byste chtěli ještě lehčí kolo, které je pod minimální hranicí, kterou stanovila Mezinárodní cyklistická unie (v současné době nesmí být váha kola nižší než 6,8 kg), pak se vám bude jistě zamlouvat kolo Specialized S-Works Aethos. Velikost 52 s osazením Shimano Dura-Ace 12s váží bez pedálů a držáku na láhev jen něco málo přes 6 kg. Cena však zůstává stejná, tedy 14 000 eur.


Factor O2 VAM 2023

Další novinka letošního roku – model O2 VAM od společnosti Factor. Bez pedálů a držáku na láhev váží toto kolo ve velikosti 56 přesně 6,32 kg. Jezdci z izraelského týmu Premier Tech budou muset použít silnější a těžší kola, aby dosáhli minimální hranice 6,8 kg, kterou stanovila UCI. My smrtelníci si však budeme lámat hlavu spíše s cenou, která se pohybuje kolem 14 000 eur.


Orbea Orca 2024

Poté, co si tato značka z Baskicka pohrála s aerodynamikou předchozího modelu, se nyní vrací ke kořenům modelu Orca. Jde o tradiční konstrukci, která se soustředí na váhu a pevnost. Prémiová verze tohoto kola s osazením Dura-Ace a ve velikosti 53 váží bez pedálů 6,7 kg a prodává se za 10 999 eur. 


Giant TCR Advanced SL 0

Nejde sice o nově představený model, neboť se pohybuje na trhu už od roku 2020, ale proč měnit něco, co funguje? Není pochyb o tom, že model TCR od této tchajwanské značky lze prohánět jakýmkoliv terénem, nicméně nejvíc zazáří ve stoupáních. Cena prémiového modelu za poslední roky postupně rostla, takže dnes stojí s osazením Shimano Dura-Ace 12s 11 499 eur. Ručička váhy se u velikosti S (bez pedálů a držáku na láhev) zastavila na 6,7 kg. 


Canyon Ultimate CFR

Německá značka Canyon představila toto kolo v roce 2022, přičemž stále nabízí nejlepší poměr ceny a váhy. Prémiový model s osazením Shimano Dura-Ace 12s stojí v plné výbavě 9 999 eur. Velikost M váží bez pedálů, držáku na láhev a s poměrně těžkými koly 6,64 kg. S lehčími koly by byl tento bicykl ještě víc nelegální, jak ostatně můžete vidět v následujícím videu.


Trek Emonda SLR 9

Toto vrchařské kolo od americké značky Trek vyniká zejména díky své lehkosti a nezaměnitelnému vzhledu. Maloobchodní cena prémiového modelu ve velikosti 56 stojí bez pedálů a držáku na láhev 12 999 eur a váží 6,6 kg. Menší velikost, kterou používá například Francouz Kenny Elissonde, potřebuje těžší středovou osu, aby splnila požadavky na minimální váhu.


Cannondale Supersix Evo LAB71

Tato značka ze státu Connecticut představila nový model SuperSix na začátku roku 2023, čímž předčila své předchozí prémiové kolo Hi-MOD. Úplnou špičkou je LAB71 z uhlíkového vlákna, které je za příplatek tisíc eur, čímž se vyšplhá až na 14 999 eur. Velikost 54 váží s pedály a držákem na láhev méně než 7 kg. 


Van Rysel RCR Pro

Na konec jsme si nechali kolo, které ještě nebylo uvedeno na trh, což se změní ve chvíli, kdy francouzský tým AG2R Citroën potvrdí, že bude v roce 2024 používat kola Van Rysel. Dá se předpokládat, že tým sáhne po rámu RCR Pro s osazením od společnosti Campagnolo nebo Shimano. Vzhledem k tomu, že tento model s osazením Shimano Ultegra váží ve velikosti M 7,2 kg, očekáváme, že Van Rysel půjde s Shimanem Dura-Ace pod 7 kg a bude stát přibližně stejně (ne-li méně) než model od Canyonu z předchozího odstavce.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články