cover 126

Průvodce pro cyklistky: jak se vypořádat s bolestí způsobenou sedlem

Pokud se zeptáme náhodného cyklisty na nejčastější zdroj bolesti, s největší pravděpodobností zmíní sedlo. Pro muže může být sezení v sedle dosti bolestivé a nepříjemné, avšak ženy to mají ještě horší, neboť sedí celou svou vahou na svých genitáliích. To může vést ke stejným nepříjemnostem jako u mužů, ale rovněž může docházet i k dalším problémům. Zajímá-li vás, jak zastavit a předcházet bolesti a dalším neduhům spojeným se sedlem, pak tu pro vás máme kompletního průvodce, který zahrnuje nejen příčiny, ale i řešení a užitečné tipy.

image 23

Jednotlivé problémy a bolesti rozdělíme do čtyř kategorií, od nejběžnějších až po ty méně časté:

 1. Necitlivost, otlačeniny, folikulitida a furunkly
 2. Vaginitida
 3. Zánět močových cest
 4. Hypertrofie genitálu

Necitlivost, otlačeniny, folikulitida a furunkly

Necitlivost

64 % závodních cyklistek, které se zúčastnily této studie, se setkalo s necitlivostí v oblasti genitálií. Žádné další studie na vyšší úrovni, které by braly v potaz všechny typy cyklistek, bohužel nejsou k dispozici, nicméně dá se očekávat, že by výsledky nebyly o moc rozdílné. Co se týče možné sexuální dysfunkce či problémů s močovým ústrojím, není necitlivost nikterak nebezpečná, nicméně i tento problém je potřeba řešit, protože naznačuje, že je něco v nepořádku

Nejčastějšími příčinami bývají špatná pozice nebo nevhodné sedlo, může to však být obojí.

image 24

Řešením je biomechanická analýza, díky níž si budete moct přizpůsobit kolo své kondici, flexibilitě a konkrétním okolnostem. Navíc je dobré vyzkoušet různá sedla, dokud nenarazíte na takové, které vám bude plně vyhovovat. Rozhodně byste neměly opomíjet ani jeden z těchto bodů, protože špatně nastavené sedlo je stejně škodlivé jako správně nastavené nevhodné sedlo. 

Otlačeniny

Otlačeniny v rozkroku a na vnitřní straně stehen jsou rovněž častým předmětem stížností. Nejde o nijak závažný problém (pokud nedojde přímo k odřeninám), ale rozhodně mohou být dost nepříjemné. Pokud je vaše kůže v postižené oblasti bolestivá a krvácí, důkladně dodržujte osobní hygienu a vyperte cyklistické kraťasy dle návodu, abyste se vyhnuly případným infekcím. 

image 25

Příčiny mohou být různé: špatné sedlo, nesprávná pozice těla, příliš velké/malé cyklistické kraťasy, špatný stav či nesprávný typ vložky šortek, nošení spodního prádla pod cyklistickými kraťasami, suchá kůže, nadměrné pocení, depilace… nebo prostě jen to, že jste strávila v sedle 10 hodin, protože všechno má své limity. 

Řešení

 • Přizpůsobte kolo svému tělu a vyměňte sedlo. 
 • Kupte si cyklistické kraťasy ve správné velikosti a s vhodnou vložkou; nenoste pod nimi spodní prádlo.
 • Dodržujte řádnou osobní hygienu a pravidelně perte své cyklistické kraťasy.
 • Udržujte svou pokožku před i po jízdě hydratovanou. 
 • Používejte ochranný krém na vložku, abyste předešla otlačeninám během šlapání do pedálů (dají se sehnat přímo krémy pro ženy, které neobsahují nic, co by dráždilo dámské genitálie). Rovněž existují krémy proti otlačeninám na vnitřní straně stehen.
 • Dávejte si pozor na odstraňování chloupků. Ne, že byste se mu musela úplně vyhýbat, koneckonců toto rozhodnutí je pouze na vás, ale mějte na paměti, že pubické ochlupení slouží jako ochranná bariéra; pokud ho odstraníte, budou odhalené měkké tkáně náchylnější k tření a podráždění.

Folikulitida a furunkly

Zánět a infekce jednoho či více vlasových váčků vás může sesadit ze sedla na celou sezónu.

image 26

Folikulitida a furunkly mohou být způsobeny

 • Dorůstajícím chlupem po vytržení či oholení
 • Nadměrným pocením
 • Nedostatečnou hygienou
 • Nadměrným třením

Nejlepším způsobem, jak těmto problémům předejít, je aplikovat řešení, která jsme zmínili v předchozí sekci.

Pokud se folikulitida či furunkl přece jen objeví, budete si muset zajít k doktorovi pro antibiotika a odložit kolo stranou, dokud se postižené místo nezahojí. Tyto problémy bývají tak otravné a bolestivé, že prakticky znemožňují sezení v sedle.

Vaginitida

Tento problém je mezi ženami hojně rozšířený, ať jezdí na kole nebo ne. U cyklistek je nejběžnější kvasinková vaginální infekce, neboť vlhkost a teplo vložky vytváří živnou půdu pro bakterie a kvasinky. Mezi příznaky patří: abnormální vaginální výtok, změna pachu, svědění a pálení, jakož i bolest během močení či pohlavního styku.

Chcete-li tomuto problému předejít, musíte zabránit růstu bakterií a kvasinek.

 • Po jízdě si co nejdříve sundejte cyklistické kraťasy, rychle se osprchujte a důkladně osušte celou oblast genitálií. Pokud se nemůžete osprchovat, použijte alespoň dámské intimní ubrousky, ale mějte na paměti, že jde pouze o nouzové řešení, neboť i tyto ubrousky mohou takto citlivou oblast podráždit. 
 • Vyperte cyklistické kraťasy a nechte je řádně osušit, vždy přitom dbejte pokynů výrobce.
 • Pořiďte si kvalitní cyklistické kraťasy s vložkou, která zabraňuje růstu bakterií.

Vaginální kvasinkové infekce se léčí fungicidními přípravky, obvykle v podobě mastiček. Se svěděním a pálením mohou pomoci steroidové mastičky, které jsou v některých zemích volně prodejné. Pokud však máte podezření na vaginitidu, měla byste navštívit lékaře, který určí, o jaký druh se jedná, a naordinuje vám vhodnou léčbu.

image 27

Co se týče konzumace jogurtů a probiotik jako prevence před vaginitidou, výzkum ukázal, že “neexistují dostatečné důkazy pro použití probiotik jako doplňků ke konvenčním antimykotikům nebo samostatně pro léčbu vaginální mykózy u netěhotných žen”.

Zánět močových cest

Záněty močových cest jsou stejně jako vaginitida mezi cyklistkami poměrně rozšířené, neboť bakterie nahromaděné v oblasti vložky mohou proniknout do močové trubice a infikovat močové ústrojí. Příznaky zahrnují:

image 28
 • Bolest a pálení při močení
 • Časté močení
 • Pocit, že potřebujete na malou, ale nic nevyčůráte
 • Zakalená moč
 • Krev v moči

Infekci močových cest lze předejít stejnými způsoby, které jsme vyjmenovali u vaginitidy. Klíčovou roli zde hraje osobní hygiena a pravidelné praní cyklistických šortek. 

Co se týče konzumace čisté a neslazené brusinkové šťávy jako prevence před infekcí močových cest, z metaanalýzy od Cochrane vyplývá, že “brusinkovou šťávu v současné době nelze doporučit pro prevenci infekcí močových cest”.

Hypertrofie genitálu

Běžně postihuje malé stydké pysky, ale může postihnout i velké stydké pysky, případně oboje naráz. Neustálý tlak a tření vede k zánětu v důsledku nedostatečného proudění lymfy, což má za následek zvětšení velikosti. Čím větší tlak a tření, tím horší průtok lymfy a větší zánět. Proto tento problém postihuje hlavně závodní cyklistky a ženy, které tráví na kole hodně času ve stejné poloze, například triatlonistky.

Mezi příznaky patří zánět, podráždění a nepříjemné pocity při tlaku. Pokud se u vás tyto symptomy objeví, navštivte co nejdříve svého lékaře.

Jak předejít hypertrofii genitálu? Řešením může být: biomechanická analýza a vhodné sedlo, aby se vaše tělesná váha rozložila mezi kontaktní body s kolem (sedlo, řídítka a pedály) a umožnila tak správný odvod tekutin z oblasti genitálií. 

V některých případech však pomůže pouze chirurgické řešení. K němu dochází pouze v krajních případech, zejména pokud žena delší dobu trpí hypertrofií genitálu a pociťuje bolest či nepohodlí i po správném nastavení kola a výběru vhodného sedla.

image 29

Co si z dnešního článku odnést? Takřka každou bolest způsobenou sedlem lze vyřešit změnou pozice těla na kole, pořízením vhodného sedla a kvalitními cyklistickými kraťasy, které udržujeme čisté a suché. Samozřejmostí je i správná osobní hygiena. 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články