cover 125

8 tipů pro rychlejší jízdu na silničním kole

Nebudeme vám nic nalhávat, pakliže opravdu chcete na kole jezdit rychleji, nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je správné rozvržení tréninku a výživy. Svůj výkon a rychlost však můžete vylepšit i následujícími úpravami. Některé z nich nic nestojí, zatímco u jiných musíte počítat s určitými náklady. Většina z nich však představuje změny, nastavení a vylepšení, které dříve či později musí udělat každý cyklista.

Čištění a mazání řetězu a hnacího ústrojí

Údržba, čištění a promazávání hnacího ústrojí jsou naprostým základem, nechceme-li přijít o výkonnost. Pokud je totiž celé hnací ústrojí čisté a řádně promazané, nedochází ke ztrátě výkonu. Navíc tím prodloužíte životnost řetězu, kazety i převodníku. Stačí vám k tomu pouze odmašťovač, pár čistících kartáčů, nějaké mycí houby a voda s mycím prostředkem na nádobí. Pro důkladné vyčištění můžete použít přímo nástroj na čištění řetězu.

Na trhu je nepřeberné množství nejrůznějších maziv na řetězy, od olejů až po různé parafínové lázně, které jsou v podstatě takový wellness pro vaše kolo. Existují však i speciální produkty do vlhkých, či naopak suchých podmínek… Abyste našli ten, který vám bude plně vyhovovat, budete patrně muset vyzkoušet vícero možností. Dávejte si ale pozor, abyste to s mazivem nepřehnali, neboť nadměrné množství je pro hnací ústrojí kontraproduktivní, akorát by se na něj chytalo více špíny. Namažte, vyčkejte pár minut, než se produkt dostane do všech skulin a škvír, a otřete přebytečné mazivo suchým hadříkem. 

Správné používání převodů

image 1

Pokud v řetězu, kazetě, převodníku či kladkách přehazovačky dochází k pnutí a/nebo tření, hnací ústrojí ztrácí výkonnost. Špatným používáním převodů dochází ke křížení řetězu (např. kombinace velkého předního převodníku + velkého zadního ozubeného kola), což vede k jeho ohýbání v různých místech, čímž dochází k většímu pnutí a tření.

Správné uspořádání kabelů a lanek

image 18

Pokud nemáte úplně nové kolo, pak jsou pod řídítky pravděpodobně vidět odkrytá lanka. U nejnovějších modelů už tomu ale bývá jinak, neboť výrobci je v posledních letech vedou vnitřkem řídítek, představce, hlavové trubky a rámu. Toto uzpůsobení není výplodem zlomyslných inženýrů, kteří se snaží mechanikům a jezdcům ztížit práci pokaždé, když je potřeba cokoliv vyměnit nebo opravit; jde jen a pouze o vylepšení aerodynamiky. Čím je přední část kola čistší a uspořádanější, tím menší bude odpor vzduchu. Proto je dobré oříznout kabely jak jen to jde a používat chrániče či organizéry kabelů. 

Výměna ložisek 

Pokud musíte vyměnit ložiska středové osy nebo náboje kola, popřemýšlejte rovnou o jejich vylepšení. Nebojte se, nemusíte kupovat rovnou keramická ložiska. Můžete sáhnout po kvalitních ocelových ložiscích, která jsou mnohem lepší než ta běžně používaná. Pokud jsou vaše stávající ložiska v pořádku, myslete na to, že je není dobré nadměrně promazávat (mazivem by mělo být vyplněno pouze 30 % volného prostoru v ložisku); příliš mnoho maziva má za následek klouzání kuliček, které by se ve skutečnosti měly točit, což se negativně podepíše na výkonu.

Pláště a duše

image 19

Rozdíl mezi obyčejnými a špičkovými plášti je markantní. Je sice pravda, že jsou dražší (kolem 30-50 Eur), ale ta změna je rozhodně znát. Ne jen v otázce rychlosti, ale také bezpečnosti a odolnosti vůči defektům. K dostání je celá řada nejrůznějších modelů, nicméně my vám můžeme s klidným svědomím doporučit vylepšenou klasiku Continental GP 5000, jejichž bezdušovou verzi používá stále více a více profíků. 

image 20

Tření, ke kterému dochází mezi dušemi z butylové pryže a jejich pláštěm, je mnohem vyšší než v případě latexových či polyuretanových duší. Přitom platí, že čím vyšší míra tření, tím větší ztráta energie, což nutně vede ke snížení rychlosti, případně k nutnosti vyvinout větší úsilí pro dosažení stejné rychlosti.

Správně nahuštěná kola

cUpTnNM6NAvatDGqbLXIVPKK2U8eDZlFL8jMIENdNes I4BqvIvzcd7MyGUc90I0EsG jNKtZqdMWqdMbjmecu6lj8lWWv2LLN XB4aDo2nJnCytj 07tGqD PUi2sFRbDG2uTyHBodZODr1cEQR DiEbwkpSoDrrL41B8WYRBXN7olWYOwH7kcf1w

V jednom z našich předešlých článků jsme se již o tomto tématu podrobně rozepsali. Přehuštěné kolo se nepřizpůsobí hrbolům na nerovném povrchu. U podhuštěného kola pak dochází k většímu tření, než je potřeba. Podívejte se na náš článek, použijte online kalkulačku a pořiďte si tlakoměr nebo pumpičku s tlakoměrem. 

Přizpůsobení pozice těla

image 21

Ohněte lokty a přitáhněte je k tělu. Přitáhněte ramena a skloňte hlavu. To vás samo o sobě dostane do aerodynamické pozice, aniž byste museli projít biomechanickou analýzou, neboť vaše tělo je největší překážkou proudění vzduchu. Pokud zmenšíte plochu, která vytváří odpor vzduchu, pojedete logicky rychleji.

Další možností je snížení představce tím, že zpod něj odstraníte podložky, avšak tento postup není pro každého. Někdy je také lepší mít užší řídítka, zlepšit svou flexibilitu a posílit střed a horní polovinu těla, abyste se dokázali snáz ohnout a vydržet v dané pozici déle. 

Nyní vyvstává otázka, jak dlouho jste schopni danou pozici udržet a kolik bolesti či nepohodlí vám způsobuje? Pokud je váš způsob sezení na kole nesprávný, bude náprava horší než samotný problém. Proto je vhodné nechat si udělat biomechanickou analýzu, která posoudí stav vaší flexibility a určí, do jaké míry je možné zlepšit vaši pozici na kole, aby byla co nejaerodynamičtější.

Helma a cyklistické oblečení

image 22

Pokud nemáte kolo na časovku nebo triatlon, pak není třeba kupovat helmu na časovku. Je sice pravda, že by teoreticky měla umožňovat dosažení nejvyšší rychlosti, nicméně z estetického hlediska na ni na silničním kole není hezký pohled, tím spíše, pokud jezdíte ve vzpřímené pozici namísto té, o které jsme psali výše. I obyčejná aerodynamická helma s méně průduchy nabízí značné zlepšení výkonu, které se stupňuje s tím, čím rychleji jedete. 

To samé platí i pro oblečení. Nejlepší volbou z hlediska aerodynamiky je časovkářská kombinéza, dále závodní kombinéza, která usnadňuje pohyb a disponuje zadními kapsami, a ještě dobře padnoucí dres a cyklistické kraťasy. Čím méně švů, zmačkané a zkrabatěné látky, tím lépe. 

Na konec nesmíme opomenout ani aerodynamické ponožky, které jsou mnohem efektivnější než běžné cyklistické ponožky. Toto nepatrné vylepšení je společně se všemi věcmi, které jsme zmínili výše, poměrně značným přínosem. Z toho tedy plyne, že pokud musíme vyměnit nebo vylepšit své vybavení (naše i našeho kola), tak určitě stojí za to poohlédnout se po něčem, díky čemu bude naše jízda efektivnější a rychlejší.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články