cover 2ce24db4 6608 41eb b062 fa1c721192a8

Jak wybrać odpowiednią koszulkę rowerową

Przygotowaliśmy prosty przewodnik z poradami i wskazówkami, które pomogą Ci zdecydować, jaka koszulka rowerowa najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Rodzaje koszulek

Dwie najbardziej popularne opcje to:

Koszulka z krótkim rękawem. Niezbędne w okresie letnim, jak również w gorącym i łagodnym klimacie. Każde lato jest inne, więc w zależności od pogody koszulki można łączyć z podkoszulką bez rękawów wykończoną tkaniną siatkową.

Koszulka z długim rękawem. Idealna na wiosnę i jesień w połączeniu z odpowiednią zimną ochronną warstwą termiczną. Może to być podkoszulka z tkaniny siatkowej na cieplejszą pogodę lub z wełny merynosa na niższe temperatury.

Tkaniny

Włókna syntetyczne takie jak: poliester, spandex, nylon i lycra. Wszystkie z nich są oddychające i elastyczne, ale w różnym stopniu. W zależności od mieszanki tkanin i ich składu, koszulki mogą być mniej lub bardziej elastyczne, lekkie, oddychające oraz różnić się ceną.

Włókna naturalne, np. wełna merynosa. To tkanina, która doskonale chroni przed zimnem, bardzo często stosowana w podkoszulkach. Utrzymuje ciepło i suchą powierzchnię skóry nawet przy dużej wilgotności. Stosowana jest również w koszulkach rowerowych, które mogą być wykonane ze 100% wełny merynosa lub z mieszanki wełny i tkanin syntetycznych, gwarantujacej lepsze dopasowanie i większą elastyczność.

Zdecydowana większość koszulek zawiera tkaniny zapewniające ochronę przeciwsłoneczną, jednak w miejscach bezpośrednio narażonych na promieniowanie UV niezbędne jest także stosowanie kremów przeciwsłonecznych.

Jeśli planujesz zakup swojej pierwszej koszulki rowerowej, weź także pod uwagę alergie lub możliwe reakcje wrażliwej skóry na różne tkaniny.

Rozmiar i dopasowanie

Weź pod uwagę wymiary swojego ciała i zapoznaj się z tabelą rozmiarów, ponieważ każda marka ma swoje standardy, a każde ciało jest inne.

Marki zawsze zaznaczają rodzaj dopasowania koszulki, która może być bardziej lub mniej przylegająca, w zależności od kroju i elastyczności tkaniny. Z reguły koszulki niższej i średniej klasy są mniej dopasowane, niż te klasy wyższej.

Jak wspomnieliśmy, każde ciało jest wyjątkowe i to samo dotyczy rowerzystów. Niektórzy do rekreacyjnej jazdy na rowerze preferują dobrze dopasowane koszulki, z kolei część prawdziwych pasjonatów kolarstwa wybierze mniej przylegający krój. Podstawą jest wygoda i odpowiednie dopasowanie koszulki do ciała i upodobań, zapewniające pełną swobodę ruchu.

Pamiętaj, że koszulka kolarska zaprojektowana jest z myślą o pozycji ciała na rowerze, więc kiedy ją założysz, może być trochę dłuższa z tyłu, a w okolicy barków bardziej naciągnięta.

Wykończenie i dodatkowe elementy

Różnica pomiędzy koszulką wyższej i niższej jakości leży w szczegółach. Im lepsze wykończenie, tym lepsza koszulka. Podstawowe elementy to:

  1. Dwie lub trzy kieszonki z tyłu na żele i batony energetyczne, telefon, części zapasowe czy narzędzia.
  2. Dobry, płynnie działający suwak, który nie zacina się w tkaninie. 
  3. Płaskie szwy i gładkie wykończenie, aby nie doprowadzić do otarć i rozdarć.
  4. Elementy antypoślizgowe uniemożliwiające przesuwanie się koszulki w czasie jazdy.

W droższych koszulkach wyższej klasy, możemy znaleźć dodatkowe ulepszenia:

  1. Laserowe cięcie na rękawach pozwalające na idealne dopasowanie na ramionach.
  2. Tkanina siatkowa lub mikroperforowana pod pachami, z tyłu i na bokach dla lepszej wentylacji.
  3. Tylne kieszenie na suwak na klucze, dokumenty, pieniądze, etc.
  4. Wewnętrzne dodatkowe antypoślizgowe taśmy w pasie.

Design i kolory

Koszulka to podstawa kolarskiego stroju. O koszulkach drużyn, ich kolorach i stylu, krążą legendy. Wybór stylu koszulki jest tak samo ważny jak każdy z poprzednich punktów, bo nawet gdy jest idealnie dopasowana i doskonale chroni przed zimnem czy wilgocią, jeśli nie podoba Ci się jej design, najprawdopodobniej wyląduje na dnie szuflady lub zmieni właściciela. 

O gustach się nie dyskutuje, ale przy wyborze koszulki należy także pamiętać o bezpieczeństwie. Odpowiedni kolor i design kolarskiego stroju to nie tylko dobry wygląd i samopoczucie, ale też widoczność i bezpieczeństwo na drodze. 

Jasne, krzykliwe kolory skutecznie zapewniają widoczność z dużej odległości w świetle dziennym, ale elementy odblaskowe również mają kluczowe znaczenie. Zatem niezależnie od tego, czy wybierzesz jasną, czy ciemną koszulkę, upewnij się, że znajdują się na niej także silne odblaski.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły