Cover 188

Cyklistika pro začátečníky: Návod, jak vybrat první kolo

Výběr prvního kola může být vzrušující událostí, je však potřeba vzít v úvahu několik zásadních věcí, jako například účel, za jakým chcete kolo používat, nebo jakou cyklistickou disciplínu hodláte provozovat. Říkáte si, jak to všechno můžete vědět, když jste ještě ani nezačali? Je pravda, že se už o nějakou disciplínu možná zajímáte, ale časem se klidně může stát, že s přibývajícími zkušenostmi objevíte takovou, která se vám bude zamlouvat ještě víc. Chcete-li vědět, jakým směrem se vydat, položte si několik prostých otázek, které vám pomohou vybrat to správné první kolo:

Proč si chcete koupit kolo? Zeptejte se sami sebe na důvod takové koupě: zlepšení kondičky, cvičení na čerstvém vzduchu, touha pustit se do nějaké výzvy, dojíždění, víkendové projížďky s kamarády, aktivně strávený čas s rodinou… 

Cover 158 man

Kde hodláte jezdit? Po městě, na silnici, na silnici i cyklostezkách, výhradně na cyklostezkách… Neméně důležité je i to, na jakém terénu budete jezdit: rovném, nerovném, s dlouhými stoupáními atd. V úvahu je potřeba brát i počasí, obzvlášť žijete-li ve vlhké a deštivé oblasti. Pokud chcete kolo používat po celý rok, budete potřebovat takové, na které půjdou namontovat blatníky.

ÚčelOblastDruh kola
CvičeníSilniceSilniční
Volný čas, krátké projížďky s přáteli a rodinouSilnice, nenáročné stezky, jízdní pruhy pro cyklisty, greenwaysHorské, gravelové, hybridní
DojížděníMěsto, silnice, jízdní pruhy pro cyklistySilniční, gravelové, hybridní
Cvičení i způsob dopravySilnice, stezky a greenwaysGravelové
CvičeníTerénHorské

Jak často ho budete doopravdy používat? Při výběru kola mnohdy utratíme celý náš rozpočet, abychom si pořídili to nejlepší, jaké můžeme, neboť se domníváme, že na něm budeme jezdit alespoň několikrát do týdne a využijeme jej tedy na maximum. Jenže realita obvykle bývá jiná. Náš každodenní život nám většinou takové nasazení neumožňuje, vlastně jsme pak rádi, že se na něj dostaneme alespoň tu a tam. Proto je tak důležité být upřímný a mít realistická očekávání. Pamatujte, že cyklistika, byť v té nejzákladnější podobě, vyžaduje čas, který si nějakým způsobem budeme muset najít. Investujte tedy s rozvahou, protože na drahé a špičkové kolo, které se válí zaprášené po domě a jen čeká a čeká, než na něj někdo nasedne, je skutečně smutný pohled.

gloves01

Jaký je váš rozpočet a jak hodláte kolo financovat? Jinými slovy, kolik jste za něj ochotni zaplatit? K dostání jsou poměrně slušné kousky pod 1 000 eur, zatímco ty nejlepší se mohou vyšplhat až k 15 000 eur. Pakliže ty peníze máte, klidně je za kolo utraťte, ovšem jako začátečník si bohatě vystačíte i s kolem z cenové kategorie 1 000–2 000 eur. Na větší investice budete mít dost času v budoucnu, až vám cyklistika doopravdy přiroste k srdci a vy budete vědět, jaké jsou vaše preference a cíle.

Slušný výběr za rozumnou cenu najdete i mezi ojetými koly; v tomto článku se pak můžete podívat, na co si dát u ojetých kol pozor.

A nezapomínejte, že jízda na kole vyžaduje alespoň nějaké základní oblečení (na léto, zimu a mezisezónní období), doplňky (na kolo i pro vás), ale také nářadí a náhradní díly. To vše je potřeba zahrnout do vašeho rozpočtu.

Vlastnosti kola, které je třeba zohlednit

image 10

Velikost. To je ta vůbec nejdůležitější vlastnost kola. Správná velikost je nezbytná pro pohodlnou a bezpečnou jízdu. Velikosti se však u jednotlivých výrobců mohou lišit, tudíž nejlépe uděláte, když si necháte poradit v nějakém ověřeném obchodě. A pokud chcete mít úplnou jistotu, nechte si provést biomechanickou analýzu pohybu. Na základě daných měření, vaší flexibility, potřeb a preferencí vám pak bude doporučena správná velikost i model.

Materiál rámu. Abychom předešli jakýmkoliv zmatkům, zmíníme jen dva nejběžnější materiály rámů kol: hliník a karbon. Obecně platí, že kola s hliníkovým rámem a stejnými komponenty budou levnější než ta s karbonovým. To znamená, že při stejné ceně bude karbonové kolo disponovat horšími komponenty než hliníkové, ale za to bude lehčí, neboť karbon je lehčí než hliník. Za ideální první kolo pak můžeme považovat například hliníkové kolo s karbonovou vidlicí.

Hlavní komponenty. Když odhlédneme od rámu, tak hlavními a nejdražšími komponenty jsou osazení a kola. Osazení obsahuje řadicí a brzdové páčky, brzdy, přední a zadní přehazovačku, kliky, řetěz a kazetu. Asi nikoho nepřekvapí, že čím lepší osazení, tím víc za něj zaplatíte. To samé platí i pro kola bicyklu.

many different metal parts and components of the r 2022 08 01 04 40 24 utc

U osazení dávejte pozor na počet převodů či rychlostí: 1, 2 nebo 3 převodníky vepředu krát 9, 10, 11 nebo 12 pastorků vzadu. Výsledkem bude počet převodů kola. Vyšší počet převodů ještě nutně neznamená dražší kolo, ale rozhodně bude univerzálnější, aby mohlo lépe čelit různým druhům terénu.

Rozhodně byste měli věnovat pozornost i převodovému poměru. Na silničním kole můžete mít třeba dva převodníky a 12 pastorků, což nám dává celkem 24 rychlostí. Nicméně velikost samotných převodníků a pastorků (měřeno počtem zubů) ovlivňuje účinnost na různých terénech. Například profesionální cyklisté používají převodníky s 53–59 zuby a pastorky s 11–32 zuby. Naproti tomu “kompaktní” systém určený pro cykloturistiku mívá na převodnících kolem 34–50 zubů, což usnadňuje plynulé šlapání při jízdě do kopce. Jste-li tedy začátečník, volte raději větší zadní pastorky a menší přední převodníky.

Druhotné komponenty. Sem řadíme sedlo, představec, řídítka, sedlovku a pedály. Všechny jsou poměrně levné a lze je snadno nahradit. 

Sedlo a představec hrají důležitou roli při správném nastavení kola konkrétnímu jezdci, takže je vcelku pravděpodobné, že pokud se vám cyklistika zalíbí, nakonec si minimálně jeden z těchto komponentů necháte pro vlastní pohodlí vyměnit.

clipless

Začínající cyklisté obvykle používají ploché pedály, které jsou v takovém případě nejvhodnější a nejjednodušší volbou. Nakonec však možná budete chtít přejít na nášlapné pedály. Na ty je potřeba trochu trénovat, abyste si na ně zvykli a vyhnuli se tak nepříjemnostem a nehodám.

Testujte, zkoumejte a porovnávejte

Projděte si různé obchody s koly, a pokud to bude jen trochu možné, vyzkoušejte si různé modely. Všímejte si toho, jak i samotné šlapání do pedálů je u každého kola úplně jiné. Z toho důvodu je potřeba vyzkoušet různá kola, abyste přišli na to, co vám nejlépe vyhovuje. 

Určitě si jednotlivé značky a modely proklepněte na internetu. Podívejte se na uživatelské i odborné recenze ohledně kvality a funkčnosti kola. Porovnávejte technické údaje a vlastnosti, které jsme zmínili výše, ale také jednotlivé komponenty a samozřejmě cenu.

Seřízení kola

image 15

Jakmile se rozhodnete a zakoupíte své první kolo, budete ho muset nechat řádně seřídit. Zapomeňte na všechny možné návody na internetu, protože seřízení kola je pro začátečníka úkolem vskutku nelehkým, a ještě k tomu zabere hodně času. Proto vám doporučujeme obrátit se na profesionála. Zajděte do nejbližšího obchodu nebo servisu, kde vás celým procesem provedou. Tak alespoň ušetříte nějaký ten čas a zabráníte případným problémům do budoucna.

Mějte na paměti, že naše doporučení jsou spíše obecného rázu a nelze je vztahovat na všechny typy kol. Pokud například zvažujete koupi horského kola, v tomto článku najdete dodatečné informace. Na konec pro vás máme ještě menší doporučení, a sice abyste si nastudovali základy toho, jak se o kolo starat. Sem spadá například nafouknutí kol, nastavení brzd či mazání řetězu. To vše vám pomůže udržet své kolo v dobrém technickém stavu, abyste na něj mohli kdykoliv bez obav sednout.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články