nuevaosegunda 9457e31b a8ad 404d b152 ffde0f5ea219

Nové kolo vs. ojeté kolo: které koupit?

Cyklistika a kola dosahují v poslední době nevídané popularity. Prakticky veškeré cyklofirmy se snaží dostatečně zásobit a držet krok s obrovskou poptávkou. Pokud jste se pokusili koupit vybavení online, asi jste zjistili, že hodně produktů není na skladě. Pokud jste šli do kamenného obchodu, určitě jste si všimli poloprázdných polic a slyšeli jste, že ani tam neví, kdy budou některé produkty k dispozici.

Tyto problémy jsou způsobeny kombinací enormního nárůstu poptávky po sportovním vybavení a narušení výrobních a distribučních řetězců, přímo i nepřímo, způsobených Covidem-19. Před pandemií již došlo k nárůstu poptávky, ale průmysl byl schopen situaci zvládnout a uspokojit poptávku. V březnu 2020 se vše změnilo.

Ode dneška, a pravděpodobně během roku 2021, nastanou problémy ve skladech. To je důvod, proč se mnoho lidí obrací na trh s ojetými koly. Buď hledají náhradní díly na opravu svého kola, nebo shánějí první kolo, protože chtějí začít jezdit, a nebo jednoduše chtějí vylepšit stávající kolo.

S ohledem na toto budeme hovořit o výhodách a nevýhodách zakoupení nového kola a nákupu ojetého. Článek by vám měl pomoci odpovědět na výše uvedenou otázku, jelikož každý kupující má jiné potřeby, konečné rozhodnutí se může lišit..

Nové kolo – Výhody

 • Všechno je nové, vy jste první uživatel, kolo by mělo by fungovat perfektně.
 • Mělo by vydržet a pokud se o něj budete dobře starat, později ho snadno prodáte, ale hodně záleží na modelu. Například silniční kolo s ráfkovými brzdami nebo 27,5 “nebo 26” horské kolo bude asi těžší prodat.
 • Záruka výrobce. Značky jasně uvádějí, že se vztahuje pouze na prvního kupujícího.
 • Poprodejní servis. Pokud nakupujete v obchodě, máte možnost servisu pro případ, že něco přestane správně fungovat nebo bude špatně nastavené. Pokud nakupujete online, poprodejní služba nejspíš vůbec nebude existovat a vše bude komplikovanější.
 • Když si koupíte nové kolo, vytváříte všechny vazby od výroby až po dodavatelské řetězce, tím podporujete průmysl, distribuci a servis v obchodě.

Nové kolo – Nevýhody

 • Cena je hlavní nevýhodou. U podobných modelů bude nové kolo dražší než ojeté. Můžete získat lepší cenu během sezónních, či jiných výprodejů, ale ty teď nejsou k vidění.
 • Čas doručení. Dříve, před Covid-19, byly dodací lhůty přijatelné, nyní však existuje mnoho modelů, které nemají konkrétní datum dodání v roce 2021, a některé, které letos nebudou dodány vůbec.
 • Omezené přizpůsobení. Značky vyrábějí standardizovaným způsobem a jen zřídka nabízejí služby, aby přizpůsobily kolo vašim osobním preferencím a potřebám.
 • Vlastní zájem výrobce na udržení stálého prodeje. Značky chtějí své produktové řady neustále obnovovat, proto každý rok vyrábějí nové modely kol. Nenechte se zmást reklamou, většinou nenajdete znatelnou změnu z roku na rok.

Kolo z druhé ruky – Výhody

 • Cena. Na rozdíl od nových kol je cena hlavní výhodou použitých kol. Za stejné peníze si můžete koupit lepší kolo a za méně peněz získáte něco podobného jako u nového modelu.
 • Bezprostřednost. Dalším bodem ve prospěch použitého kola je, že ho budete mít velmi rychle. Může se stát, že ve stejný den nebo za pár dní už budete šlapat na vybraném modelu.
 • Pro začátečníky. Pokud chcete začít jezdit na kole, s ojetým kolem nebudete muset vynaložit velké náklady na to, abyste měli dobré kolo a zkusili to.
 • Ekologický nákup. Výroba jízdních kol má ekologickou stopu, takže nákupem ojetého kola jednáte udržitelným způsobem a respektujete planetu.
 • Ekonomika se rovněž pohybuje na trhu s použitým zbožím. Každý, kdo prodává kolo, buď uvažuje o koupi nového, nebo chce získat nějaké peníze zpět na další výdaje, čímž podporuje ekonomickou činnost.
 • Před nákupem přemýšlejte o prodeji. Více než výhoda, je to rada. Když si půjdete koupit použité kolo, přemýšlejte o tom, zda jej později budete moci dobře prodat, protože některé modely mají horší možnosti.

Kolo z druhé ruky – Nevýhody

 • Neexistuje žádná záruka. Je to hlavní nevýhoda, ale můžete se jí vyhnout tím, že se uchýlíte ke kamenným nebo internetovým obchodům, které nabízejí služby nákupu a prodeje se zárukou. Mezi jednotlivci může být také podepsána smlouva mezi prodávajícím a kupujícím.
 • Buďte opatrní, co kupujete. Podívejte se dobře na kolo a pokud nevíte jak na to, zde máte článek, kde je vysvětleno na co se zaměřit.
 • Buďte opatrní, od koho nakupujete. Pokud se chystáte nakupovat online a nechcete se stát obětí podvodu, důvěřujte pouze uživatelům s dobrým hodnocením. Pokud se chystáte uzavírat dohody osobně, jděte v doprovodu někoho, kdo kolům rozumí. Sraz si určitě domluvte na veřejných a přeplněných místech. Nedůvěřujte jízdnímu kolu za příliš dobrou cenu, je dost pravděpodobné, že je vadné nebo odcizené.

Nakonec snad jen, že na trh s ojetými koly najdete názory všeho druhu. Někteří lidé kupují pouze ojetá kola a příslušenství, protože umí hledat, porovnávat a vyjednávat. Někteří zase o koupi na Ebay už ani neuvažují, protože měli špatnou zkušenost nebo něco špatného slyšeli a nakupují raději v kamenných obchodech.

Závěrem, jestli vám nevadí zaplatit více a chcete jistotu a záruku, kupte si raději nové kolo. Navštivte obchod nebo webové stránky nákup / prodej, které vám poskytnou záruky a jistotu, že kupujete kolo v dobrém stavu.

Máte-li omezený rozpočet a chcete si koupit nejlepší možné kolo za peníze, které máte, chcete to mít rychle a máte důvěru, že kolo bylo v dobrých rukou, kupte si ojeté kolo a postupujte podle našich doporučení, abyste nebyli překvapeni.

Pokud se chystáte začít jezdit na kole a nevíte, zda je cyklistika vaším sportem, můžete si koupit kolo nové, vyzkoušet ho a pokud vám cyklistika neučaruje, můžete kolo zase prodat. Také můžete utratit o něco méně za kolo z druhé ruky, ale kupte model, který se dobře prodává. Bude třeba ho zase prodat, zjistíte-li, že cyklistika není váš šálek kávy, nebo naopak budete hledat něco lepšího, protože si cyklistiku prostě zamilujete, což se s největší pravděpodobností stane.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články