cover 151b

Jak myć rower myjką ciśnieniową

Większość rowerzystów nie dysponuje przestrzenią do umycia roweru za pomocą zwykłego węża, mydła i szczotki lub miękkiej gąbki. Co więcej, trudno znaleźć urządzenia przeznaczone specjalnie do mycia rowerów, dlatego najszybszą i najskuteczniejszą metodą jest zatrzymanie się w myjni samochodowej w drodze powrotnej z przejażdżki i umycie go za pomocą myjki ciśnieniowej.

Producenci rowerów odradzają jednak mycie rowerów w ten sposób. Woda z myjki wypływa pod ciśnieniem 90 barów lub 1 300 PSI, a czasem nawet większym, a taka siła może sprawić, że brud i woda dostanie się w niektóre miejsca lub elementy roweru, co grozi korozją, uszkodzeniem lub szybszym zniszczeniem. Mając to jednak na uwadze i stosując się do naszych wskazówek, można bezpiecznie myć rower w myjni.

Nie spiesz się

Nasza pierwsza rada to: nie spiesz się z myciem i zabierz się do tego porządnie, gdy masz wystarczająco dużo czasu, używając kilku prostych akcesoriów i narzędzi, które ułatwią Ci pracę. Upewnij się, że masz przy sobie rękawiczki, preparat odtłuszczający, szczotkę i gąbkę. Pojedź do myjni z zapasem czasu. Efekt końcowy będzie lepszy i upewnisz się, że nie zadbasz o rower odpowiednio i nie uszkodzisz delikatnych elementów.

image 13

Załóż rękawiczki, aby nie pobrudzić rąk, użyj preparatu odtłuszczającego do napędu oraz szczotki, aby zmyć cały brud z tego obszaru bez konieczności bliskiego kontaktu z myjką ciśnieniową. Możesz też wcześniej namoczyć rower wodą z bidonu, a następnie użyć gąbki i ręcznie wyczyścić delikatniejsze elementy i miejsca. 

Utrzymaj odpowiedni dystans i myj szybkimi ruchami

Nie należy kierować strumienia wody na rower przez zbyt długi czas oraz z bardzo bliskiej odległości, a także na pewne obszary i elementy, o których zaraz wspomnimy.

image 14

Jeśli nasz rower jest tylko lekko zabrudzony, wystarczy trzymać strumień wody w odległości około 1,5 metra. Jednak w przypadku bardzo brudnego roweru (smar, błoto, pył czy piach), należy zacząć od mycia wstępnego, inaczej będziemy musieli zbytnio zbliżać strumień wody, aby usunąć cały brud. Niektóre miejsca mogą ulec uszkodzeniu, na przykład jeśli mamy odprysk na lakierze lub delikatne naklejki.

Nie używaj opcji mycia z dodatkiem detergentu

image 15

Mogłoby się wydawać, że użycie aktywnej piany czy detergentu to dobry pomysł, ale nie zapominaj, że to myjnia samochodowa. Twój pojazd nie ma czterech dużych kół ani mocnej karoserii. Detergent przeznaczony jest do samochodów, a nie do rowerów. Jeśli bardzo potrzebujesz środka, który pomoże zmyć cały brud, użyj preparatu odtłuszczającego do rowerów.

Trzymaj strumień wody z daleka od ruchomych elementów

Należy uważać na dolny suport, piasty, stery, osie pedałów, zawieszenie, tylne przerzutki, ale także na łańcuch, który jest najbardziej narażonym miejscem, ponieważ mamy tendencję do zbytniego zbliżania się z myjką ciśnieniową. Ryzykujemy, że woda dostanie się do złączy łańcucha razem z brudem.


Większość łożysk jest uszczelniana i jak widać na powyższym filmie, aby woda dostała się do środka, trzeba naprawdę mocno pracować myjką ciśnieniową. Jednak nadal lepiej nie celować w nie bezpośrednio i z bliska, niektóre bowiem mogą nie być uszczelniane, zaś inne mogą mieć tylko gumowe uszczelki, które z czasem ulegają uszkodzeniu.


Na tym ostatnim filmiku widać, że nawet w przypadku nowych komponentów, woda może dostać się do dolnego suportu, sterów czy ramy podczas mycia pod ciśnieniem.

image 16

Jeśli chcesz wyczyścić zarówno łańcuch jak i cały układ napędowy (korby, zębatki i przerzutki), zacznij od mycia wstępnego. Następnie kieruj strumień wody ostrożnie tam, gdzie brud nadal przylega do elementów, omijając łożyska. Uważaj na wózek przerzutki tylnej, ponieważ tryby znajdują się blisko łożysk. I pamiętaj, zawsze możesz zdecydować się na tradycyjną szczotkę i gąbkę zamiast wody pod wysokim ciśnieniem, aby uzyskać lepszy i bezpieczniejszy rezultat.

image 17

To samo dotyczy łańcucha: nie warto zbyt mocno pracować myjką, ponieważ wystarczy kilka ruchów, aby był nieskazitelnie czysty. Dobrym pomysłem jest pozostawienie preparatu odtłuszczającego na kilka minut na łańcuchu, a następnie przetarcie go szczotką wraz z całym układem napędowym. W ten sposób brud zejdzie łatwiej.

Zachowaj ostrożność myjąc widelec amortyzacji


Na tym filmiku widać, jak mycie myjką ciśnieniową widelca amortyzacji może sprawić, że woda dostanie się do jego wnętrza. Jeśli jednak ostrożnie myjemy go z bezpiecznej odległości szybkimi ruchami, ryzyko jest znacznie mniejsze. Dlatego też producenci widelców odradzają mycie ciśnieniowe, nawet jeśli istnieją chroniące je systemy uszczelniające. Jeśli już użyjemy wody pod ciśnieniem, pamiętajmy, aby zawsze robić to ostrożnie. W tym przypadku najbezpieczniej jest unikać preparatów odtłuszczających i detergentów do mycia samochodów, a używać tylko wody lub wody zmieszanej z neutralnym mydłem, a następnie wytrzeć miękką, suchą szmatką.

Uważaj na elementy elektryczne

image 18

Elektroniczne przerzutki stały się bardzo powszechne i mimo że są wodoodporne, producenci zawsze przestrzegają przed używaniem wody pod ciśnieniem do ich czyszczenia. Zwróćcie uwagę na manetkę zmiany biegów oraz przednie i tylne przerzutki. To samo dotyczy mierników mocy i innych elementów elektronicznych, takich jak komputery rowerowe, lampki rowerowe i kamerki. Należy również zachować szczególną ostrożność w przypadku komponentów takich jak: silniczki, baterie, sterowniki, ekrany, etc.

Osuszanie i smarowanie

Aby pozbyć się całej wody, która została po myciu, podnieś przednie koło i wyprostuj rower, a następnie kilka razy odbij rower od ziemi na tylnym kole. Powtórz proces, podnosząc rower tym razem w poziomie odbij od ziemi na obu kołach. Na koniec pokręć pedałami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara tak szybko, jak tylko potrafisz. Powtarzaj czynność, aż woda przestanie wypływać z układu napędowego. Teraz możesz wskoczyć na rower, a wiatr zajmie się resztą osuszania podczas jazdy do domu. Po powrocie do domu należy jeszcze raz przetrzeć rower suchą szmatką (osobną do układu napędowego). Zwróćcie uwagę na wszystkie zakamarki, śruby i otwory. Po całkowitym wyschnięciu nałóż na łańcuch bardzo cienką warstwę smaru i odczekaj 15 minut, a następnie usuń jego nadmiar za pomocą kawałka papieru – tłusty łańcuch tylko przyciąga brud.

Z tymi wskazówkami, mycie roweru w myjni samochodowej stanie się łatwe i bezpieczne. Mimo to, warto przeprowadzić kontrolę ogólną i sprawdzić, czy rower nie jest uszkodzony lub skorodowany, a także upewnić się, czy elementy obrotowe nie wymagają nasmarowania poprzez rozebranie układu napędowego, główki ramy, piasty i wszystkich elementów obrotowych. Jeśli to zadanie Cię przerasta, oddaj rower do sprawdzonego warsztatu, aby uniknąć problemów i zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły