Cover 187

Top 10 lehkých silničních kol pod 5000 eur

Poté, co jsme tu psali a slintali nad nejlehčími koly na trhu, je na čase podívat se na modely pod 5 000 eur. V této cenové kategorii se nám dostane trochu od všeho: kola od známých značek i takřka neznámých výrobců, ale i cenově bezkonkurenční kola, která se svou hmotností vyrovnají mnohem dražším modelům. Všechna mají kotoučové brzdy a elektronickou převodovku. Pojďme se na ně podívat v sestupném pořadí od nejtěžších po nejlehčí:

Scott Addict RC 40

image

Vrchařské kolo od tohoto švýcarského výrobce disponuje karbonovým rámem HMX, dvanáctirychlostním osazením Shimano 105 Di2, vnitřně vedenými lanky a vlastními komponenty Syncros. Váží 7,9 kg a stojí 4 899 eur. Ačkoliv to není nikde specifikováno, věříme, že se daná hmotnost vztahuje k velikosti M a nejsou v ní započítány pedály, neboť takto výrobci obvykle kola váží.

Canyon Ultimate CF SL 8 Aero

image 1

Kolo od této německé značky stojí 4 999 eur a patří tak mezi nejdražší položky na našem seznamu. Váží 7,86 kg a disponuje karbonovým rámem, vnitřně vedenými kabely, dvanáctirychlostním osazením Shimano Ultegra Di2 s wattmetrem a koly Dt-Swiss s hlubšími ráfky. S užšími ráfky by se kolo bez problémů vešlo pod 7,5 kg, což z něj činí tvrdý oříšek pro konkurenci.

Van Rysel EDR CF Sram Force AXS

image 2

Tato špičková značka od Decathlonu si v ničem nezadá s největšími hráči na trhu. V tomto seznamu máme hned dva modely od Van Rysel, a pokud se vám kterýkoliv z nich líbí, sledujte ho bedlivě na webových stránkách, protože bývají ihned vyprodané. 

Zkratka EDR znamená EnDuRance a celkově je toto kolo pohodlnější než běžná silniční kola. Lanka jsou vedena klasicky venku, najdeme zde osazení Sram Force AXS eTap, kola Zipp 303 s a komponenty Deda. Ručička váhy se u velikosti M a bez pedálů zastavila na 7,8 kg. Cena: 4 100 eur.

Orbea Orca M35i 2024

image 3

O modelu Orca 2024 jsme již psali v tomto článku o lehkých kolech, ale to jsme se zabývali pouze jejich nejprestižnějším zástupcem. Tento nestojí ani polovinu (4 399 eur) a váží o 1,5 kg víc: 7,8 kg. Má vnitřně vedená lanka, dvanáctirychlostní osazení Shimano 105 Di2 a kola i komponenty, které si tato baskická značka vyrábí sama.

Van Rysel RCR Force AXS

image 4

Toto kolo, jen s lepším osazením a rámem RCR Pro, budou pravděpodobně používat jezdci francouzského týmu Decathlon AG2R La Mondiale. Váhový rozdíl mezi tímto rámem a RCR Pro je pouhých 40 g. To znamená, že za necelých 5 000 eur (4 799 eur, abychom byli přesní) získáte kolo o váze 7,7 kg ve velikosti M. Vnitřně vedená lanka, komponenty Deda, osazení Sram Force AXS eTap s wattmetrem a kola Zipp 404 Firecrest. Tvrdá konkurence pro Canyon.

Origine Axxome III GTO LS68

image

Značka Origine pochází ze Somain, což je komuna na severu Francie, která leží nedaleko od Roubaix. Je známá tím, že umožňuje zákazníkům vybrat si ke kolu komponenty do posledního detailu. Zde máme model s kotoučovými brzdami, osazením Sram Force AXS eTap a komponenty přímo od samotného výrobce kola, přičemž cena lehce přesahuje námi stanovený rozpočet (5 066 eur). Kolo však bez pedálů váží pouhých 7,69 kg ve velikosti S.

Radon Vaillant Disc 10.0 EA

image 5

Nejlevnější kolo na seznamu (3 024 eur) nás trochu klame, neboť výsledná váha 7,65 kg byla naměřena u nejmenší velikosti (XS). U velikosti M se pravděpodobně dostane až někam k 8 kg, ne-li ještě výš. Za tuto cenu byste však stěží hledali lehčí a zároveň lépe vybavené kolo. Kotoučové brzdy, osazení Sram Force AXS eTap, kola Mavic Cosmic SL 45 a pláště Continental GP5000, přičemž zbytek komponentů už pochází buď přímo od výrobce kola, nebo značky Fizik. 

Vitus Vitesse Evo Ultegra Di2

image 6

Toto kolo se v lecčems podobá již zmíněnému Van Rysel EDR, a to zejména v oblasti vzhledu. Co se však týče komponentů, ceny a váhy, tam má tento model navrch. Proto se nedivte, když bude na internetu vyprodaný. Má totiž všechny predispozice k tomu, stát se bestsellerem: karbonový rám, dvanáctirychlostní osazení Shimano Ultegra Di2, kola Reynolds AR46 a komponenty přímo od výrobce kola. Výsledná váha činí 7,5 kg ve velikosti M a cena byla stanovena na 4 239,99 eur. 

Specialized Aethos Comp 105 Di2

image 7

Druhé nejlehčí kolo na našem seznamu. Model Aethos s dvanáctirychlostním osazením Shimano 105 Di2, koly Dt-Swiss a vlastními komponenty od výrobce váží 7,4 kg ve velikosti 52 a stojí 4 800 eur. 

Rose XLite 04 Ultegra Di2

image 1

Další německá značka, která proslula solidní cenou a vysoce kvalitními komponenty. Tento model o váze 7,3 kg ve velikosti M potvrzuje obojí, neboť v akci jej nyní seženete za 3 999 eur a dostane se vám vnitřně vedených lanek, dvanáctirychlostního osazení Shimano Ultegra Di2, sedla Fizik, kol Continental GP5000 a dalších komponentů, které jsou již dílem samotného výrobce kola. Pokud vám ani toto nestačí, pak vězte, že si můžete vybrat rovnou ze tří barevných provedení.

V tomto seznamu jsme si představili 10 kol za rozumný peníz a s nízkou hmotností. Pokud se podíváte na náš článek o nejlehčích kolech, tak zjistíte, že za jejich cenu byste si v klidu pořídili dvě nebo tři kola z dnešního seznamu. Je tam samozřejmě určitý rozdíl v hmotnosti, ale není bůhvíjak veliký. V některých případech je to dokonce méně než 400 gramů. Proto jsou modely uvedené v tomto seznamu, a to včetně těch, které lehce přesahují náš 500eurový rozpočet, bez pochyby tou nejlepší volbou v poměru cena/výkon.

Komentáře ( 2 ) na téma “Top 10 lehkých silničních kol pod 5000 eur”

 1. Avatar

  U popisu silničních kol,píšete nesmysly.Žádné z těchto kol nemá vnitřně vedená lanka protože mají elektronické řazení.

  1. Siroko

   Dobrý den,

   Když říkáme vnitřně vedené kabely. Znamená to, že kabely brzd a elektronického řazení jsou skryté a vedené uvnitř řídítek, zádi a rámu kola.

   S pozdravem,
   Siroko

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články