cover 145

Najczęstsze błędy przy konserwacji roweru i jak ich unikać

Chcielibyśmy zadedykować ten post wszystkim mechanikom rowerowym, którzy rwą sobie włosy z głów, widząc w warsztacie rower z problemem, którego można było uniknąć, gdyby właściciel był bardziej ostrożny i poświęcił czas na zdobycie informacji. W imieniu wszystkich rowerzystów i rowerzystek: przepraszamy. Wiemy, że popełniamy błędy, a oto najczęstsze z nich:

Zbytnia pewność siebie

image


Przyznajemy, że rowerzyści mają tendencję do myślenia: “Naprawię to raz-dwa”, a następnie zdają sobie sprawę, że narobiliśmy więcej szkód niż korzyści i problem można rozwiązać tylko w profesjonalnym warsztacie. Niezależnie od tego, ile filmików i tutoriali widzieliśmy na YouTubie, rzeczywisty proces to zupełnie inna historia. Pewne naprawy i konserwacje najlepiej powierzyć profesjonalistom, zwłaszcza gdy nie mamy odpowiednich narzędzi i próbujemy zrobić to szybko i w biegu. Jak powiedział kiedyś Sokrates: “Prawdziwa mądrość polega na rozpoznaniu własnej niewiedzy”.

Niewłaściwa odzież

image 1


Przed dokonaniem napraw, wymianą części lub czyszczeniem roweru, warto zadbać o odpowiedni strój i bezpieczeństwo, aby uniknąć plam, zniszczeń i skaleczeń. Możesz czyścić i smarować cały układ napędowy w klapkach, bez rękawiczek i w białym podkoszulku, ale nie odpowiadamy za skutki.

image 2


Używaj rękawiczek (lateksowych, silikonowych lub z cienkiego materiału), aby uniknąć zabrudzeń czy skaleczeń. Nie pracuj w białych ubraniach czy w ulubionej lub markowej odzieży, np. w stroju na rower. Wybierz ciemne ubrania, których już nie nosisz. Jeśli często konserwujesz i naprawiasz rower, zaopatrz się w praktyczny fartuch z kieszeniami. Klapki czy sandały to też kiepski pomysł, w razie gdyby narzędzia lub części rowerowe spadły nam nogę.

Niskiej jakości narzędzia

Owszem, wysokiej jakości narzędzia są drogie, ale nie patrz na nie jak na wydatek, tylko jak na inwestycję. Ułatwiają one pracę i pomagają uniknąć problemów, które mogą wymagać późniejszej wymiany części. 

Używaj i przechowuj narzędzia we właściwy sposób, wówczas posłużą Ci dłużej. Jeśli nie wiesz jak używać danego narzędzia, zadawaj pytania lub poszukaj tutoriali na YouTube. Pamiętaj, aby narzędzia były czyste i uporządkowane. Dzięki temu nie zgubisz ich i będą zawsze gotowe do użycia.

image 3


Jako przykład niech posłużą klucze imbusowe. Słabej jakości lub stare, zużyte klucze powodują zaokrąglenie śrub, co uniemożliwia ich poluzowanie lub dokręcenie. Dlatego też, zestaw dobrej jakości kluczy imbusowych oraz klucz dynamometryczny są niezwykle istotne, o czym przekonamy się w następnym punkcie.

Zbyt mocne lub zbyt słabe dokręcenie śrub

Z reguły mamy tendencję do nadmiernego dokręcania śrub, a to grozi uszkodzeniem części, do której dana śruba należy, jak również innych komponentów. Na przykład zbyt mocne dokręcenie śrub wspornika może spowodować uszkodzenie rury widelca lub kierownicy. Zbyt mocne dokręcenie śruby główki ramy może spowodować uszkodzenie samej główki ramy oraz rury widelca. Zbyt mocne dokręcenie zacisku podsiodłowego może spowodować uszkodzenie sztycy podsiodłowej, a nawet ramy roweru.

image 4


Stąd tak ważne są klucze dynamometryczne. Są drogie, ale szkody spowodowane nadmiernym dokręceniem mogą być jeszcze droższe. A jeśli śruby są zbyt luźne, stwarzasz zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno swojego jak i pozostałych rowerzystów, pieszych i kierowców.

Niewłaściwe stosowanie smarów i olejów

Do najczęstszych błędów należą: nakładanie zbyt dużej ilości smaru na łańcuch, niedokładne oczyszczenie łańcucha i układu napędowego przed nałożeniem smaru, stosowanie niewłaściwego rodzaju smaru do terenu jazdy, nakładanie smaru lub oleju na hamulce, aby przestały piszczeć, nakładanie smaru tam, gdzie nie powinien się znaleźć i nie stosowanie go tam, gdzie powinien być użyty lub stosowanie niewłaściwego rodzaju smaru.

Choć rozwiązania są dość proste, to wyjaśnienie byłoby zbyt długie. Dlatego też polecamy kilka filmików wyjaśniających rodzaje smarów plus informacje, gdzie i jak ich używać oraz jak czyścić i smarować układ napędowy:



Nie myśl też nawet o nakładaniu smaru na hamulce tarczowe lub obręczowe. Jeśli piszczą, znaczy to, że są mokre, zużyte lub zabrudzone olejem lub smarem. Najpierw sprawdź, czy wszystko jest w dobrym stanie i czy nie musisz wymieniać komponentów, a następnie wyczyść i osusz tarcze i klocki plus obszar hamowania na hamulcach obręczowych. Problem powinien się rozwiązać.

Nieprawidłowa konserwacja i zapominanie o wymianie łańcucha

Przejdźmy do części układu napędowego, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia i dlatego wymaga szczególnej uwagi: łańcuch.

Dobrze utrzymany, czysty i nasmarowany łańcuch może mieć przebieg około 2 000-3 000 km, w zależności od użytkowania i jeźdźca. Wyobraź sobie jak długo może wytrzymać łańcuch, który nie był odpowiednio konserwowany. A im dłużej używamy łańcucha w złym stanie, tym bardziej zużywa się kaseta oraz tarcze łańcuchowe i tym mniej płynna będzie zmiana biegów. Dodatkowo tracimy efektywność w ruchu pedałów i pieniądze, bo łańcuch jest znacznie tańszy niż kaseta czy łańcuchy.


Rozwiązaniem jest zakup miernika zużycia łańcucha i okresowe sprawdzanie stanu łańcucha (co 500 km). Gdy miernik wskaże, że łańcuch jest zużyty, należy go wymienić.

Niewłaściwe ciśnienie w oponach

Niezależnie od rodzaju roweru, jednym z najczęstszych błędów wśród rowerzystów jest niewłaściwe ciśnienie w oponach: zbyt wysokie lub zbyt niskie. Aby tego uniknąć, zacznij od sprawdzenia minimalnego i maksymalnego ciśnienia zalecanego przez producenta (na ściance bocznej), a następnie skorzystaj z kalkulatora online, takiego jak ten od firmy Sram lub Silca, aby dowiedzieć się, jakie jest optymalne ciśnienie dla Twoich opon, wagi, terenu, stylu jazdy… 

image 5


Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących, w którym znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat wpływu ciśnienia w oponach na nasze bezpieczeństwo i osiągi.

Komentarze ( 1 ) na temat “Najczęstsze błędy przy konserwacji roweru i jak ich unikać”

  1. Avatar

    “łańcuch jest znacznie tańszy niż kaseta czy łańcuchy.”

    Acha.

    “stosowanie niewłaściwego rodzaju smaru do terenu jazdy, (…) lub stosowanie niewłaściwego rodzaju smaru”

    Acha.

    No, fachowcy pierwsza liga. Znają się na rzeczy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły