Cover 162

Jak vybrat mazivo na řetěz kola

Čistý a správně namazaný řetěz chrání hnací ústrojí před opotřebením, což zaručuje efektivnější chod kola a úsporu času i peněz, ale zároveň tak můžete vcelku bez námahy zvýšit svou rychlost. Problém ovšem je, že mnoho cyklistů se o údržbu řetězu příliš nezajímá. 

V tomto článku si rozebereme druhou fázi údržby řetězu, a sice mazání. Než se do toho ale pustíme, ujistěte se, že jste řetěz důkladně vyčistili. U špinavého řetězu hrozí, že na mazivu bude ulpívat bláto, načež se vytvoří jakási abrazivní pasta, která by mohla poškodit samotný řetěz i další součásti hnacího ústrojí.


Na trhu jsou k dostání maziva nejrůznějších druhů, přičemž výběr toho správného je opravdu zásadní, což může být poněkud frustrující. Abychom vám to trochu usnadnili, podíváme se společně na jednotlivé kategorie maziv, z nichž vybereme ty nejlepší.

Druhy maziv

Suchá maziva

Tento typ maziva se používá v suchých klimatických podmínkách. Je velice lehký a tvoří jej kombinace olejů s kapalinou či rozpouštědlem, díky čemuž kompletně pokryje boční strany řetězu, nýty i jednotlivé válečky. S tímto mazivem zůstane váš řetěz relativně čistý a bude bez problémů fungovat. Přesto je potřeba mít na paměti, že po bouřce nebo mytí kola budete muset řetěz znovu vyčistit a opětovně nanést mazivo.

image 1

Z této kategorie vám doporučujeme: Smoove Chain Lube

Mokrá maziva

Mokrá maziva se používají ve vlhkých klimatických podmínkách. Složením se podobají hustému oleji či mírně tužším mazivům. Fungují dlouhodobě a vydrží i pořádný slejvák, nicméně hodně se na ně lepí špína. Při nanášení mokrých maziv, ale i při jízdě a běžné manipulaci s kolem buďte obezřetní, neboť samy o sobě hodně špiní.

image 2

Doporučujeme: Muc-off Bio Wet Lube

Vosková maziva

Vosková maziva jsou stále oblíbenější, a to především díky své univerzálnosti, neboť se dají použít jak ve vlhkých, tak suchých klimatických podmínkách. Jsou složeny z částic refinovaného vosku, které emulgují v přenosové kapalině. Tato kapalina pomáhá voskovým částicím dostat se do každého záhybu, načež se vypaří a zůstane jen vosk. Tento vosk celý řetěz rovnoměrně pokryje a ochrání jej; zároveň snižuje riziko ulpívání nečistot. 

Aby vosková maziva fungovala tak, jak mají, je potřeba odstranit veškeré zbytky starého maziva a důkladně řetěz vyčistit a vysušit.

image 4

Doporučujeme: Squirt Chain Lube

Mazání řetězu ponořením do maziva

K tomuto způsobu mazání je zapotřebí rafinovaný vosk. Nechte jej rozpustit v hrnci a poté do něj ponořte řetěz tak, aby se všechny záhyby a škvíry naplnily voskem. Až bude celý řetěz pokryt vrstvou vosku, vyjměte ho ven a nechte oschnout. Jakmile oschne, veškeré pohyblivé části budou pokryty vrstvou vosku a nebude se na ně lepit špína. Až řetěz nasadíte zpět na kolo a vyrazíte na projížďku, tak mějte na paměti, že ze začátku může působit poněkud ztuhle, avšak během několika minut vosk začne snižovat tření a řetěz povolí. Od té chvíle bude řetěz mnohem výkonnější než dříve.


Tato metoda je poměrně nákladná, a vzhledem k tomu, že vyžaduje dokonale vycíděný řetěz, tak možná budete potřebovat ultrazvukovou čističku nebo nějaké hloubkové čištění a odmaštění. Po namazání řetězu pak stačí obyčejná voda na umytí hnacího ústrojí i samotného řetězu. Za použití této metody budete mít od mazání řetězu na nějakých 800-100 km pokoj. 

image 5

Doporučujeme: Silca Secret Chain Blend

Keramická maziva

Nová generace keramických maziv s mikročásticemi z různých materiálů by měla snižovat míru tření a opotřebení, avšak bývá poměrně drahá. 

Výzkum ohledně tření a životnosti těchto maziv vypadá až příliš dobře, aby to byla pravda, navíc testování přineslo rozporuplné výsledky. Vzhledem k ceně nedoporučujeme každodenní používání tohoto typu maziva, nicméně chcete-li zlepšit výkonnost a ušetřit energii snížením míry tření, pak je to dobrá volba.

image 3

Doporučujeme: absoluteBlack GraphenLube

Jaký druh maziva použít?

Výběr vhodného maziva závisí na různých faktorech, jako například typu kola, stylu jízdy, počasí, terénu i množství času, který chcete strávit údržbou.


Pakliže běžně jezdíte v blátivém a vlhkém terénu, budete potřebovat silnější mazivo, které je zároveň voděodolné. Na suchý terén bohatě postačí lehčí mazivo. Zatímco vosková a keramická maziva zajišťují čistší řetěz a celkově jsou odolnější, bývají také o něco dražší a vyžadují předchozí přípravu. Na druhou stranu se snáz aplikují a celkový výsledek je srovnatelný s ostatními procesy, například s ponořením řetězu do vosku. Mazání řetězu ponořením do vosku však není pro cyklisty s napjatým rozpočtem a nedostatkem času.

Osobně bychom vám doporučili relativně levné mazivo na bázi vosku, jako například Squirt, které je vhodné pro všechny typy cyklistů.

Jak mazivo používat?


Na každý váleček řetězu aplikujte malou kapku, nikdy však na kazetu nebo klikovou sadu. Po nanesení maziva pohybujte hnacím ústrojím směrem dozadu, aby se mazivo dostalo do všech válečků. Nechte jej zhruba 10-15 minut působit, dokud se tekutina nevypaří a zbytek poté utřete hadříkem. Nedostatek maziva je sice velký problém, protože se nedostane do všech válečků a článků, nicméně přemíra maziva je ještě horší, neboť působí jako magnet na špínu.

Vyplatí se používat drahá maziva?

It depends, but the rule of thumb is: the further up in the performance scale, the faster the price is going to rise in comparison to the benefits you’ll get. Samozřejmě nelze generalizovat, ale obecně platí, že čím lepší vlastnosti maziva, tím rychleji poroste cena vzhůru ve srovnání s výhodami, kterých se vám dostane. 

Špičková maziva sice snižují tření lépe než běžné typy maziv, ale mějte na paměti, že ta levnější ho také dost snižují, takže celkový rozdíl ve výkonnosti bude tak 1-2 %. Pro většinu cyklistů se tedy ta nejdražší nevyplatí.

Prvotřídní maziva, jako například Silca, absoluteBLACK a CeramicSpeed vynikají zlepšením výkonnosti a plynulejším šlapáním. Pokud je hnací ústrojí při jízdě tiché, může se nám zdát, že jedeme rychleji, avšak to je nejspíše jen v naší hlavě. Nicméně je pravdou, že nějaký ten zvuk znamená, že dochází ke tření, přičemž čím větší to tření je, tím horší bude výkonnost. Nezapomínejte, že tato drahá prémiová maziva sice přinášejí řadu výhod, ale zároveň vyžadují komplexnější údržbu a větší pozornost.

Obecně lze říct, že výběr vhodného maziva a jeho správné používání hraje velkou roli. Každý druh maziva má určité výhody, ale ať už použijete jakýkoliv, mějte na paměti, že výkonnost a životnost řetězu značně snižuje především špína. Proto je důležité důkladné čištění a správná technika mazání řetězu, jen tak totiž zajistíte optimální jízdní vlastnosti a dopřejete si poklidnou jízdu.

Komentáře ( 3 ) na téma “Jak vybrat mazivo na řetěz kola”

  1. Avatar

    uz pred dlouhou dobou (70.leta) jsem v cistem benzinu ( lakarsky ) rozpoustel vazelinu ( do vodnich pump motoru ) a tim ridkym roztokem napoustel vymyty retez a hned otiral hadrou aby nebyla prach chytajici vrstva . Stacilo delat 2x rocne.

  2. Avatar

    “Tato metoda je poměrně nákladná, a vzhledem k tomu, že vyžaduje dokonale vycíděný řetěz, tak možná budete potřebovat ultrazvukovou čističku nebo nějaké hloubkové čištění a odmaštění.”
    Ale houbeles… Naopak je to metoda nejlevnější, pomineme-li “pracnost” . A určitě nevyžaduje dokonale vycíděný řetěz (jakkoliv čím čistší, tím lepší).
    Používám už celá léta na všech svých kolech (silnička, gravel, DH, AM, Enduro) směs parafínu s voskem. Předtím čistím standardně naftou. Občas zkusím nějaký ten “zázrak”, ale tomuhle se doposud nic nevyrovnalo.

    1. Siroko

      Děkujeme za váš komentář. Velmi zajímavá vaše metoda a produkty, které používáte.

      Ze všech metod mazání řetězu je voskování rozhodně ta, která zřejmě dá nejvíce práce, ale jak říkáte, nakonec je to jednorázová práce, která vydrží mnoho kilometrů a řetěz i hnací ústrojí se mnohem méně špiní. Naproti tomu ostatní metody vyžadují neustálé čištění a mazání.

      Co se týče způsobu čištění, technologie se neustále vyvíjí. Společnost Silca právě představila čisticí prostředek, který tento proces zjednodušuje.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články