cambio 693015a4 12a2 4a64 8c4f f81d2a91b506

Cyklistika pro začátečníky: Jak používat přehazovačku na kole

V této publikaci pro začínající cyklisty budeme hovořit o všech komponentech převodů kol, vysvětlíme si, jak fungují a dáme vám řadu tipů na správné použití. Bez ohledu na typ kola nebo disciplínu je zde několik obecných aspektů, které vám pomohou rychle zařadit rychlostní stupně a vyhnout se chybám.

Začněme tím, že se seznámíme s komponenty převodů kol:

  • Řazení. Pravá řadicí páčka přepíná zadní převody (kazeta) a levá řadicí páčka přední (převodník). Jediné řadící páky, které toto pravidlo nerespektují, jsou elektronické komponenty silničních kol Sram.
  • Přesmykač 
  • Přehazovačka
  • Ocelová dráty a pláště v mechanických převodech. V elektronických skupinách není žádný kovový kabel nebo plášť, místo toho je zde elektrický kabel nebo žádné kabely, jako v bezdrátových skupinách společnosti Sram
  • Převodníky
  • Kazeta (Pastorek) 
  • Řetěz

Jak funguje přehazovačka u kola?

V mechanické skupině nastavení jsou na každé řadicí páce jedna nebo dvě nastavovací páky. Při ovládání, vytáhneme nebo uvolníme kovové lanko, které vede dovnitř pouzdra a které zatáhne (nebo uvolní) za přední nebo zadní měnič převodů, aby došlo k přehození na jiné ozubené kolečko.

U elektronického řazení vyšle stisknutí tlačítek na levé nebo pravé řadicí páce elektrický signál, který aktivuje přední nebo zadní přehazovačku (kromě elektronických komponentů Sram).

Jak víme, kolik rychlostních stupňů má kolo?

V závislosti na počtu předních převodníků a ozubených koleček kazety mohou být kola 2×10, 2×11, 2×12, 1×11 nebo 1×12. Možností je mnohem více, ale dnes jsou to nejběžnější typy u silničních a horských kol a dostanem z nich 20, 22, 24, 11 a 12 rychlostních stupňů. Někdy cyklisté říkají, že mají 9-ti, 10-ti nebo 11-ti rychlostní kolo. V tomto případě odkazují pouze na počet ozubených koleček kazety a nepočítají převodníky.

Každá přehazovačka je kombinací počtu zubů na převodníku a počtu zubů zadního ozubeného kolečka. Pokud máme převodníky s 50/34 zuby a na kazetě je rozsah 11 až 28 zubů, dostaneme 50 x 11 jako nejvyšší převodový stupeň a 34 x 28 jako nejnižší převodový stupeň. Proto řazení „nahoru“, když řadíme na vyšší rychlostní stupeň, a „dolů“, když řadíme na nižší rychlostní stupeň.

Tipy pro správné používání převodovky

Vyvarujte se křížení řetězu. Čím rovnější je řetěz, tím menší tření, a proto rychlejší a efektivnější přenos síly z pedálů. Pamatujte si, že zkřížený řetěz se ohýbá na čtyřech místech. Když spadne z ozubeného kola, když vstoupí do převodníku, když opustí převodník zespodu a když vstoupí do zadního měniče převodů. Zkrátka čím více je řetěz překřížen, tím více se ohýbá.

Proto je na kolech s dvojitým převodníkem lepší nepoužívat 3 nejmenší ozubená kolečka kazety, když jste na malém převodníku a nepoužívat 3 největší, pokud jste na velkém převodníku. Pokud toto pravidlo nedodržíte a budete mít zkřížený řetěz a nataženou zadní přehazovačku, nestěžujte si, pokud skončíte jako Andy Schleck.

Řazení v záběru (řazení při zapojení síly) není pro hnací ústrojí dobré. Může to být těžké, ale zkuste sladit šlapání s řazením. Nejdříve uvolněte šlapání, následně přeřaďte a poté znovu šlápněte silou do pedálu. Je to velmi užitečné, především řadíte-li mezi převodníky, ujistíte se tím, že byl správně zařazený převodový stupeň a řetěz se přesunul na vámi určené ozubené kolečko. Provádíte-li to správně, neuslyšíte žádné rachocení, stejně jako profesionálové, kteří tiše a plynule přehazují v průběhu závodu.

ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ byste neměli přehazovat, když jste v pozici ve stoje, protože byste riskovali vážnou nehodu.

U jízdních kol se dvěma nebo třemi převodníky se setkáváme s problémem náhlé změny kadence při řazení převodníků. To nejlepší, co můžeme udělat, abychom se tomu vyhnuli (vlastně to, co dělá mnoho elektronických setů), je synchronizovat řazení převodníků s převodem ozubeného kolečka. Například pokud jsme na 1×8 a přeřadíme na 2×8, změna je náhlá, kadence se sníží a musíme na pedály aplikovat větší sílu. V tuto chvíli je vhodné změnit na 2×6 nebo 2×5, tj. Dvě nebo tři zadní ozubená kolečka nahoru.

Bez ohledu na terén (do kopce, z kopce, po rovině, zvlněná krajina) platí obecná rada myslet dopředu, předvídat, co je před námi, jak se může daný kus vyšlápnout a pak přizpůsobit rytmus okolnostem. Nečekejte až do poslední chvíle, než náhle zařadíte několik rychlostních stupňů nahoru nebo dolů. Tím může řetěz prasknout nebo spadnut, zejména při jízdě do kopce.

V každém terénu byste měli najít rychlostní stupeň, který vám umožní pohodlnou jízdu na kole a nezapomeňte: každý cyklista má jinou úroveň a vlastní tempo. Nemůžeme vám říci, to vaše nebo to  nejefektivnější, protože to prostě nevíme. Záleží na tom, co chcete při jízdě na kole zažít a jaký máte “motor”. Tímto motorem myslíme celé vaše tělo od nohou po mozek a srdce, plíce a krev. Pokud se vydáte na projížďku s rodinou nebo přáteli, potřebujete pohodlné tempo, abyste mohli mluvit a užít si jízdu. Na druhou stranu, pokud se chystáte získat titul QOM nebo KOM (královna nebo král silnice), vaše tempo bude stejně pohodlné jako fakírova hřebíková postel.

Tolik k teorii. Chcete-li se naučit řadit, jednoduše nasedněte na kolo a najděte snadnou trasu s různými typy terénu. Tímto způsobem si zvyknete na řazení, vyzkoušíte rychlostní stupně a ucítíte pocit při šlapání v různých kadencích na různých terénech. Čím více času na kole strávíte, tím pohodlnější bude řazení rychlosti a v určitém okamžiku dokonce pocítíte, že už nemusíte přeřadit ke stoupání, které bylo na začátku tak těžké. Stačí zatnout zuby, silněji sešlápnout pedály a makat na doraz – brzy zjistíte, že rychlostní převody jsou uvnitř nás samotných.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články