interior mujer f5404420 ea48 4def a7a1 82917aa9e91d

Jak správně vybrat cyklistické funkční spodní prádlo pro ženy?

Existuje mnoho unisex cyklistických oděvů, ale mezi muži a ženami je také mnoho fyzických rozdílů. Proto cyklistky, které hledají nejlepší cyklistické funkční spodní prádlo, jenž se dokonale přizpůsobí tvaru ženského těla, potřebují výrobek určený speciálně pro ně. Technické funkční spodní prádlo je navrženo tak, aby pomáhalo regulovat tělesnou teplotu díky optimální prodyšnosti, a je vyrobeno z tkanin, které odvádějí pot a vlhkost, aby udržely naši pokožku v suchu.

Již v prvním odstavci jsou zmíněny dva ze čtyř klíčových faktorů při výběru spodního prádla:

 • Střih
 • Tkanina
 • Typ rukávu
 • Klíčové detaily a povrchová úprava 

Střih

Funkční spodní prádlo pro ženy má specifický tvar přizpůsobený dámským křivkám. Pokud nemáte velký hrudník a jste velmi štíhlá, unisexové spodní prádlo může být O.K., ale bez ohledu na velikost prsou a boků bude dámské spodní prádlo vždy nabízet větší pohodlí a volnost. 

Zásadní je správná velikost. Dámská velikost je menší než velikost unisex. Pokud se pohybujete mezi dvěma velikostmi, vyberte si tu menší, protože látka je velmi pružná. Snadno se natáhne, aby se přizpůsobila vašemu tělu. 

amazonas base layer women lifestyle estudio 02

Přiléhavý střih a správná velikost jsou klíčové nejen pro to, aby spodní prádlo plnilo svou funkci. Jsou také nezbytné k tomu, aby se oděv nemačkal nebo nehrnul pod kraťasy, cyklistickým dresem nebo bundou. Je to nepohodlné, může to způsobovat oděrky a jednoduše to nevypadá dobře.

Tkaniny

Mezi dámskými a pánskými modely není žádný rozdíl v tkaninách. O třech hlavních možnostech jsme hovořili v našem průvodci cyklistickým funkčním spodním prádlem:

 • Syntetická vlákna s antibakteriální a protizápachovou úpravou nebo bez ní. Poměrně rychle vysychají.
 • Merino vlna. Přírodní tkanina s antibakteriálními vlastnostmi. Déle schne.
 • Směs merino vlny a syntetických vláken. Je obzvláště dobře padnoucí, lehká a rychleschnoucí.

V kolekci cyklistického spodního prádla pro ženy od společnosti Siroko jsou modely využívající první dva typy: 100% merino vlna a syntetická vlákna (polyester a elastan).

Využijme této příležitosti a odpovězme na palčivou otázku, která jistě přinese úlevu mnoha ženám a mužům:

Svědí spodní prádlo z merino vlny?

Ne, i když je ze 100% merino vlny, nedráždí ani nesvědí vaši pokožku. Důvodem je to, že na rozdíl od jiných vlněných vláken je merino vlna velmi jemná a tenká. Průměrné vlákno merino vlny má v průměru 16,5 až 24 mikronů (v závislosti na genetice ovcí, stravě, klimatu atd.), zatímco běžná ovčí vlna může být dvakrát tak silná a lidský vlas má kolem 30 mikronů.

Protože jsou merino vlákna tak jemná a tenká, jsou také velmi pružná a jemně se přizpůsobují naší pokožce, takže nikdy nesvědí, naopak jsou měkká a velmi příjemná na dotek. 

Typ rukávu 

Horní část těla a paže mužů jsou jiné než u žen, takže velikosti rukávů u dámského spodního prádla jsou logicky menší.

Podle délky rukávů existují také tři typy funkčního spodního prádla:

 • Dlouhý rukáv
 • Krátký rukáv
 • Bez rukávů

Nejběžnější kombinace látky a typu rukávu jsou následující čtyři modely:

 • Spodní prádlo bez rukávů ze syntetické síťoviny.
 • Spodní prádlo s krátkým rukávem ze syntetické síťoviny.
 • Spodní prádlo s krátkým rukávem z merino vlny nebo směsi merino vlny a syntetického vlákna.
 • Spodní prádlo s dlouhými rukávy z merino vlny nebo merino vlny + směsi syntetických vláken.

Typ jedna, tři a čtyři z výše uvedeného seznamu jsou k dispozici v dámských (a pánských) kolekcích cyklistického funkčního spodního prádla od společnosti Siroko.

Klíčové detaily a povrchová úprava

Tyto dodatečné funkce mají opravdu velký význam. Začněme švy: mělo by jich být co nejméně, musí být ploché, vnější a umístěné v místech, kde nezpůsobují nepohodlí nebo oděrky.

Nízký kulatý výstřih je optimální pro letní funkční spodní prádlo, aby nevyčnívalo z cyklistického dresu. U základních vrstev z merino vlny je výstřih o něco vyšší; sahá mírně nad klíční kost, aby vám poskytl dodatečnou ochranu.

Bez ohledu na délku rukávů se ujistěte, že vaše spodní prádlo má šikmý šev od podpaží ke klíční kosti, tzv. raglánový rukáv. Zaručuje velkou lehkost pohybu a lépe se přizpůsobí poloze paží na kole.

Když už víte, jak vybrat správné dámské funkční spodní prádlo, podívejte se na našeho průvodce cyklistickým spodním prádlem; dozvíte se, kdy používat jednotlivé modely a jak kombinovat spodní prádlo s dresy s krátkým nebo dlouhým rukávem, cyklistickými vestami nebo zimními bundami v závislosti na ročním období, počasí a na tom, jak jste citliví na teploty. 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články