cover 128

5 najlepszych rowerów szosowych dla kobiet na rok 2022

Czy kobiety naprawdę tak bardzo różnią się od mężczyzn, że potrzebują konkretnych modeli rowerów? To zależy. Z pewnością istnieją fizyczne różnice między płciami, ale nie muszą one oznaczać, że najlepszym rowerem dla kobiety jest rower damski. Byłoby to generalizowanie, a generalizacje nigdy nie przynoszą nic dobrego, ani w kolarstwie, ani w życiu. Rowery damskie są przeznaczone dla niskich lub bardzo drobnych kobiet, o krótkim tułowiu, długich nogach i wąskich ramionach. Ale przecież nie wszystkie kobiety są tak zbudowane. Jeśli jednak tak jest w Twoim przypadku, to być może jeden z poniższych rowerów szosowych dla kobiet jest tym, czego szukasz: 

Canyon Ultimate CF SL 8 WMN Aero

image

Biorąc pod uwagę jakość niemieckiej marki, cenę, komponenty i odpowiednie połączenie kolorów, nie mogliśmy zacząć od innego roweru niż ten damski model wspinaczkowy od marki Canyon. Wyposażony jest w najnowszą wersję Shimano Ultegra Di2 12v, miernik mocy, koła DT Swiss ARC 1600 z oponami Schwalbe, szersze, krótsze siodełko Selle Italia SLR z wyściółką zaprojektowaną z myślą o kobiecej anatomii; reszta to komponenty własne marki. Waży 7,60 kg i kosztuje 4 299 euro. Dostępne rozmiary: od 3XS (dla kobiet poniżej 160 cm wzrostu) do M (powyżej 178 cm). 

Główne różnice w porównaniu z modelem unisex to geometria (w tym samym rozmiarze damska wersja jest mniejsza/bardziej kompaktowa), liczba dostępnych rozmiarów (unisex dostępny jest w rozmiarach od 2XS do 2XL), waga (model unisex jest nieco lżejszy) i cena (wersja damska jest o 500 euro tańsza).

Liv Langma

image 3

Tajwański Giant tworzy rowery specjalnie dla kobiet pod osobną marką: Liv. Model Langma jest odpowiednikiem słynnego TCR od Gianta i jest to model (z pewnymi różnicami w komponentach) używany przez rowerzystki kobiecych drużyn Liv Racing Xstra i Team BikeExchange – Jayco w WorldTour 2022. Liv Langma Advanced Pro Disc 0 również posiada napęd Shimano Ultegra Di2 12v, ale bez miernika mocy. Wszystkie inne części, w tym koła, to komponenty własne marki. Dostępny jest od rozmiaru 2XS, dla kobiet o wzroście od 145 do 157 cm, do rozmiaru L, dla wzrostu powyżej 170 cm. Cena katalogowa wynosi 5 799 euro, a waga to około 7,5 kg.

Cube Axial WS C:62

image 2

O szczebel niżej, zarówno pod względem komponentów jak i ceny, znajdziemy ten aero model od Cube, kolejnej z naszych ulubionych marek. Cube Axial WS C:62 wyposażony jest w bezprzewodową przerzutkę elektroniczną Sram Rival eTap AXS 12v, koła Fulcrum Racing 44 DB, opony Continental GP5000, a reszta to komponenty własne marki. Dostępny jest w rozmiarach 47, 50, 53 i 56 (odpowiednik 2XS do M). Waży 8,5 kg, a jego cena katalogowa wynosi 3 399 euro.

Scott Contessa Addict RC 15

image

Jeśli ten rower potrafi sprostać sile holenderskiej sprinterki Loreny Wiebes z Teamu DSM, przynoszącej niemieckiej drużynie zwycięstwa od 2020 roku, to z pewnością przyniesie i Tobie moc radości. Scott Contessa Addict RC 15 to damska wersja Scott Addict unisex i podobnie jak w poprzednich przypadkach, różnica dotyczy geometrii (w tym samym rozmiarze damska wersja jest bardziej kompaktowa niż unisex), dostępnych rozmiarów (od 2XS do L dla modelu Contessa i od 2XS do 2XL dla wersji unisex) oraz ceny katalogowej, która w tym przypadku wynosi 6 099 euro (300 euro mniej niż model unisex). W obu zastosowano napęd Shimano Ultegra Di2 12v i komponenty własne marki osiągając wagę około 7,5 kg.

Trek Émonda SL 7

EmondaSL7 22 35046 A Primary

Być może już szykujesz się do napisania komentarza, że ten model nie jest zaprojektowany specjalnie dla kobiet. Cóż, masz rację. Trek nie produkuje damskich rowerów szosowych, ponieważ w 2020 roku zrezygnowali z modeli dedykowanych dla konkretnej płci. Mają w ofercie modele uniwersalne w mniejszych rozmiarach i ze zmianami w geometrii z myślą o niższych rowerzystach i rowerzystkach.

Model Émonda SL 7 jest dostępny w 8 rozmiarach (od 47 do 62), jego cena katalogowa wynosi 6 099 euro i jest wyposażony w napęd Shimano Ultegra Di2 12v oraz komponenty własne marki Bontrager. Ponieważ jest to model unisex, prawdopodobnie warto będzie wymienić siodełko na model damski, ale zrobisz to w każdym sklepie Treka bez problemu (z łatwością wymienisz też każdy inny komponent, aby dopasować rower do swojego rozmiaru). 

Nawet jeśli jesteś niską rowerzystką, najlepiej wypróbuj rower unisex w najmniejszym rozmiarze, ponieważ różnorodność modeli unisex jest znacznie większa i prawdopodobnie przy niewielkich zmianach (siodełko, wspornik kierownicy, kierownica itp.) będziesz w stanie dostosować go do swoich wymiarów i potrzeb. W końcu najlepszy rower to ten, który najbardziej pasuje do Ciebie, nieważne czy jesteś kobietą czy mężczyzną.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły