Cover 197

10 lehkých silničních kol s kotoučovými brzdami pro rok 2024

Loni jsme zveřejnili pár článků o lehkých silničních kolech s kotoučovými brzdami, které měly nemalý úspěch. První z nich se zaměřoval na v dané době nejlepší prémiová kola na trhu, zatímco druhý pojednával o nejlepších kolech s nízkou hmotností do 5 000 eur. Od té doby však vyšly nové modely, takže je na čase náš seznam aktualizovat. V dnešním článku se tedy můžete těšit na kola:

  1. Bianchi Specialissima RC 2024 – 6.7 kg
  2. Giant TCR Advanced SL 2024 – 6.4 kg
  3. Cube Litening Air C:68X SLT – 6.6 kg
  4. Lapierre Xelius SL 9 2024 – 6.8 kg
  5. BMC TeamMachine SLR 01 Two – 6.9 kg
  6. KTM Revelator Alto Exonic – 6.9 kg
  7. Pinarello Dogma F – 6.9 kg
  8. Aurum Magma – 6.7 kg
  9. Scott Foil RC Ultimate – 7.2 kg
  10. Specialized Crux S-Works – 725 g (hmotnost rámu) 

Jako třešničku na konec jsme si pro vás schovali ještě jeden, řekněme, exotický kousek, plus model, který ještě nebyl uveden na trh.

Bianchi Specialissima RC 2024

Tato italská značka představila svůj nejlehčí model až pár týdnů po zveřejnění našeho loňského seznamu, jinak by se na něj kolo Specialissima RC 2024 určitě dostalo. Nevadí, holt vám tento špičkový model s 12rychlostním osazením Shimano Dura-Ace di2, jenž váží 6,7 kg (bez pedálů) ve velikosti M, přinášíme teď. Jeho cenovka ukazuje 12 749 eur.


K dostání je ale i levnější, o něco těžší model, který i s držákem na lahev váží 7,1 kg. Jde o Bianchi Specialissima PRO s 12rychlostním osazením Shimano Ultegra di2, jehož cena byla stanovena na 7 699 eur. 

Giant TCR Advanced SL 2024

Předchůdce tohoto kola se objevil na našem minulém seznamu. A hle, o rok později tu máme od této tchajwanské značky nový model. Při porovnání s tím z roku 2023 si můžeme všimnout, že novinka TCR je sice věrná svému ikonickému designu, ale nyní má vnitřně vedené kabely, přepracovaný design hlavové trubky, a k tomu se může pyšnit vylepšeným vrstvením karbonu. Výsledkem je kolo o váze 6,4 kg ve velikosti M a bez pedálů, které se prodává za 12 299 eur.

Pokud ale hledáte levnější a o něco těžší variantu, podívejte se na kolo Giant TCR Advanced Pro 0 di2 za 6 499 eur, které, jak můžete vidět ve videu níže, váží bez pedálů a ve velikosti M 7,2 kg.


Cube Litening Air C:68X SLT

Tato německá značka je synonymem pro výhodný poměr kvality a ceny a nejinak je tomu i u jejich lehkého silničního kola nejvyšší řady. Těžko byste hledali levnější a lehčí kolo s tak kvalitními komponenty, jakými se prezentuje Cube Litening Air C:68X SLT. Ve velikosti M a bez pedálů váží 6,6 kg a jeho cena se zastavila na 8 299 eur. 

Úplně stejné kolo používá i špičkový profesionální tým Intermaché-Wanty. V tomto videu ho můžete vidět ve velikosti 56, s těžšími koly, pedály, držákem na láhev a držákem na cyklopočítač, to vše o váze 7,35 kg.


Lapierre Xelius SL 9 2024 

Tato francouzská značka už nefiguruje v mužských kategoriích na WorldTour, ale stále ještě sponzoruje ženský tým FDJ Suez. Jeho jezdkyně používají nejlehčí model značky Lapierre, jenž nese označení Xelius a který ve velikosti M a s pedály Shimano Dura-Ace váží 7,18 kg. Stojí 8 699 eur.

V následujícím videu můžete vidět, že se tento model, s vhodně zvolenými komponenty, může vejít do hmotnostního limitu UCI: 6,8 kg.


BMC TeamMachine SLR 01 TWO

Není to sice letošní model, neboť je na trhu již několik let, ale pořád jde o špičkové kolo tohoto švýcarského výrobce, které je naprosto univerzální (lehké, aero a pohodlné). S 12rychlostním osazením Shimano Dura-Ace di2, ve velikosti 54, bez pedálů a s 50mm ráfky váží 6,98 kg, jak ostatně můžete vidět v následujícím videu:


Nenechte se ale mýlit, levné rozhodně není: 12 999 eur. Loni tahle švýcarská značka uvedla na trh ještě aerodynamičtější kolo, BMC TeamMachine R. Model 01 Two ve velikosti 54, s přehazovačkou Sram Red a 62mm ráfky váží pouhých 7,1 kg. Jeho cena však nešla dolů, nýbrž ještě stoupla na 13 999 eur. 

KTM Revelator Alto Exonic

Tato rakouská značka je známější pro výrobu motocyklů než jízdních kol, ale v současnosti spadá každá kategorie pod jiného vlastníka. Řada Revelator Alto, jíž kdysi používal cyklistický tým B&B Hotels při závodech v ProSeries, se dočkala modernizace, na jejímž konci stojí model Exonic s prvotřídními karbonovými komponenty, který bez pedálů ve velikosti M váží 6,9 kg


S 12rychlostním osazením Shimano Dura-Ace di2 stojí 9 399 eur.

Pinarello Dogma F

Tohle kolo používá tým INEOS. Jeho ikonický design se za poslední roky dočkal řady vylepšení a obměn. V jádru je ale pořád stejné, takže o jeho kvalitách není pochyb. Cena se pohybuje v rozmezí od 12 000 do 14 000 eur, v závislosti na barvě rámu. Kolo Egana Bernala na loňské Tour de France – velikosti M, s pedály, držákem na lahev a závodním číslem – vážilo 7,385 kg. K dostání jsou však i mnohem lehčí modely, jako například ten ve videu níže, jehož hmotnost činí 6,97 kg. 


Aurum Magma


Od dvou vítězů Grand Tour, Alberta Contadora a Ivana Bassa, přichází model Magma s klasickými tvary a působivě nízkou hmotností, která ve velikosti M, bez pedálů a s osazením Sram Red eTap AXS činí pouhých 6,74 kg. Kolo je k dostání za velice dobrou cenu: 10 999 eur.

Scott Foil RC Ultimate 

Aerodynamické kolo pod 7 kg? Žádné sci-fi; jak BMC TeamMachine R, tak Scott Foil RC Ultimate toto splňují. Nicméně kolo ve velikosti L v tomto případě váží 7,2 kg, bez pedálů a s držákem na kolo.


Mohlo by být přitom ještě lehčí, kdyby se použila jiná kola a 12rychlostní osazení Shimano Dura-Ace di2 namísto Sram Red eTap AXS. Pořídíte ho za 15 260 eur, nicméně o něco těžší model Scott Foil RC 10, který lze vidět na videu níže, stojí o polovinu méně:


Specialized Crux S-Works

Pakliže byste si rádi pořídili lehké, univerzální kolo, nepochybně oceníte Specialized Crux S-Works. Tento model byl navržen pro cyklokros, což znamená, že je vhodný i na gravel a silniční cyklistiku. Při použití rámu velikosti 56, který mimochodem váží 725 gramů (1,5 kg komplet včetně vidlice a sedlovky s objímkou), zvládnete sestavit parádní kousky pod 6 kg. 


Elilee Blize XXE

A nyní trochu exotiky, jak jsme slíbili na začátku. Ačkoliv je pravda, že všechna doposud zmíněná kola se vyrábí na Tchajwanu nebo v Číně, tudíž mají rovněž orientální původ. Zde ale máme čínskou značku Elilee, jejíž rám Blize XXE váží bez laku pouhých 680 gramů a stojí 2 580 dolarů (rám, vidlice, sedlovka a řídítka + integrovaný představec). S ním by bylo možné sestavit kolo velikosti XS, které by s pedály vážilo 6,3 kg, o čemž se můžete přesvědčit v následujícím videu:


Ari Suncrest 2024?

Přestože byl ultralehký model od této firmy z Utahu představen už na Sea Otter Classic, doposud nebylo oznámeno datum jeho uvedení na trh. A protože jsme v našem článku o nejlehčích kolech pro rok 2023 zmiňovali Specialized Aethos, nemůžeme nyní opomenout ani Ari Suncrest. Vždyť jeho rám váží pouhých 670 gramů! Blíže se s ním můžete seznámit v tomto videu:


Ari prodává přímo spotřebitelům a doručuje po celém světě, takže pokud máte zájem o lehký rám, jehož cena předčí všechny výše zmíněná kola, určitě sledujte novinky.

Tím bychom pro dnešek skončili. Na náš seznam se pochopitelně nevešly všechny značky a modely, které by tu klidně být mohly. Mezi ně patří například Wilier Filante SLR nebo MMR Adrenaline SL 00, nicméně náš prostor je omezen. Uvidíme, čím nás výrobci překvapí ve druhé polovině roku, a slibujeme, že vám v roce 2025 přineseme aktualizovaný seznam lehkých kol.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články