Cover 192 1

Gravelové kolo: Je pro vás vhodné?

Gravelová kola stojí na pomezí mezi silničním a horským kolem, byť se o něco víc podobají těm silničním. V posledních letech jsou velice populární a jejich prodej nepřetržitě roste, což umocňuje i skvělý marketing a fakt, že tato kola nabízí zajímavou alternativu a odpovědi nejen pro začínající, ale i profesionální cyklisty. Kotoučové brzdy, pohodlná geometrie, moderní systémy převodů, široká nabídka plášťů, pohlcování nárazů nebo například odpružení… To vše je výsledkem technologického vývoje podpořeného trhem, na němž mohou značky prodávat a růst.

image

Gravel však není pro každého. Gravelové kolo není nějakým ultimátním řešením, které by vyhovovalo potřebám všech jezdců. A s ohledem na to jsme si pro vás připravili tři důvody, proč by právě pro vás mohlo být gravelové kolo vhodné. Tady jsou:

Všestrannost

Představte si, že gravelové kolo je něco jako švýcarský nůž: zvládne naprosto vše, co od něj očekáváte, ale v ničem nijak zvlášť nevyniká. Jeho kouzlo tkví v univerzálnosti. Na asfaltu pojede gravelové kolo rychleji než horské, ale pomaleji než silniční. Při sjezdu v terénu může být v závislosti na technické náročnosti rychlejší, nebo naopak pomalejší než horské. Na rovných silnicích a stezkách je jízda na gravelu rychlejší a zábavnější než na horském kole, ne však nutně pohodlnější.

image 1

Chcete-li se lépe přizpůsobit konkrétnímu terénu, pohrajte si trochu s jeho koly. Například použitím silničních plášťů můžete z gravelového kola udělat kolo časovkářské. Pokud se naopak chcete vydat do náročnějšího terénu, sáhněte po kolech 650b, která vám umožní používat širší pláště pro lepší pohlcování nárazů, pohodlí i přilnavost na techničtějších tratích. Přesto ale nečekejte zázraky. I když totiž využijete univerzálnost gravelu na maximum, nikdy z něj neuděláte stoprocentní silniční ani horské kolo.

Nedostatek úložného prostoru

Pokud žijete v malém bytě či domě, kde bojujete s nedostatkem úložného prostoru, pak asi není lepší volba než gravelové kolo, které vám umožní jezdit po městě, silnicích i stezkách, a které dokonce můžete využít i pro cykloturistiku a cestování. A jak už jsme zmiňovali výše, stačí trochu upravit kola a možností máte rázem ještě víc.

Smíšené terény ve vaší oblasti

image 2

Pokud byste například žili ve Španělsku, tak třeba zrovna v okolí Tierra de Campos jsou dlouhé, rovné silnice bez výraznějších stoupání. Pro většina cyklistů dost nuda, nicméně v oblasti je i celá řada možností pro jízdu mimo silnice. Ať už se bavíme o lesních či polních cestách nebo trailech a stezkách, které křižují greenways stezky a cyklostezky, jako například Canal de Castilla. Do této oblasti by bylo gravelové kolo naprosto ideální, i když je pravda, že ani silniční kolo s plášti o šířce 30–32” by si na většině cest nevedlo špatně. Koneckonců, první gravelové mistrovství světa vyhrálo právě silniční kolo se zmíněnými rozměry plášťů.

Důvody, proč gravel nekupovat

image

Jak už jsme předeslali na začátku článku, gravelové kolo není pro každého. V určitém terénu má totiž oproti horským a silničním kolům jisté limity a nevýhody. Pojďme se tedy podívat, co by vás mohlo od koupě gravelového kola odradit:

  • Na zpevněném povrchu je pomalejší než silniční kolo, na technických tratích v terénu zase pomalejší než kolo horské. Zmínili jsme sice, že může být rychlejší než horské kolo, avšak to platí jen v určitém typu terénu.
  • Ve srovnání s MTB jsou gravelová kola méně efektivní a bezpečná ve výrazných stoupáních a sjezdech, zejména pokud jezdec postrádá správnou techniku a zkušenosti.
  • Pokud s cyklistikou začínáte a rádi byste jezdili v terénu, narazíte s gravelem na celou řadu omezení.
  • Není tak pohodlné, jako MTB s předním odpružením, o krosovém kole ani nemluvě.
  • Horské kolo může s určitými úpravami fungovat na silnicích stejně dobře jako kolo gravelové. Časovkářské a vytrvalostní kolo by také mohlo stačit.
  • Gravelová kola vyžadují větší údržbu a opotřebovávají se rychleji než kola silniční. Jízda v terénu je pro gravel horší než jízda po zpevněných cestách, nicméně i na nich dochází k opotřebení plášťů. 

Vyplatí se kupovat gravelové kolo?

Jak už to tak bývá, záleží na konkrétním jezdci a situaci. Pojďme se podívat na klíčové faktory, které je při rozhodování třeba vzít v úvahu:

Druh terénu ve vaší oblasti

Pokud žijete v místě, které je podobné zmíněnému Tierra de Campos, pak je gravel určitě skvělou volbou. Nejsou-li však ve vaší oblasti terénní cesty, případně jsou-li dost technické náročné, pak raději zvolte silniční nebo horské kolo (dle druhu terénu).

image 2

Vlastníte už nějaké kolo?

Pokud už vlastníte horské kolo s koly o velikosti 29” a předním odpružením, možná vám postačí pořídit si nový pár kol s užšími plášti, čímž se přiblížíte gravelovému kolu s rovnými řídítky. Nebude sice tak aerodynamické, ale bude skvěle pohlcovat nárazy. Gravelovému kolu se podobají dokonce i stará horská kola bez předního odpružení a s 26” koly s úzkými plášti. Někteří lidé jsou dokonce přesvědčeni, že gravelová kola jsou v podstatě horská kola z 90. let. 

Pokud jste vlastníkem silničního kola s ráfkovými brzdami, určitě si zkontrolujte, jak široké pláště můžete použít. Mohly by se vám tam vejít i 30–32”, avšak tahle kombinace nebývá moc běžná. Mnohem lepší vyhlídky budete mít u moderních kol s kotoučovými brzdami, kam se vejdou pláště o velikosti 32–34”, nebo i víc. S těmito úpravami se vám otevře více možností pro jízdu v terénu s menší technickou náročností.

image 1

Pokud ještě nemáte kolo a hledáte takové, které vám umožní jezdit po silnicích i v terénu s menší technickou náročností, pak by pro vás gravel mohl být vhodnou, nikoliv však jedinou volbou. Současné modely vytrvalostních a časovkářských silničních kol, které disponují kotoučovými brzdami, širokým klenutím a pohodlnou geometrií, by vám rovněž mohly vyhovovat. Jako příklad uveďme například Domane od Treku nebo Endurance od Canyonu.

Jízda sólo, nebo ve skupině

Pokud jezdíte sami, pak rozhodněte sáhněte po kolu, které nejlépe odpovídá vašim představám a potřebám. Jezdíte-li však ve skupině, která je zaměřená na silniční, nebo naopak horskou cyklistiku, tak byste s gravelovým kolem mohli mít problémy udržet krok.

SHRNUTÍ

Asi můžeme říct, že gravelové modely představují dokonalou náhradu za silniční či horská kola pouze v určitých, omezených případech. Koukněte po okolí: Kolik je u vás silnic, stezek a tratí, kde se dá jezdit na gravelu?

image 3

Pokud nevíte nebo si nejste jistí, pak o tom ani neuvažujte: lepší bude silniční kolo.

Pokud jste si ale jistí, že máte v okolí hodně nenáročných cest mimo silnice, tak klidně po gravelu sáhněte. Vezměte ale v úvahu i moderní časovkářské kolo, zejména plánujete-li jezdit jak po silnici, tak v terénu.

Jste-li začátečník a pořád ještě máte problém se stoupáním a sjezdem v terénu, tak zbystřete. Celoodpružené nebo hardtailové horské kolo s menším zdvihem (100-110 mm) bude nejen pohodlnější, ale i bezpečnější a efektivnější.

Pokud je terén ve vašem okolí hodně technicky náročný a nerovný, tak zapomeňte na gravel a sáhněte raději po horském kole. Klidně to může být hardtailové kolo, i když celoodpružené se zdvihem 120 mm by bylo nejlepší. Stoupání, ale především sjezd pak pro vás bude mnohem příjemnější.

V neposlední řadě vezměte v úvahu i svůj doprovod. Ono totiž docela záleží i na tom, jestli jezdíte sami, nebo ve skupině. Při sólo jízdě si určujete tempo sami, tak jak potřebujete. V silniční nebo horské cyklistické skupině vám však gravelové kolo bude spíše přítěží.

Mějte na paměti, že pokud si pořídíte gravelové kolo a budete jezdit ve skupině nebo v terénu, na který vy ani kolo nejste připraveni, tak vás nečeká nic než nepříjemný zážitek, a to nejen po fyzické, ale i psychické stránce. A co se stane, když vás nebude jízda bavit? Vaše gravelové kolo s největší pravděpodobností prodáte, nebo, a to je ještě mnohem horší, zůstane trčet někde v koutě. Kolo sice není pro cyklistiku jediná důležitá věc, ale značně ovlivňuje naše vnímání tohoto sportu a to, zda si ho užíváme, nebo při něm trpíme.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články