cover ad1fae26 3d98 4138 8de4 e8aa59da9ff5

Jak Si Vybrat Správný Cyklistický Dres

Připravili jsme pro Vás stručného průvodce s tipy a radami, které Vám pomohou najít ten správný cyklistický dres.

Druhy dresů

Primárně rozlišujeme dva:

Krátký rukáv. Nezbytný v letních měsících a v mírných klimatických podmínkách. Nicméně každé léto není stejné a záleží hlavně na počasí, zda dres doplníte například o spodní tílko s tkaninou mesh.

Dlouhý rukáv. Určený pro jarní a podzimní vyjížďky obvykle bývá doplněn o jednu termickou spodní vrstvu. Může to být spodní prádlo mesh při teplejším počasí nebo spodní prádlo s vlnou merino při nižších teplotách.

Tkanina

Syntetická vlákna jako: polyester, spandex, nylon a lycra. Jedná se o prodyšné a pružné materiály, ovšem každý v jiné škále. Na směsi a složení konkrétního dresu záleží do jaké míry bude pružný, lehký, prodyšný a také drahý.

Přírodní tkanina, jako je merino vlna. Jedná se o rychleschnoucí materiál extrémně odolný vůči chladu, který se používá především k výrobě spodního prádla. Uchová vaše tělo v teple a suchu, i když se potíte. Používá se také při výrobě cyklistických dresů 100% merino nebo jako směs vlny a syntetických vláken k dosáhnutí lepší přilnavosti a větší pružnosti.

Většina cyklistých dresů obsahuje tkaniny, které zaručují ochranu před sluncem, ale používání ochranného faktoru na částech těla přímo vystavených ultrafialovému záření je při jízdě na kole nutností.

Chystáte-li se koupit si svůj první dres, berte prosím v potaz možné alergie nebo přecitlivělost pokožky na určitý druh materiálu.

Velikost a střih

Věnujte několik minut přeměření stanovených částí těla, podívejte se do tabulek velikostí výrobce a vyberte si svojí velikost, protože každá značka čísluje jinak a každá postava je jedinečná.

Přilnavost dresu je vždy určena výrobcem a, v závislosti na střihu a pružnosti materiálu, bude více či méně přilnavý. Obecně platí, že dresy nižší a střední třídy jsou méně přilnavé, než dresy vyšší střední a nejvyšší třídy.

Již jsme se zmínili, že každé tělo je jedinečné a to samé platí o cyklistech. Jsou cyklisté příležitostní, kteří raději nosí upnutější dres a pak máme opravdové nadšence, kteří upřednostňují volnější oblečení. Nejdůležitější je cítit se pohodlně a mít dres přizpůsobený vašemu tělu tak, aby Vám umožnil maximální volnost při jakémkoliv pohybu.

Nezapomeňte, že dres je navržen tak, aby se přizpůsobil poloze jízdy ve stoje a je naprosto v pořádku, je-li v zadu trošičku delší než vpředu a lehce táhne v oblasti ramen.

Konečné úpravy a detaily

Právě v detailech se pozná rozdíl mezi dresem nižší a vyšší kvality. Čím lepší konečná úprava, tím lepší dres. Základní prvky jsou tyto:

  1. Dvě až tři kapsy v zadní části na gely, tyčinky, mobil, náhradní díly/nářadí
  2. Kvalitní zip, který se hladce rozepne a nezachytává se v látce
  3. Hladké švy a důkladné zakončení, aby nedocházelo ke tření, či snadnému roztržení
  4. Protiskluzové prvky, aby se dres nehýbal

U dresů vyšší třídy, tedy i o něco dražších, najdete následující vylepšení:

  1. Laserový střih na rukávech, který umožní perfektní přilnutí k pažím
  2. Mikroperforovanou tkaninu nebo síťovinu v podpažní, boční a zadní části, která zajišťuje lepší větrání
  3. Zip na zadních kapsách k bezpečnějšímu uskladnění klíčů, dokladů, peněz…
  4. Vnitřní pásy, které lépe přilnou k pasu

Design a barvy

Dres je oděv par excellence v cyklistice. Celé legendy jsou navždy spojené s dresy, týmy, modely a barvami. Vybrat si dres podle jeho designu, a být tak spokojený s koupí, je stejně důležité jako všechny ostatní body, protože i když dres tělo chrání a padne jako ulitý, jestli se Vám nebude líbit, přestanete ho nosit a skončí někde dole v šuplíku.

Každý máme svůj osobitý vkus, ale při výběru barev nesmíte zapomenout hlavně na bezpečnost. Při jízdě na kole jsou barvy a design důležité, nejen abyste se cítili pohodlně, ale abyste byli dostatečně viditelné pro ostatní účastníky provozu.

Zářivé barvy a výrazný design jasně prokazují svou efektivitu, ale je třeba myslet také na reflexní prvky. Záleží jen na Vás zda si vyberete dres v zářivých nebo tmavých barvách, ale vždy musíte myslet na reflexní prvky poskytující tu nejvyšší možnou viditelnost.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články