cover2 32ae1f01 2499 4024 89a8 d0e6c5fe8170

10 Výhod Cyklistiky Pro Ženy

Cyklistika přináší ženám nespočet výhod, ať už používají kolo jen jako dopravní prostředek nebo praktikují jízdu na kole v jakékoliv sportovní verzi. Od horských elektrokol až po městská skládací kola, od rodinných vyjížděk až po kilometrové cyklovýlety nespoutanou přírodou. Tak různorodá je škála jízdy na kole a možností začít s cyklistikou. Jen Vy rozhodnete v jakém tempu.

Dříve než začnete, je třeba zvážit, co Vám vaše tělo umožní a znát vaše hranice a potřeby tak, abyste se správně rozhodla k jakým účelům budete kolo používat a nastavit si tím smysluplné cíle v krátkodobém horizontu. Nepřeceňujte své možnosti, protože to vede ke zbytečné frustraci. Užívejte si kola při každém šlápnutí a určitě dojdete dál za hranice svých dosavadních představ. Postupně se přidají další výhody, které cyklistika přináší do života, především v oblasti tělesného a duševního zdraví.

 • Cyklistika výrazně prospívá kardiovaskulárnímu zdraví, protože dochází k navýšení kapacity plic, odbourávání tuků po celém těle, snižování cholesterolu a krevního tlaku, čímž obecně dochází k lepší cirkulaci krve.

 • Jízda na kole zpevňuje svaly na nohách a stehnech. Šlapání také napomáhá k redukci celulitidy, díky rozpohybování nahromaděného tuku a vody ve vnitřní části končetin.

 • Pravidelná jízda na kole a zdravá strava napomáhají redukci tuku a hubnutí. Jste-li obézní nebo máte nadváhu vaše tělo cyklistiku ocení, protože se jedná o nízko impaktní sport a vaše kotníky, kolena a boky budou spokojené.
 • Navíc ženy mají větší náchylnost k artritidě, takže máte-li problém s krevním oběhem nebo vazy a chcete sportovat, kolo je ideální prostředek k vašemu pohybu a pravidelné aktivitě.
   
 • Pravidelná jízda na kole také posiluje imunitní systém. Jak prokázala jedna studie z Birminghamské Univerzity, která objevila, že brzlík (latinsky Thymus, pochází z řeckého “thymos”=životní energie a je považován za žlázu zdraví a imunity) staršího člověka, který se pravidelně věnoval cyklistice produkoval stejné množství T-lymfocytů jako brzlík 20ti letého člověka.

 • Výhody cyklistiky nejsou jen v oblasti fyzična, významně totiž prospívá i našemu duševnímu zdraví. Naše psychické nastavení čerpá z uvolněných endorfinů, které se vyplavují při sportování. Hormony štěstí jsou fyziologické články, které spojují pocit pohody a fyzického výkonu.

 • Jezdit po městě na kole vyvolává méně stresu než jízda autem a čím více je město kolům otevřené, tím snadnější bude přemisťovat se z místa na místo. Možná budete všude dřív a ušetříte váš drahocenný čas, nicméně záleží na městě kde žijete, protože tak skvělé podmínky pro cyklisty jako mají v Holandsku, Belgii, či Dánsku nejsou běžné v jiných částech světa.

 • Kolo je navíc skvělý způsob jak vypnout, uvolnit napětí, zapomenout na běžné starosti, nastartovat kreativitu nebo změnit prostředí a odblokovat nakumulovaný stres a dát prostor novým nápadům a myšlenkám. Nemluvě o pocitu štěstí, když se vydáte na trasu a dojedete dál než den předtím, nebo o něco rychleji, nebo jen o něco méně unavená než naposled a stále s chutí znovu šlápnout do pedálů.

 • Pravidelná cyklistika sebou nese změnu myšlení. Více si uvědomujeme stav našeho fyzična a vědomě pečujeme o naše zdraví postupným přijímáním zdravého životního stylu. Mohli bychom říct, že nám podstatně změní život, protože v čase stráveném na kole budete obklopena lidmi se zdravým životním stylem. A nebudete ho věnovat méně užitečným až zdraví škodlivým aktivitám..

 • V neposlední řadě, díky cyklistice také můžete trávit více času s rodinou, partnerem, či přáteli. Jedna z výhod cyklistiky je, že ji můžete praktikovat sama nebo ve skupině, což je přínosné nejen pro Vás, ale i pro vaše nejbližší. Není vůbec důležité jestli nemáte stejnou výkonnost a nejedete spolu, prostě zpomalte a nechte je někdy vyhrát. :))

Tohle jsou jedny z mnoha výhod cyklistiky pro ženy. Jestli nemáte kolo pořiďte si je v souladu s vašimi potřebami nebo představami a nechte si poradit při jeho nastavení, protože pohodlí na kole je základním kamenem k radosti z jízdy a přátel.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články