cover 153

Strava: przewodnik dla początkujących rowerzystów

Każdy, kto interesuje się kolarstwem, z pewnością słyszał o Stravie. Ale czym dokładnie jest i dlaczego jej popularność wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat? W tym wpisie podzielimy się wszystkim, co musisz wiedzieć o tej aplikacji, od jej darmowych funkcji do tego, jak działa sekcja segmentów, a także co oznaczają skróty KOM/QOM. Zastanowimy się również, czy warto płacić za wersję premium i jak sparować urządzenie, aby rejestrować treningi.

image

Czym jest Strava?

Strava to platforma, która pozwala użytkownikom rejestrować, analizować i udostępniać aktywności sportowe (bieganie, jazda na rowerze, pływanie, piesze wędrówki) za pomocą smartfona, komputera rowerowego, urządzeń GPS czy smartwatcha.

Podobnie jak każda inna aplikacja sportowa, Strava zapewnia narzędzia do śledzenia treningu i analizy danych, chociaż pełny dostęp do funkcji otrzymamy dopiero w wersji premium.

Stravę można również połączyć z mediami społecznościowymi, ponieważ użytkownicy mogą łączyć się i “konkurować” z innymi sportowcami, porównując swój czas i dane, komentując posty, a także dołączając do klubów i wyzwań.

Strava pozwala użytkownikom odkrywać nowe trasy i miejscówki do uprawiania sportu, a także dysponuje narzędziem do śledzenia treningu w czasie rzeczywistym (Beacon), dzięki czemu znajomi i rodzina mogą na bieżąco obserwować Twoją lokalizację i postępy.

Jak działa Strava?

Na początek, z poziomu aplikacji lub na komputerze, należy się zarejestrować i utworzyć konto.

image

Po utworzeniu konta możesz rejestrować swoje aktywności sportowe za pomocą urządzeń z GPS-em, takich jak smartwatche, komputery rowerowe lub smartfony. Dane z tych aktywności będą przesyłane na platformę Strava poprzez aplikację lub poprzez import danych za pośrednictwem innych, zsynchronizowanych aplikacji.

Gdy Twoje dane zostały zarejestrowane na platformie Strava, możesz sprawdzić swoją aktywność sportową i porównać ją z aktywnościami innych użytkowników. Aplikacja pozwala sprawdzić dystans, czas i prędkość, a także puls i moc, jeśli posiadasz miernik tętna i miernik mocy. Ponadto, pokaże Ci wykresy, mapy, a także nachylenie, jak również wszystkie ukończone segmenty.

Jest to najbardziej społecznościowy aspekt aplikacji, a także najbardziej rozrywkowy dla użytkowników. Możesz porównać swoje dane i czas z kolegami z drużyny i innymi rowerzystami i rowerzystkami.

Co oznaczają “segmenty” w Stravie?

image 1

Segmenty Stravy to odcinki danej trasy stworzone przez społeczność, które mają na celu sprawdzenie i porównanie czasu użytkowników, którzy ukończyli ten sam segment. Każdy użytkownik może stworzyć dowolny nowy segment, jeśli go brakuje, lub stworzyć określony segment, nawet jeśli w okolicy jest ich już dużo.

Kiedy rejestrujesz aktywność, Strava automatycznie analizuje segmenty i pokazuje Ci czasy wszystkich użytkowników, którzy przez nie przeszli. Apka tworzy rankingi dla każdego segmentu, co pozwala porównać ich czas z czasem innych użytkowników na podstawie wieku, płci i tego, kogo śledzą. W ten sposób użytkownicy mogą określić swoje mocne i słabe strony, poprawić swoje wyniki i zmotywować się do treningu. Strava przyznaje wirtualne medale osobom, które mają najlepszy czas w każdym segmencie, tzw. QOM i KOM.

Czym jest QOM i KOM?

Screenshot 15

QOM i KOM to dwa terminy używane przez Stravę do określenia tych użytkowników, którzy uplasowali się najwyżej rejestrując najszybszy czas w danym segmencie; są skrótami od “Queen of the Mountain” i “King of the Mountain”.

Jakie są bezpłatne funkcje Stravy?

Strava oferuje wiele funkcji dla swoich użytkowników bez konieczności posiadania płatnej wersji. Oto one:

  • Rejestrowanie dowolnej aktywności sportowej (bieganie, jazda na rowerze, pływanie, spacer, narty).
  • Śledzenie tras i danych takich jak dystans, czas, rytm, prędkość, wysokość, etc.
  • Porównywanie wyników z innymi użytkownikami na tym samym segmencie.
  • Stawianie sobie wyzwań, dodatkowa motywacja.
  • Łączenie się z innymi użytkownikami, śledzenie ich aktywności i dołączanie do klubów, a także udostępnianie swoich osiągnięć i tras.
  • Śledzenie i udostępnianie swojej lokalizacji znajomym i rodzinie, dzięki czemu mogą oni zobaczyć Twoją aktywność w czasie rzeczywistym. Wystarczy, że włączysz opcję Beacon i wyślesz wiadomość tekstową do wybranych osób.

Jak widać, darmowa wersja Stravy ma bardzo dużo użytecznych funkcji. Mimo to, ta wersja ma swoje ograniczenia, m.in. brak zaawansowanej analizy danych lub brak funkcji personalizacji celów treningowych.

Czy warto wykupić Strava Premium?

To zależy od indywidualnych potrzeb i celów sportowca. Strava Premium posiada kilka funkcjonalności, które dla niektórych użytkowników mogą okazać się bardzo przydatne, a dla innych już niekoniecznie. Dzięki Strava Premium skorzystasz z:

  • Zaawansowana analiza danych. Strava Premium pokaże Ci bardziej szczegółowe dane na temat Twoich aktywności, w tym rytmu i wysiłku na różnych odcinkach w ramach segmentów, a także możliwość obserwacji wyników i postępów. Dla prawdziwych specjalistów od analizy danych sportowych polecamy jednak inne, bardziej kompletne i zaawansowane rozwiązania.
  • Narzędzia do planowania sesji treningowych i tworzenia własnych celów treningowych.
  • Szczegółowe mapy topograficzne pokazujące wysokość i nachylenie tras.
  • Sesje treningowe tworzone przez renomowanych trenerów sportowych.
  • Informacje o stanie trasy oraz planowanie trasy.

Jeśli interesują Cię powyższe funkcje, wypróbuj Strava Premium. Jednakże darmowa wersja pozwala na naprawdę sporo. Najlepiej zacząć od wersji darmowej i sprawdzić, czy ma wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli tak nie jest, wypróbuj wersję premium korzystając z 30-dniowego darmowego okresu próbnego.

Ile kosztuje Strava?

Darmowa wersja Strava nie ma limitu czasowego i nie ma ukrytych kosztów.

Strava Premium oferuje 30-dniowy bezpłatny okres próbny. Po okresie próbnym, możemy wybrać miesięczną lub roczną płatność, cennik dla Twojego regionu znajdziesz tutaj.

Co muszę zrobić, aby korzystać ze Stravy i zacząć rejestrować wszystkie swoje aktywności?

image 3
  • Konto na Stravie, rower i chęć do jazdy.
  • Urządzenie elektroniczne do rejestracji aktywności, takie jak smartwatch, smartfon lub komputer rowerowy, upewniając się, że istnieje możliwość one synchronizowania ich ze Stravą. Istnieją również czujniki prędkości i kadencji, które przesyłają dane do Stravy za pomocą Bluetootha.
  • Połączenie z internetem.

Jak sparować Stravę z tymi urządzeniami?

Wykonaj poniższe kroki:

  • Upewnij się, że Twoje urządzenie jest kompatybilne ze Stravą.
  • Otwórz aplikację Strava.
  • Gdy już będziesz w aplikacji, przejdź do ustawień w prawym górnym rogu i wybierz “Link other services”.
  • Wybierz “Connect a device to Strava” i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Untitled

Podsumowując, Strava to aplikacja dla rowerzystów, która łączy społeczność sportowców ze zdrową rywalizacją. Czy potrzebujesz Stravy? To zależy od tego, jakim typem rowerzysty czy rowerzystki jesteś i czego szukasz. Jeśli zdecydujesz się dołączyć do Stravy, nie będziesz żałować, ale pamiętaj, że to tylko narzędzie, a nie cel sam w sobie. Najważniejsze to cieszyć się jazdą na rowerze i dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły