cover 142

8 rowerów gravel z najlepszą relacją ceny do jakości na rok 2023

Jeśli szukasz uniwersalnego roweru, który sprawdzi się w niemal każdych warunkach, rower gravelowy będzie doskonałym rozwiązaniem. W tym poście pokażemy 8 modeli w przedziale cenowym 2 200 – 3 400 euro, od najbardziej miękkiego modelu gravel, będącego w zasadzie alternatywą dla roweru szosowego, aż do twardego gravela, alternatywy dla rowerów górskich, ale w obu przypadkach nie dających takich samych możliwości jak rower szosowy lub górski. Wszystko ma swoje granice, a wszechstronność roweru gravelowego jest jednocześnie jego największą wadą. Tam, gdzie rowery w 100% szosowe lub górskie wydobywają swój pełny potencjał, rower gravel pozostaje w tyle. Jednak gdy teren jest zróżnicowany, jazda jest mieszanką dwóch stylów lub gdy rowerzysta nie dąży wyłącznie do najwyższych osiągów, rower gravel to doskonały wybór.

Canyon Endurace CF 7 All-Road

image 2


Zacznijmy od miękkiego, karbonowego modelu niemieckiej marki, który kosztuje 2 999 euro i dzięki geometrii enduro porusza się jak ryba w wodzie po szosie, drogach szutrowych i utwardzonych ścieżkach. Wyposażony jest w 12-biegowy elektroniczny osprzęt Sram Rival eTap AXS oraz koła DT-Swiss Endurance z oponami Schwalbe 35 mm (maksymalna szerokość zalecana przez producenta). 

Votec VRC Comp

image 3


Ten model od niemieckiej marki Votec jest przeznaczony również do jazdy przełajowej typu all-road. Karbonowa rama endurance z podporą siodła przymocowaną bezpośrednio do rury górnej wraz z obniżonym wspornikiem siodła, zapewnia większą elastyczność pochłaniającą drgania z nierówności podłoża. Wyposażony jest w 12-biegowy Sram Rival eTap AXS, koła Mavic Allroad S oraz 32-milimetrowe opony Vittoria (maksymalna zalecana szerokość to 35 mm). Cena detaliczna 2 999 euro.

Boardman ADV 9.4

image 4


Ten model od brytyjskiej marki zabiera nas nieco głębiej w świat gravel z kilku powodów. Geometria jest bardziej nastawiona na jazdę w terenie i zapewnia większą stabilność i amortyzację. Rower jest w zestawie z oponami Panaracer Gravelking SK 38 mm, ale możemy tu zastosować opony aż do 42 mm. Im szersze opony, tym większa amortyzacja i komfort jazdy. Punkty montażowe na ramie pozwalają na zamontowanie błotników, dodatkowych uchwytów na bidon i akcesoriów turystycznych. Wyposażony jest w 12-biegowy napęd Sram Rival eTap AXS XPLR w wersji gravel i 42-zębową tarczę. Wszystko to za 2 600 funtów (około 2 900 euro).

Canyon Grail 7 eTap

image 5


W stylu podobnym do poprzednika, ale z pewnymi różnicami, znajdziemy ten model z aluminiową ramą i karbonowym widelcem od niemieckiej marki z ceną katalogową 2 299 euro i wagą 9,5 kg. Jest on dostępny w dwóch kolorach, oba z tym samym 12-biegowym osprzętem Sram Rival XPLR eTap AXS i 40-zębowym pojedynczym łańcuchem. Koła DT Swiss Gravel i opony Continental Terra Trail 40 mm (Canyon zaleca opony do 42 mm). Posiada punkty montażowe do błotników i trzech uchwytów na bidon (ale nie dla innych akcesoriów) na ramie i widelcu. To najtańszy rower na naszej liście i doskonały wybór dla tych, którzy chcą spróbować stylu gravel bez wydawania fortuny, ale szukając dobrych osiągów. 

Cube Nuroad C:62 SL

image 6


Kochamy Canyona, ale Cube także zajmuje specjalne miejsce w naszym sercu. Ich komponenty są zawsze doskonałej jakości i ten rower gravel nie jest wyjątkiem. Jego cena katalogowa wynosi 3 299 euro, a waga to tylko 8,4 kg. Osprzęt Sram z 40-zębową pojedynczą tarczą, ale z górską tylną przerzutką Sram GX Eagle AXS. Koła Newmen z oponami WTB o szerokości 45 mm oraz karbonowa rama i widelec z punktami montażowymi dla błotników i bagażnika. Jest to więc model mniej “turystyczny” niż Boardman, ale dzięki szerokości kół, geometrii i wadze, to dobry rower gravelowy na każdy teren.

On-One Free Ranger

image 7

Nie jest to najładniejszy ani najlżejszy rower (9,4 kg), ale ilość możliwości, jakie oferuje za 2 625 euro, są imponujące. Karbonowa rama i widelec z geometrią gravel, ale bez kompromisów w kwestii osiągów. 12-biegowy Sram Rival XPLR eTap AXS z 40-zębową pojedynczą tarczą. Punkty montażowe na ramie i widelcu do błotników, uchwyty na bidon, bagażnika i innych akcesoriów. Koła Fulcrum i 40mm opony WTB Nano, z możliwością zamontowania nawet 48mm opon na kołach 700c i jeszcze większych na kołach 650b. W efekcie otrzymujemy rower, który – przy odpowiednim przygotowaniu i złożeniu – może być wykorzystywany w wielu różnych okolicznościach.

Canyon Grizl CF SL 7

image 8


Canyon oferuje dokładnie te same funkcje co poprzedni model w tym ważącym 9,12 kg modelu. Opis mówi sam za siebie: “Szybki wieczorny wypad na rower? Dlaczego nie. siedmiodniowa wyprawa bikepackingowa na łonie natury? Jasne. Nadążanie za grupą kolarzy na górskim szlaku? Pewnie. Ten rower jest gotowy na wszystko. A ty?”. Ty, i każdy inny, kto chce go kupić, musi zapłacić 3 299 euro, aby otrzymać karbonowy rower z geometrią gravel, punktami montażowymi na ramie i widelcu (na błotniki, bagażnik i inne akcesoria), wszechobecnym osprzętem Sram Rival XPLR z 40-zębową pojedynczą tarczą i kołami DT Swiss G1800 Spline z oponami Schwalbe G-One Bite o szerokości 45 mm (modele Grizl można wyposażyć w opony do 50 mm).

Scott Addict Gravel 20

286453 1795917 png zoom 3

Aby zamknąć listę, przygotowaliśmy rower, który przyciąga wzrok dzięki w pełni zintegrowanemu kokpitowi i gładkiej konstrukcji aero. Nic dziwnego: to terenowa wersja roweru szosowego Scott Addict. Dlatego, choć geometria gwarantuje stabilność i komfort niezbędne w stylu gravel, rower nie traci wyścigowego charakteru marki i jest prawdziwą rakietą w terenie. Jego cena katalogowa wynosi 3 399 euro, a waga to 8,88 kg. Komponenty nie różnią się zbytnio od tego, co widzieliśmy do tej pory: 12-biegowy Sram Rival XPLR eTap AXS z 42-zębową pojedynczą tarczą, koła Syncros RP2.0 i 45-milimetrowe opony Schwalbe G-One Bite, czyli maksimum zalecane przez markę Scott. Zawiera punkty montażowe na błotniki (zmniejszają one szerokość opony do 40 mm) plus dodatkowe punkty montażowe na górnej i dolnej rurze. Nie da się na nim zamontować bagażnika, więc jeśli chcesz wybrać się na dłuższe wyprawy backpackingowe, poszukaj innych opcji przewożenia bagażu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły