cover 133

5 užitečných a levných dárků, kterými potěšíte každého cyklistu

Pokud máte příbuzného, kamaráda, partnera či kolegu, který je blázen do cyklistiky, a rádi byste mu dali nějaký ten dárek, pak se patrně sháníte po něčem, co by mu udělalo radost, ale zároveň nestálo majlant. Vzhledem k tomu, že každý cyklista je jiný a vy nejste jasnovidec z filmu “V kůži Johna Malkoviche”, tak pro vás máme 5 základních, užitečných a levných nápadů, se kterými nešlápnete vedle:

Cyklistické ponožky

image 5

Ty se nikdy neztratí, byť na vás mohou působit dojmem obyčejného a nudného dárku. Věřte ale, že jimi nepohrdne žádný cyklista. Jediné, co potřebujete vědět, je velikost, takže se v případě pochybností obraťte na jejich blízké přátele či příbuzné. 

S čím nikdy nešlápnete vedle, jsou černé a bílé ponožky, protože ty se hodí ke všemu. Pokud však máte přehled o tom, jaký má daný cyklista vkus, můžete trošičku zariskovat a pořídit mu barevné ponožky, jako například tyto od Siroka

Hydratační krém, tzv. chamois cream

Každý cyklista ocení speciální hydratační krém pro cyklisty, který ve spoustě obchodech najdete pod názvem chamois cream. I kdyby měl obdarovaný svou oblíbenou značku, lahev navíc rozhodně neuškodí, ať už je od jakéhokoliv výrobce. V případě, že kupujete dárek ženě, dbejte na to, aby byl krém určen speciálně pro cyklistky, případně aby neobsahoval nic, co by mohlo způsobit podráždění dámských intimních partií (alkohol, parfém). Zde je několik možností pro muže:

Chamois Butt’r

Assos Chamois Crème

Muc-Off Luxury Chamois Cream

Pro ženu:

Her’ Anti-Chafe

Assos Chamois Crème Women’s

Muc-Off Luxury Chamois Cream

A unisex:

Anti Friction Cream MigouBCN.

Funkční prádlo

image 6

Vzhledem k tomu, že mnohdy nevíme nic o osobním vkusu obdarovaného, tak v případě oblečení je lepší zvolit něco nenápadnějšího. A právě proto je funkční prádlo bezpečnější volbou než dres, který by danému jezdci nemusel vyhovovat. Navíc cyklisté obvykle mívají méně funkčního prádla než dresů, přestože je oděrkám a celkovému opotřebení vystaveno stejně, ne-li dokonce více. Přece jen funkční prádlo je v přímém kontaktu s pokožkou a absorbuje nejvíc vlhkosti a slaného potu. Proto je jej dobré čas od času vyměnit a mít v šatníku více možností do různého počasí. 

Siroko nabízí funkční prádlo pro ženy i muže, a to jak pro letní, zimní, tak i mezisezónní období, přičemž vybírat můžete z různých barev, kdybyste se například rozhodli pro dvojitý dárek a chtěli tak zkombinovat ponožky s nátělníkem. 

Balíček energetických tyčinek a/nebo gelů

Ib84Ck86aNSOjx0hQtUAKejL6Ki12 pIC1n utwWc80JaMNWX 8htYI8hsvEGwm sGJCy5qmHfidN8Qghz8Ftx 0HspcJ5lzAtLxGERkqm0JxReODUblO46GoKDD6zQiV4Fj1NJhbv6yJhE1g1iUxB8epeAgx

Přestože dáváme přednost domácím receptům, tak po domácku vyrobené tyčinky a gely nejsou vhodným dárkem, protože se rychle kazí. Koupí balíčku energy tyčinek a/nebo gelů však vůbec nic nezkazíte. Kdo by ostatně pohrdl palivem zdarma!

V závislosti na značce, velikosti a přísadách vyjde balení 15-25 tyčinek na cca 25-45 eur. To samé platí i pro energetické gely. K dostání jsou i balíčky, které kombinují tyčinky a/nebo gely různých příchutí, jakož i ty, které obsahují od všeho trochu. 

Čistič řetězu a mazivo

Čisté a promazané hnací ústrojí je výkonnější a vydrží déle. K jeho dokonalé údržbě musí cyklista používat čistič řetězů a mazivo. Samozřejmě bude potřebovat i vodu, ale pětilitrový barel s vodou není jako dárek to pravé ořechové. 

image 7

V obchodech najdete balení, která zahrnují kartáče, hadříky a další čisticí produkty, nicméně v pohodě si vystačíte i se základními věcmi: kvalitním čističem řetězů (nejlépe takovým, který je šetrný k přírodě), jenž stojí kolem 15-20 eur, a lahví maziva za cca 10-20 eur.

Opět zde platí to samé, co u hydratačního krému: i když si obdarovaný běžně vybírá jinou značku, láhev maziva navíc se nikdy neztratí. Mějte na paměti, že existují různé druhy maziv: 

  • Mazací oleje
  • Keramická maziva
  • Vosky

Mezi mazacími oleji najdeme suchá maziva, která se hodí do podnebí, kde méně prší a kde je hodně prachu a nečistot, a mokrá maziva, vhodná do vlhkého prostředí.

Keramická maziva jsou vhodná do všech podmínek. Jsou sice o něco dražší, nicméně snižují tření a při správném nanesení na čisté hnací ústrojí vydrží déle než oleje. 

Vosk je nejméně častou volbou, neboť se musí nejprve roztavit a poté se do něj řetěz ponoří; řetěz přitom musí být dokonale čistý. Je sice pravda, že poskytuje perfektní výkon i ochranu, ale jeho použití je docela komplikované a rovněž cena je vyšší. Sečteno a podtrženo: chcete-li vybrat vhodné mazivo, zvolte keramické. Snadno se používá, je levné a praktické.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články