cover 153

Aplikace Strava: základní průvodce pro začínající cyklisty

Pokud milujete jízdu na kole, tak už jste o aplikaci Strava patrně slyšeli. Co to ale přesně je a proč je v posledních letech stále populárnější? V tomto článku vám prozradíme vše, co byste o této aplikaci měli vědět – od všech jejích funkcí až po způsob, jakým fungují tzv. segmenty. Dále si také řekneme, co znamená KOM/QOM. V neposlední řadě se pak podíváme, zda se vůbec vyplatí koupit si verzi Premium, a ukážeme si, jak aplikaci propojit s vaším zařízením, abyste mohli sledovat své aktivity. Zajímá-li vás, proč je Strava mezi cyklisty tak oblíbená, rozhodně čtěte dál!

image

Co je Strava?

Strava je platforma, která svým uživatelům umožňuje zaznamenávat, analyzovat a sdílet jejich sportovní aktivity (běh, jízdu na kole, plavání, turistiku atd.). To vše za pomoci chytrého telefonu, cyklopočítače, GPS zařízení, chytrých hodinek a další nositelné elektroniky.

Podobně jako ostatní sportovní aplikace, i Strava poskytuje nástroje pro analýzu dat a tréninku, nicméně kompletní přístup ke všem funkcím mají pouze předplatitelé účtu Premium. 

Strava však nabízí i určitý aspekt sociálních sítí, neboť umožňuje uživatelům připojit se k ostatním sportovcům a “soutěžit” s nimi na dálku. Můžete si navzájem porovnávat své sportovní výsledky a data, komentovat je či chválit příspěvky ostatních. Kromě toho máte možnost přidat se k různým klubům a výzvám.

Aplikace mimo jiné umožňuje objevovat nové trasy a místa pro sportování a disponuje nástrojem pro sledování v reálném čase (Beacon), aby vaši přátelé a rodina měli přehled, kde se právě nacházíte a jak se zlepšujete. 

Jak Strava funguje?

Ať už používáte mobilní aplikaci či desktopovou verzi, musíte se nejprve zaregistrovat a založit si účet. 

image

Jakmile tak učiníte, můžete začít zaznamenávat své sportovní aktivity, a to pomocí GPS zařízení, jako jsou chytré hodinky, cyklopočítače nebo chytré telefony. Data z vašich aktivit se nahrají na platformu Strava pomocí aplikace, případně je můžete importovat prostřednictvím jiných aplikací a služeb, ty však bude potřeba se Stravou synchronizovat.

Jakmile budou vaše data zaznamenána, budete si moct své sportovní aktivity prohlížet a porovnávat je s ostatními uživateli. Aplikace vám umožní zjistit uběhnutou/ujetou vzdálenost, celkový čas i rychlost. Pokud máte monitor srdečního tepu nebo wattmetr, budete si moct rovněž zobrazit svou tepovou frekvenci a výkon. K tomu všemu navíc získáte různé grafy, uvidíte mapu vaší trasy (včetně nadmořské výšky), ale také veškeré dokončené segmenty.

Nejsociálnějším aspektem aplikace, který je zároveň i tím nejzábavnějším (nebo naopak nejotravnějším – záleží, jak se na to díváte), je potom možnost porovnávání dat a časů se svými tréninkovými partnery a dalšími cyklisty z vaší oblasti. 

Co v aplikaci Strava znamenají tzv. segmenty?

image 1

Segmenty v aplikaci Strava jsou krátké úseky určité trasy, které vytváří sami uživatelé, aby mezi sebou mohli porovnávat své výsledky. Segment může vytvořit kterýkoliv uživatel a nezáleží přitom na tom, zda už v dané oblasti nějaký segment je, či nikoliv. 

Jakmile zaznamenáte sportovní aktivitu, Strava automaticky zanalyzuje segmenty dané trasy a ukáže vám výsledky všech uživatelů, kteří jimi projeli. Aplikace rovněž u každého segmentu vytváří žebříčky s hodnocením, které vám umožní porovnat své výsledky s ostatními na základě věku a pohlaví, ale také podle toho, koho sledujete. Díky tomu mohou uživatelé odhalit své silné a slabé stránky, zlepšovat svůj výkon a motivovat se formou zábavného soupeření. Ti nejrychlejší v daném segmentu navíc získají virtuální medaile, které jsou známé pod názvy QOM a KOM.

Co znamená KOM a QOM?

Screenshot 15

QOM a KOM jsou termíny používané platformou Strava, které označují uživatele, jež v daném segmentu zaznamenali nejlepší výsledek. Jsou to zkratky pro “Queen of the Mountain” (královna hory) a “King of the Mountain” (král hory).

Jaké bezplatné funkce najdu v aplikaci Strava?

Strava nabízí celou řadu funkcí, za které uživatelé nemusí platit. Mimo jiné můžete například:

  • Zaznamenávat jakoukoliv sportovní aktivitu (běh, jízdu na kole, plavání, chůzi, lyžování atd.).
  • Sledovat své trasy a data, jako jsou vzdálenost, čas, rytmus, rychlost, nadmořská výška apod.
  • Porovnávat výsledky z daného segmentu s ostatními uživateli.
  • Účastnit se výzev, které vás motivují k lepším výsledkům, a bavit se při svém oblíbeném sportu.
  • Spojit se s ostatními uživateli, sledovat jejich aktivity a přidávat se k různým klubům. Dále máte možnost sdílet své dosažené úspěchy a trasy na různých sociálních sítích.
  • Sledovat a sdílet svou polohu s přáteli a rodinou, aby mohli v reálném čase sledovat vaši aktivitu. K tomu je potřeba zapnout funkci Beacon a pak už jen sdílet textovou zprávu s danými lidmi.

Jak vidíte, bezplatná verze aplikace Strava nabízí pro většinu uživatelů naprosto dostačující funkce. Přesto má tato verze svá omezení, neumožňuje například pokročilou analýzu dat či úpravu vašich cílů.

Vyplatí se platit za prémiovou verzi?

To záleží na tom, co od aplikace jako sportovec očekáváte a potřebujete. Strava Premium má několik dalších funkcí, které by někomu jistě přišly vhod, zatímco pro jiné budou zbytečné. Pokud si zaplatíte Strava Premium, můžete se mimo jiné těšit na:

  • Pokročilou analýzu dat. Strava Premium nabízí podrobnější data u všech vašich aktivit, včetně zobrazení rytmu a vynaloženého úsilí v jednotlivých segmentech. Dále také budete moct zkoumat a hodnotit svůj výkon a pokrok z dlouhodobého hlediska. Přesto je potřeba říct, že pro cyklisty, kteří se chtějí opravdu naplno ponořit do sportovní analýzy, existují mnohem komplexnější a pokročilejší softwary, než je Strava.
  • Nástroje pro plánování jednotlivých tréninků a vytváření vlastních cílů.
  • Podrobné topografické mapy zobrazující nadmořskou výšku a sklon trasy.
  • Exkluzivní tréninky od renomovaných sportovních trenérů.
  • Informace o stavu trasy, včetně jejího plánování.

Pokud výše zmíněné funkce vyžadujete a potřebujete, můžete Strava Premium bez obav vyzkoušet. V opačném případě vám bohatě postačí bezplatná verze. Určitě doporučujeme vyzkoušet nejdříve ji, a teprve poté se rozhodněte, zda je pro vás dostačující. Pokud ne, můžete využít 30denní zkušební verzi Premium.

Kolik mě bude používání aplikace Strava stát?

Bezplatná verze není nikterak časově omezená a nezahrnuje žádné skryté poplatky.

Strava Premium nabízí 30denní bezplatnou zkušební verzi. Následně si můžete vybrat, zda chcete platit měsíční, či roční poplatek. Kompletní ceník pro váš region najdete zde.

Co potřebuji, abych mohl používat aplikaci Strava a zaznamenávat své vyjížďky?

image 3
  • Účet Strava, kolo a zálibu v cyklistice.
  • Elektronické zařízení pro zaznamenávání vašich aktivit, jako například chytré hodinky, telefon či cyklopočítač. Zároveň se ujistěte, že je lze s aplikací Strava synchronizovat. K dispozici jsou také snímače rychlosti a kadence, které přenášejí data do Stravy pomocí Bluetooth.
  • Internetové připojení.

Jak spárovat aplikaci Strava s následujícími zařízeními?

Pomocí těchto kroků:

  • Než začnete zařízení s aplikací Strava párovat, ujistěte se, že je kompatibilní.
  • Otevřete aplikaci Strava.
  • V aplikaci pak přejděte do nastavení, které najdete v pravém horním rohu, a klikněte na “Propojit s dalšími službami” (Link other services). 
  • Klikněte na “Připojit zařízení k aplikaci Strava” (Connect a device to Strava) a řiďte se instrukcemi.
Untitled

Abychom to tedy shrnuli, Strava je aplikací pro cyklisty, která kombinuje kouzlo sportovní komunity s měřením výkonu a zdravou soutěživostí. Potřebujete aplikaci Strava? To je otázka, na kterou si musí každý odpovědět sám. Pokud ale Stravu vyzkoušíte, určitě nebudete litovat, jen mějte na paměti, že jde o nástroj, nikoliv cíl nebo účel. Nejdůležitější je, abyste si jízdu na kole užívali a starali se o své fyzické i duševní zdraví.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články