mudguards

Cyklistické blatníky – jednotlivé druhy a důvody, proč je používat

O blatnících můžeme smýšlet podobným způsobem jako o voděodolném cyklistickém oděvu. Potřebuji je, když nejedu v dešti? Popravdě řečeno, ano. Pokud však zůstanete doma i při drobném poprchávání a raději se věnujete vnitřnímu tréninku, tak blatníky samozřejmě nepotřebujete. Co ale dělat v případě, že celou noc pršelo, ráno sice vyšlo sluníčko, ale i tak jsou silnice stále mokré, špinavé a zablácené? Bez blatníků budete vy i vaše kolo celí špinaví a promočení.

Jasně, kvůli dvěma nebo třem takovým dnům se přece nevyplatí kupovat a montovat blatníky. To nikdo nezpochybňuje, ale právě proto existují různé modely blatníků, které se dokážou přizpůsobit konkrétním podmínkám a potřebám každého cyklisty. Pojďme se na ně podívat:

Blatníky ass-saver (zadní) a face-saver (přední)

Tyto blatníky jsou nejjednodušší na přichycení, ale také poskytují nejmenší ochranu. Z jejich anglického názvu jasně vyplývá, že vám “zachraňují” zadek před vodou a bahnem, které cákají z předního i zadního kola.

image

Ass-saver se na silničních kolech používá častěji, protože je to právě zadní kolo, které nás na dlážděných cestách nejvíc ušpiní. 

image 1

Oba typy se však hojně používají při horské cyklistice, neboť při ní přední kolo stříká bahno do obličeje, což může být docela nebezpečné. Face-saver rovněž zabraňuje ušpinění odpružené vidlice horských kol.

Odnímatelný zadní blatník

Obvykle se přichytí k sedlovce pomocí jednoduchého úchytu či připínacího systému (suchý zip, gumová páska atd.).

image 2

V závislosti na typu bicyklu a/nebo zadního kola jsou k dostání různé délky a šířky blatníku. Některé modely lze dokonce složit, takže je můžete rozbalit pouze v případě potřeby. Jiné jsou k dostání se světly, abyste byli dobře vidět. 

Proč jsou jen na zadní kolo? Protože jak už jsme řekli předtím o použití ass-saverů na silničních a horských kolech, je to právě zadní kolo, které nejvíce ušpiní a promáčí cyklistu.

image 3

Tento typ blatníků je zlatou střední cestou pro všechny, kdo hledají větší ochranu než u ass-saverů, ale zároveň nechtějí instalovat celé blatníky, ať už na silniční či horské kolo. 

Výhodou použití u horských kol je to, že tento druh blatníků (na rozdíl od celých blatníků) poskytuje dostatečnou mezeru mezi blatníkem a kolem, což je samozřejmě v bahnitých podmínkách zásadní.

Celé blatníky

Pokud si libujete v dešti a vodě, pak rozhodně sáhněte po celých blatnících, neboť ty poskytují největší ochranu.

image 4

Jsou k dostání v plastovém, plastovém/kovovém, či celokovovém provedení. Některé modely se instalují pomocí svorek a gumových pásků k rámu a vidlici, jiné lze namontovat pouze na kola, která mají speciální očko nebo úchyty pro blatníky. Tím se dostáváme k další otázce.

Lze blatníky namontovat na všechna kola?

Připínací ass-savery, face-savery a odnímatelné zadní blatníky lze namontovat na jakékoliv kolo.

image 5

Před instalací celého blatníku byste si měli ověřit, zda má vaše kolo speciální očka či úchytové body. Některé modely silničních a horských kol je sice mají, ale vesměs to nebývá zvykem. U gravelových, hybridních a městských kol je to pak přesně naopak: takřka všechny modely mají úchyty na blatníky.

Chcete-li celé blatníky, i když vaše kolo nemá žádné úchyty, tak se podívejte po takových, které se připevňují svorkami a páskami.

image 6

Dále je důležité ujistit se, že má vaše kolo pro celé blatníky dostatek prostoru.

image 7

Nejdřív se podívejte, kolik máte místa mezi rámem/vidlicí a pneumatikou.

Máte-li ráfkové brzdy, zkontrolujte, zda máte mezi pneumatikou a brzdovými třmeny dostatek prostoru pro blatník. Pokud ne, vyberte si takový celý blatník, který se nedává mezi pneumatiku a brzdové třmeny.

image 8

Tento problém se netýká kol s diskovými brzdami, neboť ty obvykle mívají dostatek prostoru pro celé blatníky. 

Vždy si projděte montážní návod od výrobce, abyste blatníky namontovali správně a předešli tak poničení kola. Dbejte na to, aby pneumatika netřela o blatník a rovněž se ujistěte, že se blatník nehýbe a nevydává divné zvuky.  

Důvody, proč používat blatníky

  1. Chrání vás před cákající vodou a špínou. V závislosti na typu blatníku chrání zejména: celý zadek, spodek zad, chodidla a nohy (hlavně od kolen dolů).
image 9
  1. Chrání kolo před špínou. Pokud jste už někdy jeli za deště či po mokré silnici plné kaluží bez blatníků, tak asi víte, v jakém stavu vaše kolo skončí. Na rám, vidlici, brzdy i hnací ústrojí se přichytí kdejaký bordel, který později musíte umýt a jednotlivé části kola vysušit a promazat, abyste předešli poruchám a připravili ho na další jízdu. Díky blatníkům si tak v zimě ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili čištěním a údržbou, a navíc ještě prodloužíte životnost jednotlivých komponentů. 
image 10
  1. Chrání cyklistu, který jede za vámi. Některé skupiny cyklistů používají v určitých ročních obdobích blatníky povinně, aby předešli postříkání svých spolujezdců. Díky tomu se všichni vrátí domů relativně čistí a v suchém oblečení. 
image

Jezdíte ve skupině, ale nikdo kromě vás nemá blatníky? Pak se vždy držte v čele, protože jinak sice budete mít chráněný zadek a záda, ale předek těla bude vystaven vodě a špíně.

  1. Zvyšují bezpečnost. Jak už jsme zmínili, face-savery při horské cyklistice zabraňují, aby vám bahno stříkalo na obličej a do očí. Pokud má navíc jezdec, který jede vpředu, celé blatníky, tak nebude cákat jak fontána na cyklisty za ním a oslepovat je.
  2. Pomáhají překonat nedostatek motivace a povzbuzují jezdce, aby na kolo usedl častěji. Pokud během jízdy zůstanete díky blatníkům mnohem delší dobu v teple a suchu, tak značně přispějí k překonání zimní letargie a celkovému zlepšení nálady.
image 11

Člověka může pohled na deštivé počasí a neustále mokré silnice, které ne a ne uschnout, celkem rychle odradit. Avšak s vědomím, že jste chráněni blatníky a vhodným oblečením, se budete cítit jako děcko v holínkách a pláštěnce, které se nemůže dočkat, až skočí do každé louže, kterou potká. Zábava může začít!

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články