cover 147

Cyklistická vesta s tepelnou izolací Siroko SRX

Co se týče oblečení, cyklisté mají celou řadu možností, nicméně nejuniverzálnějším oděvem, který se snadno obléká, sundavá a skládá do kapsy, je cyklistická vesta s extra tepelnou ochranou, jako je například Siroko SRX Ultra Warm. Díky tomuto doplňku budete moci používat své letní či mezisezónní oblečení i v chladnějších měsících. A co víc, specifické vlastnosti této vesty nabízí parádní výkon a dokonalé přizpůsobení podmínkám, které byste stěží hledali jinde. Na konci článku vám dáme pár tipů, jak tuto vestu využít na maximum, ale nejprve se pojďme podívat na její vlastnosti:

TKANINA A IZOLACE

Tato cyklistická vesta nabízí kromě samotné tkaniny také izolaci. Obojí se vzájemně doplňuje, díky čemuž získáme oblečení, které nás ochrání před deštěm, větrem i zimou a které si zachovává tepelný komfort a dobrou úroveň prodyšnosti, takže nás dokáže udržet v suchu a pohodlí.

crop center


Pojďme se nyní podívat blíže na její dvouvrstvou tkaninu s nepromokavou technologií ITTTAI®. Vnější vrstva má vodoodpudivou úpravu (DWR) a je vyrobena z elastické směsi tkanin (85 % polyamid, 15 % elastan). Pod ní se nachází membrána (100% polyuretan) s vodním sloupcem 10 000 mm a prodyšností až 6 000 g/m²/den (více info zde). Tato membrána zajišťuje nepřetržitou mikroventilaci, která uvolňuje vodní páru vznikající při intenzivních aktivitách, jako je cyklistika. Převážná většina polyuretanových membrán začne propouštět pot až ve chvíli, kdy zvlhne. Oproti tomu struktura této membrány obsahuje miliardy pórů a její prodyšnost není podmíněna zvlhnutím – činí tak okamžitě, takže vás udrží v suchu a poskytne vám větší pohodlí. Mezi další klíčové vlastnosti, které oceníte při jízdě na kole, patří nízká hmotnost a odolnost vůči oděru.


Výplň PrimaLoft® Gold Insulation Eco je vyrobena ze 100% recyklovaných materiálů. Tato syntetická výplň nabízí ohromné výhody pro cyklistiku i další aerobní sporty:

  • Využívá ultrajemná vlákna, která vytváří mikrokapsy zadržující tělesné teplo. 
  • Skvělý poměr mezi izolací a hmotností, což vede k lehkému a kompaktnímu oblečení.
  • Udržuje tepelný komfort i za extrémně vlhkého počasí.
  • Hydrofobní (vodoodpudivé) vlastnosti. Aby prosákla, musela by být vystavena silnému lijáku nebo několika hodinám vytrvalého deště. 
  • Výjimečná prodyšnost díky ultrajemným vláknům.
  • Lehká a kompaktní, což je kombinace, o které sní každý cyklista.
  • Svou hebkostí se podobá péřovým bundám. 
  • Lze ji snadno prát, samozřejmě za dodržení pokynů výrobce na štítku (prát za studena, nečistit chemicky, nenamáčet. Nepoužívejte bělící prostředky, změkčovače, sušičku ani žehličku).

DESIGN

crop center


Design a konstrukce vesty jsou pro správnou izolaci a udržení tělesného tepla rovněž klíčové. Proto jsou tak důležité vnitřní ploché švy, vysoký límec, elastické pásky na spodním lemu a kolem průramků, jakož i přiléhavý, avšak ne příliš těsný střih. Všechny tyto vlastnosti vesty SRX Ultra Warm zajišťují správné udržení tepla a ochranu před větrem i vodou. Zadní panel je o něco delší než přední, takže se vesta přizpůsobí pozici jezdce na kole, a chrání tak jeho hýždě a bederní oblast před cákající vodou.

VELIKOST

Další věc, kterou je potřeba vzít v úvahu, abychom nepřišli o izolační vlastnosti vesty, je výběr správné velikosti. Důkladně se přeměřte a berte v potaz i to, jaké oblečení budete pod vestou nosit. Něco jiného je, když si ji obléknete přes funkční prádlo a letní dres s dlouhým rukávem, nebo naopak přes hřejivé funkční prádlo a zimní bundu. Víme, že takové měření zabere trochu víc času, ale určitě se to vyplatí. Je-li totiž vesta příliš těsná, tak se vzduchové izolační kapsy stlačují, což vede k horšímu udržování tělesného tepla.

ZIPY A KAPSY

Oboustranný poloautomatický SBS zámek zajišťuje, že se zip nebude svévolně posouvat, dokud nezvednete poutko do určité polohy. To umožňuje otevřít zip do jakékoliv pozice, a jakmile dáte poutko dolů, tak zip v dané pozici zůstane. Navíc jej můžete rozepnout nejen nahoře, ale i dole. Tuto vlastnost oceníte především při stoupáních, kde není potřeba zvýšená ochrana před větrem a chladem, ba naopak potřebujeme lepší odvětrávání. Jakmile vyjedeme nahoru, stačí už jen zapnout zip a pustit se do sjezdu.

crop center


Aby se předešlo otlačeninám a zadrhávání o krk, disponuje zip krytem a látkovou ochranou na vnitřní straně, která rovněž blokuje přívod vzduchu a zabraňuje zasekávání zipu při jeho vytahování nebo stahování.

crop center


Vesta disponuje dvěma zadními postranními kapsami, které mají neviditelné zipy a elastická poutka. Skvěle se hodí pro převoz telefonu, klíčů či peněženky, ale také energetických tyčinek a gelů. Jsou-li prázdné, lze je využít i jako dodatečnou ventilaci, ačkoliv bude lepší, když prostě jen trochu rozepnete přední zip.

REFLEXNÍ PRVKY

Na levé straně hrudníku se nachází reflexní logo Siroko, dále logo SRX a uprostřed zad pak po celé délce tři pruhy tvořené z malých křížků

KDY POUŽÍT CYKLISTICKOU VESTU S TEPELNOU IZOLACÍ?

Teplotní rozmezí pro nošení vesty je někde mezi 5 a 15 °C, takže ji využijeme převážně v mezisezónním období a během relativně teplé zimy. Je však potřeba myslet na to, že vesta není bunda ani zimní dres. Jde o doplněk, který posiluje a vylepšuje vlastnosti ostatních částí oděvu. Když si takovou vestu obléknete přes funkční prádlo, letní dres a návleky na ruce, tak vás v 5 °C v teple neudrží. Stejná kombinace by ale mohla stačit na teplotu mezi 10 a 15 °C, v takovém případě by vám pak mohlo být příjemně teplo.

Vše samozřejmě záleží na konkrétním jedinci, nicméně pro venkovní teploty kolem 5 °C se doporučuje kombinovat vestu s funkčním prádlem, ať už s krátkým či dlouhým rukávem, a dresem M4 s dlouhým rukávem. Případně je možné vzít si funkční prádlo z merino vlny a dres s dlouhým rukávem. Kombinace vesty, dresu s krátkým rukávem a funkčního prádla z merino vlny s krátkým rukávem je vhodná pouze tehdy, je-li vám běžně na kole hodně teplo nebo plánujete vyrazit na krátký a intenzivní trénink. 

crop center


Na vestě SRX Ultra Warm je skvělé, tedy kromě toho, že nabízí lepší tepelný komfort a ochranu než běžné vesty, to, že je lehká a kompaktní. Není sice tak lehká jako naše vesty V1, nicméně se snadno vejde do zadních kapes, případně, pokud převážíte hodně věcí, ji lze zastrčit pod dres. Můžete si ji tedy obléct kdykoliv budete potřebovat, a to po celý rok. Pokud žijete v oblasti, kde jsou letní rána či odpoledne/večery chladnější a mezisezónní období též, tak si ji pro jistotu vezměte s sebou. To samé platí i v případě, že vám při jízdě bývá chladno, nebo když vyrážíte na jízdu s dlouhými vysokohorskými sjezdy. Jak vždy apelujeme: je lepší být připraven než pak litovat. A o oblečení, které si lze bez problémů sundat/obléct a uskladnit, to platí dvojnásob.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články