cover 128

5 nejlepších dámských silničních kol pro rok 2022

Opravdu se ženy natolik liší od mužů, že potřebují speciální kola? Ano i ne. Po tělesné stránce jsou mezi oběma pohlavími jasné rozdíly, nicméně to ještě samo o sobě neznamená, že je dámské kolo tou nejlepší volbou pro ženy. To bychom totiž generalizovali, což nikdy nepřináší nic dobrého nejen v cyklistice, ale ani v životě. Dámská kola jsou navržena pro malé či hodně malé ženy s krátkým trupem, dlouhými nohami a úzkými rameny. Ale ne každá žena je takto stavěná. Je-li právě toto váš případ, pak by pro vás mohlo být vhodné jedno z následujících kol: 

Canyon Ultimate CF SL 8 WMN Aero

image

Vzhledem ke kvalitě této německé značky, ceně, komponentům a parádní barevné kombinaci jsme nemohli začít jiným kolem než tímto dámským vrchařským modelem od Canyonu. Nabízí nejnovější verzi Shimano Ultegra Di2 12v, wattmetr, kola DT Swiss ARC 1600 s plášti Schwalbe, širší a kratší sedlo Selle Italia SLR s polstrováním navrženým speciálně pro ženy; ostatní komponenty pochází přímo od výrobce. Váží 7,6 kg a stojí 4 299 EUR. Je dostupné ve velikostech od 3XS (ženy pod 160 cm) do M (ženy nad 178 cm).

Hlavními rozdíly oproti unisexovému modelu jsou geometrie (ve stejné velikosti kola je dámská verze menší či kompaktnější), počet dostupných velikostí (unisexový model lze zakoupit v rozmezí od 2XS do 2XL), váha (unisexový model je o něco lehčí) a cena (dámská verze stojí o 500 EUR méně).

Liv Langma

image 3

Taiwanský výrobce kol Giant vyrábí kola pro ženy pod samostatnou značkou: Liv. Model Langma je jakýmsi ekvivalentem slavného TCR od Giantu a používají ho (s určitými rozdíly v komponentech) jezdkyně týmů Liv Racing Xstra a Team BikeExchange – Jayco, které se v roce 2022 účastní WorldTour. Liv Langma Advanced Pro Disc 0 má rovněž Shimano Ultegra Di2 12v, nicméně bez wattmetru. Všechny ostatní komponenty včetně kol pochází přímo od výrobce. Je dostupné od velikosti 2XS, která je určena ženám, jež měří 145 až 157 cm, do velikosti L, která je pro ženy nad 170 cm. Katalogová cena činí 5 799 EUR a váha kola se pohybuje kolem 7,5 kg. 

Cube Axial WS C:62

image 2

O úroveň níž, a to jak v komponentech, tak i v ceně, se nachází tento aerodynamický model od společnosti Cube, která taktéž patří mezi naše oblíbené značky. Cube Axial WS C:62 je vybaven bezdrátovou elektronickou přehazovačkou Sram Rival eTap AXS 12v, koly Fulcrum Racing 44 DB a plášti Continental GP5000. Zbytek komponentů si v Cube vyrábí sami. Kolo je dostupné ve velikostech 47, 50, 53 a 56 (což zhruba odpovídá velikostem 2XS až M). Váží 8,5 kg a prodává se za 3 399 EUR.

Scott Contessa Addict RC 15

image

Jestliže toto kolo vydrží nápor holandské sprinterky Loreny Wiebes, která pro svůj německý tým DSM sbírá od roku 2020 cenná vítězství, pak si můžete být jistá, že si s ním užijete hromadu zábavy. Model Scott Contessa Addict RC 15 je dámskou verzí unisexového modelu Scott Addict, přičemž rozdíl mezi nimi je, stejně jako v předchozích případech, v geometrii (ve stejné velikosti kola je dámská verze kompaktnější než unisex), dostupných velikostech (2XS až L u modelu Contessa a 2XS až 2XL u unisex verze) a rovněž i v katalogové ceně, která v tomto případě činí 6 099 EUR (je tedy o 300 EUR levnější než unisex model). Obě varianty pak disponují Shimanem Ultegra Di2 12v a vlastními komponenty značky. Váha kola se pohybuje kolem 7,5 kg.

Trek Émonda SL 7

EmondaSL7 22 35046 A Primary

Pokud jste do kol zapálení stejně jako my v Siroku, pak už se patrně chystáte napsat dolů do komentářů, že tento model není určen výhradně ženám. A máte samozřejmě pravdu. Trek nenabízí silniční kola pro ženy od roku 2020, kdy se tento výrobce rozhodl nepodporovat genderové rozdíly. Od té doby nabízí neutrální modely v menších velikostech a s pozměněnou geometrií tak, aby vyhovovaly menším lidem.

Model Émonda SL 7 je dostupný celkem v 8 různých velikostech (od 47 do 62), stojí 6 099 EUR a je vybaven Shimanem Ultegra Di2 12v a vlastními komponenty značky Bontrager. Vzhledem k tomu, že se jedná o unisexové kolo, budete patrně muset vyměnit sedlo za takové, které je určené přímo ženám, nicméně to za vás bez problémů udělají v jakékoliv prodejně Trek (a stejně tak provedou i výměnu jakýchkoliv jiných komponentů). 

I v případě, že jste žena menšího vzrůstu, doporučujeme vám vyzkoušet unisexové kolo v nejmenší dostupné velikosti, neboť unisexové modely jsou mnohem rozmanitější. Obvykle přitom stačí jen pár drobných úprav (sedlo, představec, řídítka atd.), abyste si kolo přizpůsobila přímo svým tělesným proporcím a potřebám. Koneckonců, to nejlepší kolo je takové, které je pro vás nejpohodlnější, a vůbec přitom nezáleží, jste-li muž, nebo žena.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články