mujeres 263d006b 97cf 4325 9d69 e31d96dd9851

Ženy a jízda na kole: boj za rovnoprávnost

Cyklistky a ženy, které používají kola jako dopravní prostředek, poukazují na své místo při budování budoucnosti, pomáhají odstraňovat sociální a kulturní bariéry a upozorňují na rovnocennost obou pohlaví. Podívejme se na 4 z mnoha bitev, které ženy musí stále bojovat:

Zvyšování bezpečnosti měst

Kolikrát jste slyšeli, že žena, která se stala obětí znásilnění nebo vraždy, „neměla chodit sama domů tak pozdě“. Obviňování obětí ukazuje naprostý nedostatek empatie a naprosté ignorování nebezpečí, kterým ženy denně čelí. Ano, skutečně na denní bázi, protože každý den musí ženy dělat rozhodnutí týkající se jejich bezpečnosti, muž taková rozhodnutí dělá jen zřídka.

women riding 2

Jít sám po ulici, používat veřejnou dopravu nebo taxík … to vše s sebou nese nebezpečí. Stejně tak ježdění na kole, ale je to alespoň dopravní prostředek, který snižuje část této zranitelnosti a dává ženám téměř úplnou kontrolu nad trasou, rychlostí a načasováním. Říkáme „téměř“, protože bez náležité infrastruktury budou ženy nejen méně často jezdit na kole, ale mohou být vystaveny i dalším nebezpečím. Přechod od obtěžování na ulici k neustálému strachu z nárazu automobilu není řešením.

Proto je důležité investovat do cyklistické infrastruktury. Musíme plánovat a investovat do sítě cyklostezek spojujících nejen vjezd a výjezd do města pro lepší dojíždění, ale také volnočasové oblasti a satelity kolem měst.

Čím méně je město jízdním kolům nakloněné, tím méně žen, dětí a starších lidí bude jezdit na kolech. Proto můžeme všichni těžit z infrastruktury navržené s ohledem na feministický postoj, s cyklistickými pruhy oddělenými od provozu, dobře osvětlenými, aby je bylo možné kdykoli použít, nebo snadno dostupnými a monitorovanými stanovišti kol v blízkosti jiných dopravních prostředků a rekreační oblasti, kde můžeme kola bezpečně nechat.

Prostým faktem je, že tam, kde jdou investice do cyklistiky, například v Dánsku, jezdí na kole více žen než mužů.

Odhalování mýtu o slabším pohlaví

Z předchozího bodu by se dalo usoudit, že ženy méně často používají kolo ve městě, protože nejsou tak silné nebo „drsné“ jako muži a nechají se snadno zastrašit. Toto klišé je v naší kultuře zakořeněno již mnoho let, a přestože je postupně odbouráváno, stále slyšíme povýšená prohlášení naplněná sexismem, patriarchálními myšlenkami, nerovností a blahosklonností.

Není pochyb o tom, že ženy se fyzicky liší od mužů a že hormony (mimo jiné) hrají hlavní roli v množství síly, kterou ženy mají, ale to neznamená, že neumějí být také drsné, odolné a odvážné.

siroko woman

Předně, žena má menstruaci každý měsíc, je schopná nést dítě v lůně po dobu 9 měsíců a porodit. To vše, zatímco pracuje stejně nebo více jako muž. Pokud si myslíte, že to nestačí, vraťme se na chvíli k dánskému případu. V této evropské zemi nejsou zimy ani zdaleka teplé. Chlad, sníh a špatné počasí jsou na dánských cyklostezkách běžné a i přesto jsou většinou dánských cyklistů ženy. Nyní se podívejme na město Minneapolis, které spolu se St. Paul tvoří Twin Cities. Průměrná roční teplota je 7,4 ° C, což je nejchladnější ze všech metropolitních oblastí v zemi. Ačkoli poměr žen na kole ve městě není zdaleka tak působivý jako v Dánsku, je nejvyšší v celých Spojených státech.

Ženy prokázaly svoji sílu a vytrvalost v cyklistice mnohokrát. Existuje spousta dívek, které dokončí závody dříve než chlapci, a v cyklistice (jako v téměř každém sportu), bez ohledu na to, jak moc jste muž, pokud netrénujete, nemáte šanci. Nemluvě o duševní síle, schopnosti překonávat překážky a bojovat. Jednoduše řečeno, dívky jsou stejně dobré a silné jako chlapci.

Rozvíjení vlastní identity

Ženská identita postavená na patriarchálním myšlení definuje, co ženské je a co nikoli. Jednou z největších překážek žen, které baví kolo nebo trénují na kole, je předsudek, že to není sport pro dívky, že je příliš nebezpečný a nevhodný. Určitě jste to už slyšeli vícekrát a znáte příběhy dívek a chlapců, kteří kvůli společenskému a kulturnímu tlaku opustili své sny. Naštěstí se podniká stále více kroků k demystifikaci pojmu určitých sportů pouze jako mužského nebo ženského.

women riding

Pokrok se pomalu dostavuje, ale zbývá ještě urazit dlouhou cestu. V zemích, jako je Nizozemsko, kde ženy jezdí na kole minimálně stejně jako muži, bychom očekávali podobný podíl mužů a žen v pro cyklistice, ale místo toho se cyklistických závodů účastní „pouze“ 9% žen ve srovnání s 16% mužů . Holandské cyklistky přesto ovládly profesionální cyklistiku, což nás přivádí k následujícímu problému.

Rozdíly v odměňování žen a mužů a nerovné kariérní příležitosti

Nevyvážené pracovní příležitosti znamenají, že cyklistky nemají stejný přístup k profesionálnímu závodění jako muži. Je pravda, že byly učiněny nějaké kroky a neustále dochází k pokroku, aby se zajistilo, že všechny významné události budou mít mužské i ženské zastoupení. Například letos budou ženy poprvé v historii soutěžit na dlažebních kostkách Paříž-Roubaix, stále však nemáme dámskou část Tour de France nebo Vuelta a España. Výsledkem je, že stále existuje rozdíl v počtu a důležitosti závodů, kterých se mohou ženy zúčastnit. To přímo ovlivňuje nižší kategorie a vytváří začarovaný kruh: protože neexistují žádné závody, neexistují ani mladé ženské talenty a protože neexistují žádné cyklistky, neexistují ani žádné závody. Je třeba toho udělat ještě hodně, počínaje místními zastupiteli, sponzorováním a zapojením organizátorů soutěží až po mediální pokrytí.

Pokroku bylo dosaženo v oblasti platů v elitní cyklistice žen, ale rozdíly v odměňování jsou stále kolem 40%. UCI stanovila minimální plat ženských týmů WorldTour na 20 000 EUR ročně v roce 2021. Do roku 2023 dosáhne plat na 32 100 EUR. Možná si myslíte, že to není tak špatné, slušný plat a viditelný růst, ale 32 100 EUR je minimální plat mužského jezdce v týmu Pro Continental, 2. divize profesionální cyklistiky. Naštěstí existují týmy, jako jsou Trek-Segafredo a Bike Exchange, které šly dále než UCI a srovnaly minimální plat ženského týmu WorldTour s platem mužů na 40 000 EUR.

Rozdíl se stává obrovským, když porovnáme nejlépe placené cyklisty na světě: Chris Froome má plat kolem 5,5 milionu eur a Annemiek van Vleuten vydělává 125 000 eur. Pokud půjdeme o úroveň níže a porovnáme ženské a mužské týmy v nižších divizích, zjistíme, že v ženských týmech není minimální plat, zatímco v mužských týmech ano. To jednoduše znamená, že mnoho z více než 600 žen v 52 týmech druhé divize dámské cyklistiky jezdí zdarma, pro naprostou lásku k soutěžení a vášeň pro cyklistiku. Kdo je teď ten tvrďák? Cyklistická aliance nedávno zveřejnila průzkum varující, že počet žen, které nebyly vůbec placeny, se v roce 2020 zvýšil o 8% a 43% jezdkyň muselo svým týmům uhradit náklady na vybavení, servis, lékařské a cestovní výdaje.

Zjevně ještě dlouhá cesta, ale pokud se všichni – muži a ženy – připojíme a podpoříme všechny tyto (a mnoho dalších) ženských bitev, cesta k rovnoprávnosti nebude závodem s tolika překážkami. Pojďme bojovat a šlápnout do toho!

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články