impermeable

Cyklistické bundy do deště: průvodce nákupem

Plánujete-li si pořídit cyklistickou bundu do deště, měli byste si dát pozor na určité vlastnosti, které jsou nezbytné, aby bunda lépe vyhovovala vašemu stylu jízdu a vašim potřebám:

  • Tkanina
  • Větrání
  • Zatavené švy se zipem
  • Reflexní prvky
  • Kompaktnost, nízká hmotnost a skladnost
  • S kapsami, či bez
  • Střih a design
  • Cena

Tkanina

Podobně jako u ostatního cyklistického vybavení, i zde hraje tkanina zásadní roli a odvíjí se od ní celková kvalita zboží i jeho cena.

image 17

Musí být samozřejmě voděodolná. Tato vlastnost se testuje měřením tlaku, který je tkanina schopna vydržet, než začne propouštět vodu. Pod vodní sloupec se umístí kus tkaniny, a pokud voda dosáhne 2 000 milimetrů, tak je oblečení, které je z ní vyrobeno, označeno jako voděodolné do 2 000 mm. Čím vyšší číslo, tím lépe bunda odolává vodě.

Mějte na paměti, že bunda do deště musí být rovněž i dostatečně prodyšná, aby zvládla odvádět tělesné teplo a vlhkost. V opačném případě totiž skončíte celí promáčení, akorát že zevnitř. Hodnocení prodyšnosti je udáváno pomocí MVP (propustnost vodních par) či v gramech/m2 za den. Opět platí, že vyšší hodnocení = větší prodyšnost.

Bundy do deště s nejlepšími voděodolnými vlastnostmi a vysokou prodyšností jsou vyrobeny z Gore-Tex membrány. Ta je samozřejmě nejdražší a nejchoulostivější, takže se obvykle umísťuje pod jednu, nebo mezi dvě vrstvy. Vodoodpudivá vrstva se pak nanáší z vnější strany, aby se dovnitř nedostala voda a zároveň aby propouštěla pot. 

I některé jiné kvalitní membrány se dají použít jako vnější vrstva. Jsou lehčí a prodyšnější, ale zároveň i mnohem choulostivější a dražší. Nedoporučují se pro horskou, gravelovou či městskou cyklistiku, jelikož se snadno poškodí o různé předměty či větve, a navíc hrozí i tření a otlačení od popruhů od batohu.

image 18

Některé bundy do deště se vyrábí i bez nepromokavé, avšak pružné a prodyšné tkaniny, která disponuje vnější DWR úpravou, díky níž jsou odolné vůči vodě. Možnosti tohoto typu bund do deště jsou stejně rozmanité jako vlákna použitá v samotné tkanině. Například u nás v Siroku používáme pro cyklistické bundy do deště J2 nylon. Jiní výrobci používají vlákna, jako jsou polyester, elastan, bavlna, či dokonce merino vlna. Ať už jsou tkaniny směsové, či nikoliv, vždy potřebují DWR vrstvu. Ta se však používáním a praním ničí, takže postupně ztrácí svou vodoodpudivost. Nemusíte však zoufat, dnes jsou k dostání nejrůznější produkty, které vám s péčí o tento druh oblečení pomohou a s jejichž pomocí obnovíte jeho vodoodpudivou vrstvu.  

Tak či tak, vždy je potřeba řídit se pokyny a návodem od výrobce, protože jedině tak dosáhnete delší životnosti bundy. 

Větrání

image 19

Při jízdě na kole naše tělo vytváří tolik tepla, že je velmi snadné překročit limit prodyšnosti tkaniny. K lepšímu odvětrávání v oblasti podpaží se používají klopy, větrací průduchy, případně speciální perforace, kterou najdeme i na bundách J2 od Siroka. 

Zatavené švy a zipy

Bunda by měla být navržena tak, aby v ní nebyly žádné trhlinky nebo mezery, kterými by se dovnitř dostala voda. Za tímto účelem se používají zatavené švy a zipy. 

Reflexní prvky

Toto je velice důležitá vlastnost oděvu, zejména pak při závodech či dojíždění do práce na kole. U horské a gravelové cyklistiky se bez reflexních prvků obejdete, ale mějte na paměti, že než se dostanete na stezku, tak obvykle musíte jet alespoň nějaký kus cesty po silnici či přes město. 

Kompaktnost, nízká hmotnost a skladnost

Lehké oblečení, které jde rychle složit a nezabere moc prostoru, je snem každého cyklisty. Pokud na takové narazíme, obvykle je to na úkor voděodolnosti a/nebo prodyšnosti, případně je hodně drahé. 

Pokud chcete mít bundu u sebe pouze pro strýčka příhodu, tak dbejte na to, aby byla kompaktní, lehká a snadno složitelná. Plánujete-li ji ale regulérně nosit a jezdit v ní několik hodin v dešti, pak vás její skladnost nemusí až tak trápit.  

S kapsami, či bez

Toto dilema můžete rozhodnout jedině vy. Budete-li v bundě trávit celý den, tak se vám kapsy či přístup do zadních kapes od dresu mohou rozhodně hodit. Zde však hrozí, že se do nich dostane voda a zničí vše, co v nich máte (například telefon). Otevírání zadních kapes by tedy mělo být navrženo tak, aby dovnitř nepronikla žádná voda, ale zároveň musí umožňovat snadné sáhnutí do kapes u dresu či bundy za jízdy. 

Pokud však chcete bundu do deště jen pro případ nouze, tak se kapsami vůbec nezaobírejte. Sice budete mít horší přístup k dresu či bundě, ale alespoň vám dovnitř nebude zatékat. 

Střih a design

image 20

Velice důležitým prvkem designu, který najdete i u cyklistických bund do deště od Siroka, je kratší přední část, díky níž předejdete nechtěnému krabatění látky, které zhoršuje přiléhavost a aerodynamiku. Zadní část musí být naopak o něco delší, aby udržela vaše hýždě v suchu a předešlo se zašpinění od cákajících kol. 

Límec musí být vysoký a rovněž je potřeba mít dobře nastavitelné manžety kolem zápěstí, aby se vám do rukávů nedostala voda. Dále je důležité přizpůsobení bundy v oblasti boků, například pomocí vnitřního silikonového úchopu nebo díky nastavitelné elastické šňůrce.

image 21

Střih bundy je odvislý od typu použité tkaniny či membrány. Obecně platí, že bundy do deště nebývají tak přiléhavé, a dokonce i ty nejpřiléhavější trochu plandají. To je dáno nedostatečnou pružností tkanin (jelikož nemají tolik panelů) a také kvůli tomu, že volnější střih zlepšuje odvětrávání. 

Cena

Na konec jsme si pro vás schovali rozdíly v ceně. Bundy do deště se pohybují od 50 eur do cca 350 eur: levnější bundy mívají horší vlastnosti a tolik toho nenabízí, zatímco u těch drahých je to přesně naopak. 

Vyplatí se utratit několik tisíc korun za bundu do deště? Pokud si to můžete dovolit, tak rozhodně ano. Zejména pokud žijete v oblasti, kde hodně prší a plánujete bundu používat pravidelně. 

Ne vždy je to však nejrozumnější volba, a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, že mezi bundami v cenové kategorii od 50 do 150 eur jsou mnohem větší rozdíly v kvalitě, než je tomu u bund v cenové relaci 150 až 350 eur. Pokud vyrazíte ven při menších záplavách, tak vám ani bunda za 200 a více eur nebude platná víc než mrtvému zimník. Druhým důvodem pak je, že za deště a nepříznivého počasí zůstane většina cyklistů raději doma a pustí se například do indoor cyklistiky, posilování či jakékoliv jiné vnitřní aktivity. Proto by pro vás mohlo být výhodnější pořídit si takovou bundu do deště, kterou byste u sebe vozili jen pro případ nouze. Mluvíme tedy o bundě s nejlepším poměrem kvality a ceny, přičemž za ušetřené peníze si můžete koupit například trenažer na indoor cyklistiku, předplatné do aplikací Bkool či Zwift, případně obyčejný deštník a gumáky na procházky. Cyklistické bundy do deště od Siroka lze nosit i na procházkách v dešti. Jedná se o jeden z mála produktů v šatníku cyklisty, ve kterém na ulici nebudete vyčnívat z davu.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články