coppi 46131b5f a61d 4968 a01c d7ed0b79a0ec

Cyklistický dres Siroko M2 Coppi: Čistá vášeň

S hrdostí vám představujeme nový model Coppi: cyklistický dres Siroko v kolekci M2 pojmenovaný po jednom z nejlepších cyklistů v historii: Faustem Coppim.

Coppi byl jedním z nejstylovějších cyklistů, ale jen na kole. Byl dlouhonohý, zachmuřený a vypadal trochu nemocně. Hlad a tvrdé dětství v italské rolnické rodině v drsných 20. letech si vyžádaly svou daň. Ale na svém kole byl Fausto bezchybný. Své první kolo dostal, když mu bylo 8 let. Užil si několik jízd s přáteli, ale kolo bylo určeno především na cestu do práce. Bylo třeba se o něj řádně starat. Kdyby mu ho někdo ukradl jako Antoniu Riccimu ve filmu The Bicycle Thief, Itálie by možná nikdy neviděla legendárního Fausta Coppiho, který pětkrát vyhrál Giro, dvakrát Tour de France, třikrát Milán – San Remo, pětkrát Giro di Lombardia, mistrovství světa jednou a držel časový rekord po dobu 14 let.

Když jsme se v Siroko rozhodli vzdát hold piemontskému cyklistovi pojmenováním našeho nového dresu, začali jsme shromažďovat informace, abychom vytvořili správný design. Pokud zadáte do Googlu Fausto Coppi, narazíte na dvě jména: Bianchi, značka jízdních kol, se kterou závodil po většinu své kariéry a Gino Bartali, další italský cyklista a Coppiho největší rival.

Procházejíce Coppiho kariérou jsme našli různé barvy dresu, které se pohybovaly od růžové, s kterou vyhrál 5 krát na Giro, po celeste barvu Bianchi kol, také modré barvy dresů týmu Bianchi nebo prestižní zelené barvy italského národního týmu. Vše zcela zřejmé, že? Přesně to jsme si mysleli. Ale potřebovali jsme se zamyslet, podívat se na věc s odstupem.

Pro mnoho lidí byl Fausto Coppi největším italským cyklistou všech dob. Ale pro polovinu Itálie ve 40. a 50. letech jím nebyl. Když ve věku 40 let zemřel na malárii, přišlo se s touto cyklistickou legendou rozloučit 50 000 lidí. Jeho smrt rozpoutala vášeň po celé zemi. Jedni ho milovali a druzí ho považovali za zrádce. Fausto Coppi byl ztělesněním vášně pro kola a cyklistiku. A mluvíme-li o vášni, první barva, která mi přijde na mysl, je červená. Avšak dres nemůže být úplně červený, byl by stejný jako dres hlavního týmu Vuelta a España. Museli jsme přidat další barvu, abychom je odlišili. Po vyzkoušení různých kombinací jsme se rozhodli pro kaštanovou: barvu, která sedí a podtrhuje červenou.

Jakmile jsme si byli jistí, jaké barvy chceme použít, začali jsme pracovat na různých návrzích, abychom si mohli vybrat ten nejlepší. Nebylo to snadné. Coppiho dres musel počkat, protože když naši designéři začnou přicházet s nápady, výběr jednoho je opravdu složitý, možná těžší než Coppiho výstup na Stelvio v roce 1953. Celých 24 km a 7,6% převýšení s nadmořskou výškou 2757 metrů. Tvrdé a úchvatné najednou.

0c6b344b0c91effbc020955e3c04c954

Po 48 tornanti (pokusech) jsme se dostali až na konec a vybrali jsme finální design cyklistického dresu M2 Coppi, o kterém je tento blogový příspěvek; na stránce nabídky produktů ho můžete vidět v celé své kráse. Prodyšný dres vyrobený z lehké tkaniny, která rychle odvádí vlhkost a zároveň perfektně sedí. Má tři zadní kapsy se zesílenými švy pro přepravu všeho, co potřebujete, plus pouzdro na zip, které uchová vaše nejdůležitější věci v bezpečí. Zesílené zakončení rukávů zaručuje pohodlné nošení a skvěle sedí. Pro lepší držení jsme přidali silikonový pás na spodní straně dresu. To vše v kombinaci s poloautomatickým zapínáním SBS a zipem proti tření Zip Guard dělá z tohoto modelu M2 Coppi dokonale univerzální dres pro každý den na kole.

Pokud máte rádi jízdní kola a cyklistiku, jsme si naprosto jisti, že si tento nový model zamilujete. Pokud ještě nejste vášnivý cyklista nebo jste o italském cyklistovi nikdy neslyšeli, zde najdete shrnutí jeho kariéry a úspěchů:

Svou první Giro d’Italia vyhrál v roce 1940. Bylo to poprvé, co se závodu zúčastnil a jel po boku svého oblíbeného Gina Bartaliho jako jeho rival. Vzhledem k událostem v závodě se Coppi ve svých 20ti letech stal nejmladším cyklistou, který vyhrál Giro.

Fausto Coppi byl skvělým časovkářem, a proto v roce 1942, uprostřed druhé světové války, překonal hodinový rekord na milánském Velodromu Vigorelli.

Fausto Coppi se vrátil k závodění v roce 1946. Už nejezdil s Bartaliho týmem Legnano, ale s Bianchi. Jejich první přímé střetnutí se konalo na mistrovství v Curychu (Züri Metzgete). Bartali vyhrál sprint a překvapil Coppiho. Tito dva Italové byli velmi dychtiví soutěžit – toho roku absolvovali na štěrkových silnicích a kolech s jedním pohonem (jednoduchá klika, 4 ozubená kola) závod průměrnou rychlostí 42,228 km / h; rekord, jehož překonání trvalo více než půl století (2004 Juan Antonio Flecha při 42,707 km / h).

O dva měsíce dříve Coppi a Bartali soutěžili společně v La Classicissima, ale ve skutečnosti se viděli jen na začátku, protože výkon Fausta v závodě z Milána do San Rema v roce 1946 byl skutečnou ukázkou jeho vynikajících schopností. Hned na začátku se Coppi dostal do vedení – nečekal ani na strmém výšlapu Poggio. “Ztratil rozum!”, pomysleli si v pelotonu, Bartali ho po celý závod ani neviděl. Do cíle zbývalo 147 km a na Piemontese se zbavil svého posledního společníka, do cíle dorazil se 14 minutovým náskokem před druhým jezdcem a s 18 minutovým nad Bartalim. V tu chvíli se z rádia ozývalo: „Pořadí příjezdu: první Fausto Coppi … a čekáme, až dorazí ostatní, pusťme si nějakou hudbu k tanci“.

Giro v roce 46 vypadalo slibně a také bylo. Coppi byl velkým favoritem, ale Bartali využil chvíle slabosti svého velkého rivala a nechal ho 4 minuty pozadu. Coppi zkrátil mezeru v Dolomitech, ale 47 sekund přineslo vítězství Ginovi, „The Flying Monk“.

V roce 1947 byl Fausto opět za Ginem, ale Coppiho útok na Pordoi rozdrtil toskánského jezdce a Coppi se dostal do vedení . „The Heron“ (l’Airone) vyhrál svůj druhý Giro, stejně jako italský šampionát a Giro di Lombardia.

V roce 48 opět triumfoval v Lombardii a zopakoval vítězství v Miláně-San Remu. Odstoupil z Gira po kontroverzní situaci na Pordoi s tifosi (příznivci týmu) a vítězem Fiorenzem Magnim.

Rok 1949 byl Coppiho velkým rokem. Po jedné z nejlegendárnějších etap v historii rozdrtil svou nemesis na Giru. 254 km mezi Cuneo a Pinerolo, téměř 5 000 metrů převýšení s 5 alpskými obřími výšlapy: Madeleine, Vars, Izoard, Montgenèvre a Sestriere. Coppi unikl ze skupiny při prvním průchodu a sám vystoupal 192 km. Komentátoři v rádiu řekli: „Un uomo solo è al comando; la sua maglia è bianco-celeste; il suo nome è Fausto Coppi“.

Vyhrál třetí Giro a Tour de France a stal se prvním cyklistou, který dosáhl tohoto dvojitého vítězství. Vítězství, které by bylo nemožné bez Bartaliho pomoci a také smůly. Do roku 1961 byly cyklistické týmy národní a až později, ve Francii, se dva soupeři z Itálie stali jezdci stejného týmu. Rok zakončil Fausto svým třetím vítězstvím v Miláně-San Remu a čtvrtým vítězstvím v řadě v Giro di Lombardia.

V roce 1950 vyhrál „pouze“ Paříž-Roubaix a La Flèche Wallonne. V Giro spadl a musel odstoupit ze závodu. V roce 1951 si zlomil klíční kost na trase Miláno-Turín a nedostal se na Giro v nejlepší formě, skončil čtvrtý. Krátce poté jeho bratr zemřel na Giro del Piemonte a přestože Coppi soutěžil na Tour, nebyl ani mentálně, ani fyzicky v kondici. Skončil 10., 46 minut za švýcarským jezdcem Hugem Kobletem. V roce 1952 Fausto Coppi čelil Hugovi Kobletovi, jeho věčnému rivalovi Bartalimu a Fiorenzovi Magnimu, vítězi z roku 1951.

V roce 1952 Corsa Rosa dominoval campionissimo celému závodu. Tour de France nebyl jiný: Coppiho druhé dvojité vítězství, závod kde vznikla ikonická fotografie Coppiho a Bartaliho, které spojila cyklistická láhev, s belgickým Stanem Ockersem jako muškou poletující kolem.

coppi bartali borraccia stan Ockers 1

Belgičan se umístil na třetím místě v mistrovství světa, které po mnoha pokusech a neúspěších nakonec vyhrál Fausto Coppi v Luganu v roce 1953. Ten rok vyhrál svůj pátý a poslední Giro poté, co znovu zdolal Dolomity a ujal se vedení v předposlední etapě , která zahrnovala první výstup na výše zmíněný Stelvio. Toto byl možná poslední velký počin známého „The Heron“ (l’Airone), který se od toho roku více zajímal o společenské dění než o cyklistiku. Coppiho vášeň pro cyklistiku a zájem, který vzbudil, jsme chtěli zachytit v našem novém modelu cyklistického dresu: Siroko M2 Coppi.