depilacion 89113e4a 788e 4f58 9d24 aae423bab6d3

Depilacja i jazda na rowerze: jak i dlaczego rowerzyści golą nogi?

Powodów, dla których rowerzyści się depilują jest wiele. Zależą one od tego, czy mówimy o profesjonaliście, amatorze, który bierze udział w zawodach, amatorze uzależnionym od jazdy na rowerze, czy zwykłym turyście rowerowym. Powody te można pogrupować w następujący sposób:

 1. Estetyka. Główny argument oparty o przekonanie, że z ogolonymi nogami wygląda się bardziej profesjonalnie.
 2. Presja grupy. Bardziej prawdopodobne jest, że rowerzystę z włosami na ciele zobaczysz samotnie niż w grupie. Grupa ma wpływ na to, co robimy i jak się zachowujemy.
 3. Masaż. Masażyści lub fizjoterapeuci docenią ogolone nogi, ponieważ ułatwia im to pracę. Poza tym ułatwia to nakładanie i wchłanianie kremów.
 4. Mniejsze ryzyko poważnego uszkodzenia skóry w przypadku upadku lub urazu. Brak owłosienia na ciele ułatwia oczyszczanie i leczenie ran oraz przyspiesza gojenie.
 5. Lepsza oddychalność i chłodzenie; pot odparowuje szybciej, a wilgoć nie gromadzi się we włosach.
 6. Minimalnie lepsze wyniki. Wpływ aerodynamiki na wyniki to mit, ponieważ jest on znikomy. Gdyby to była prawda, depilowalibyśmy też ręce. 

Profilaktyka, masaże i chłodzenie ciała są o wiele ważniejsze dla profesjonalistów niż estetyka, ale ona również ma znaczenie. Z kolei dla zwykłego turysty rowerowego, estetyka i przynależność do grupy to główne powody golenia nóg. 

Metody depilacji dla rowerzystów

Oto siedem najczęstszych metod depilacji u rowerzystów:

 • Elektryczna maszynka lub trymer
 • Golarka elektryczna
 • Jednorazowa maszynka do golenia 
 • Krem do depilacji
 • Depilacja woskiem
 • Depilator elektryczny
 • Fotodepilacja (IPL) i depilacja laserowa
 • Zalety i wady każdej z nich są następujące:

  Elektryczna golarka lub trymer

  hair trimmer

  Zalety – Szybka. Wygodna. Domowa metoda.

  Wady – Niezbyt gładkie golenie.

  Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na usunięcie włosów jest użycie golarki elektrycznej lub trymera. Trymer zapewnia całkiem gładkie golenie, ale golarki nie dają takiej gładkości, jak żyletka.

  Przeprowadź depilację w wannie, pod prysznicem lub z ręcznikiem pod nogami, aby nie nabrudzić wkoło. Po goleniu zbierz włosy, aby nie skończyły w odpływie.

  Golarka elektryczna

  electric razor

  Zalety – Szybka. Wygodna. Domowa metoda.

  Wady – Krótkotrwałe rozwiązanie.

  Gdy mężczyźni zaczęli zwracać uwagę na owłosienie na ciele, firmy zaczęły projektować specjalne golarki. Dostępne są golarki elektryczne do golenia na mokro i na sucho, a rezultat zależy od rodzaju skóry i ilości włosów, a także od kwoty, jaką chcesz wydać na golarkę. Im większa moc i jakość, tym lepsze golenie.

  Przed zakupem poproś o radę lub przeczytaj opinie klientów. 

  Jednorazowa maszynka do golenia

  cuchilla

  Zalety –  Szybka. Wygodna. Gładkie golenie. Domowa metoda.

  Wady – Krótkotrwałe rozwiązanie. Zacięcia i podrażnienie skóry.

  Najpopularniejsza metoda wśród rowerzystów. Jeśli masz dużo włosów lub chcesz ułatwić sobie golenie, przytnij je trymerem przed użyciem maszynki. 

  Możesz użyć tego samego modelu, ale nie tego samego ostrza, którego używasz do twarzy.

  Im bardziej miękka skóra i włosy, tym dokładniejsze golenie i mniej podrażnień.

  Im lepsze i nowsze ostrze, tym łatwiejsze golenie. Nie oszczędzaj na maszynkach, jeśli chcesz uniknąć podrażnień.

  Kroki, które należy wykonać:

  1. Po przycięciu włosów trymerem zrób peeling skóry.
  2. Zmocz nogę i namydl powierzchnię skóry. Kieruj golarkę od kostki w górę, w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Nie spiesz się i uważaj depilując trudno dostępne miejsca.
  3. Kiedy skończysz golenie jednej nogi, dokładnie umyj całą ogoloną powierzchnię.
  4. Sprawdź palcami, czy nie zostały żadne niesforne włoski i powtórz czynności na drugiej nodze.
  5. Po umyciu i wysuszeniu obu nóg nałóż krem nawilżający.

  Na początku golenie zajmie Ci trochę czasu, ale szybko opanujesz tę umiejętność. Problem z tą metodą polega na tym, że idealnie gładkie nogi to bardzo krótkotrwały efekt.

  Krem do depilacji

  crema depilatoria

  Zalety – Szybki. Bezbolesny. Domowa metoda.

  Wady – Krótkotrwałe rozwiązanie. Nie nadaje się do wrażliwej skóry i grubych włosów.

  Metoda podobna do poprzedniej, ale zamiast ostrzy do usunięcia włosów używamy kremu. Zawierają one substancje chemiczne, więc uważaj, jeśli masz bardzo wrażliwą skórę.

  Najpierw wykonaj próbę uczuleniową. Jeśli nie ma zaczerwienienia, pieczenia, swędzenia lub wysypki i krem skutecznie usuwa włosy, śmiało możesz go stosować!

  Przeczytaj instrukcję przed nałożeniem kremu i nie używaj go w miejscach wrażliwych i intymnych, a także sprawdź, czy daje on pożądany rezultat.

  Depilacja woskiem

  cera

  Zalety – Długotrwałe rozwiązanie.

  Wady – Nie jest to domowa metoda. Bolesna. Wrastanie włosków, zapalenie mieszków włosowych.

  Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla mężczyzn, którzy mają dużo włosów i po raz pierwszy używają wosku. Nawet, jeśli zniesiesz ból, to rezultat pewnie będzie rozczarowujący. Ponadto, gdy włosy będą odrastać, może dojść do zapalenia mieszków włosowych.

  Nawet nie myśl o depilacji woskiem w domu, ponieważ może to się źle skończyć. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, udaj się do zakładu kosmetycznego, aby wykonać zabieg prawidłowo. 

  Depilator elektryczny

  depilador electrico

  Zalety – Długotrwałe rozwiązanie. Domowa metoda.

  Wady – Czasochłonny. Bolesny. Wrastanie włosków, zapalenie mieszków włosowych.

  Metoda podobna do poprzedniej, ponieważ wyrywa włoski u nasady, ma więc niemal takie same zalety i wady. Przewaga depilatora nad depilacją woskiem polega na tym, że można go używać samodzielnie i bez dużego doświadczenia, choć ból towarzyszący wyrywaniu włosków jest nieunikniony.

  Fotodepilacja (IPL) i depilacja laserowa

  laser

  Zalety – Długotrwałe rozwiązanie.

  Wady – Droga. Bolesna. Może podrażniać skórę. Włoski nie znikają od razu. 

  Depilacja światłem obejmuje dwa rodzaje zabiegów: laser oraz fotodepilację (IPL, (intensywne, pulsujące światło). Wybór odpowiedniej metody zależy od rodzaju i karnacji skóry, a także koloru i grubości włosów.

  Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, najpierw odwiedź dermatologa, a następnie znajdź odpowiedni gabinet, w którym Twój przypadek zostanie oceniony i zalecona zostanie jedna z dwóch metod lub żadna z nich. 

  Największą zaletą jest fakt, że to długotrwałe rozwiązanie. Jednak włoski nie znikają od razu. Potrzebnych będzie kilka sesji, aby nogi były gładkie. Jeśli nie chcesz jeździć na rowerze z owłosionymi nogami, rozpocznij sesje wiosną lub zimą, gdy jest zimniej i nogi są zakryte. 

  Do którego miejsca rowerzyści golą nogi?

  Powinieneś ogolić całe nogi, od kostek aż po pachwinę. Ale trzymaj się z dala od części intymnych, ponieważ jest to bardzo wrażliwy, ciepły i wilgotny obszar (szczególnie podczas pedałowania), który bezpośrednio styka się z siodełkiem i jest narażony na otarcia. Wszelkie podrażnienia, zapalenie mieszków włosowych, krostki czy odrastające włoski mogą powstrzymać Cię od treningu na kilka dni.

  Jeżeli nigdy nie goliłeś nóg, to nie musisz tego robić, aby poczuć się jak prawdziwy rowerzysta. Wielu z nas zapomina o włosach, gdy tylko założymy spodenki rowerowe. Sam Peter Sagan dumnie nosił koszulkę mistrza świata i pokazywał bujnie owłosione nogi.

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

  Polecane artykuły